şükela:  tümü | bugün
 • türkiye’de 9 merkezde 70er kişilik gönüllülerden oluşan toplam 630 kişiyi barındıran bizatihi içinde olduğum grubun üyesidir.

  21 gün arayla 2 doz olarak yapılan aşının 12.11.2020 tarihinde 2. dozunu oldum. aşılar sonrası alınacak kanlar, ara ziyaretler vs ile toplamda 26 ay sürecek bir serüven bu. çevremdeki herkesin sen neden aşı oluyorsun bırak başkaları gönüllü olsun demesine bakmadan aldığım karardan son derece memnunum. zira birilerinde denenmeliki sonuca ulaşılabilsin ve bu günler geride kalabilsin.

  aldığım dozlar sonrası enjeksiyonun yapıldığı kolumdaki her aşıda olan ağrı dışında herhangi bir yan etki gözlemlemedim. ileride aşılar ülkeye geldiğinde yaptırmaktan imtina edenler için bilgilendirme olsun.

  son tahlilde; bilime güvenin. bu zor günleri de bitirebilecek elimizdeki tek enstrüman bilim çünkü.

  tanım 2: kenarda durup fayda beklemektense elini taşın altına koyabilendir. ben hariç kalan 629 gönüllüye selam olsun.

  edit 1: imla

  edit 2: gelen mesajların yarıdan çoğu parayla ilgili. herhangi bir ücret yok.

  edit 3: link link 2linklerden aşı çalışması ve gönüllü olma şartları gibi konuların hepsini inceleyebilirsiniz. hatta bu siteden çoğu araştırmayı inceleyebilirsiniz. placebo ahkamı kesenlerden gına geldi. zaten ben aşı oldum artık covid kapmam diye bir iddiada bulunmadım. faz 3 çalışmasında gönüllüyüm dedim. neyse...

  edit 4: çok fazla soru gelen bir diğer konu faz 3’ün uzun sürecek olmasıyla alakalı aşının piyasaya sürülmesi konusunda kafa karışıklığı var. bu editin sonuna fotoğraf ekleyeceğim oradan öncelikle çalışmalardaki aylardır duyduğumuz fazlar ne demek ne anlama gelir onu anlamak gerekiyor. dünyanın yaşadığı toplu salgın yani pandeminin varlığı aşı çalışmalarında çoğu adımın hızlanmasına sebep oldu. bu aşıda da aynısı olacak normalde geniş geniş yapılan çalışmalarda rahat rahat beklenir onay için acele edilmezdi. faz 3 verileri yeterliyse aşıya onay çıkacak ki yeterli olduğunu biliyoruz. yani onay çıktıktan sonra dağıtım başlayacak o kadar süre beklemek zorunda değiliz. buradaki dünyanın elini zorlayan tek olay bu aşının -80 derece muhafaza edilip soğuk zincir bozulmadan dağıtımının yapılması gerekliliği. lojistik anlamada bu sorun da çözüldü diye biliyorum yeni üretilen özel kutularla. yani bekleyip hep beraber göreceğiz. görsel

  edit 5: tarih 16.11.2020 saat 15:47 (5.gün) gerçek aşıyı mı aldım placeboyu mu bilmemekle beraber 2. dozdan bu yana hiç bir belirti yaşamadım. (mesajlardan bazılarında durumumdan haberdar olmak isteyenler vardı.) gayet iyiyim yani.
68 entry daha
hesabın var mı? giriş yap