şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
 • almanya-türkiye ortak yapımı dram türünde yerli sinema filmidir..

  filmin yönetmeni fatih akın'dır..

  başrollerde baki davrak, nurgül yeşilçay, patrycja ziólkowska, tuncay kurtiz ve hanna schygulla oynamıştır..

  filmin almanya'daki adı auf der anderen seite'dir..

  film, türkiye ve almanya'da kesişen ve birbirini teğet geçen hayatları anlatmaktadır..

  filmde dramı iliklerinize kadar hissedeceksiniz. çaresizlik, acı, gurbet, özlem, keder, arada kalmışlık gibi kavramlar en yalın hâliyle işlenmiş filmde..

  oyunculuklar genel olarak başarılıydı. bu role gitmemiş diyebileceğim oyuncu yoktu. genel olarak oyunculuğunu pek beğenmediğim nurgül yeşilçay da rolünün hakkını vermiş. üniversite yıllarımda okulumda yaşanan siyasi eylemlerdeki gözlemlerimden tanıdık gelen ayten karakterini gerçekten başarılı oynamış nurgül yeşilçay. yönetmen ve film ekibi karakter seçiminde son derece iyi bir iş çıkarmış. alamancı karadenizli ali rolünde tuncel kurtiz, hayat kadını yeter rolünde nursel köse, siyasi olaylara karışan genç kadın rolünde nurgül yeşilçay ve charlotte’in annesi rolünde hanna schygulla’nın performansları göz kamaştırıcıydı..

  filmin çekimleri istanbul, hamburg, bremen, karadeniz kıyıları ve trabzon’da yapılmıştır..

  müzikleri de beğendiğimi belirtmeliyim. yaşama erken veda etmesinden dolayı mı bilmiyorum özellikle kazım koyuncu müzikleri beni oldukça etkilemişti..

  yaşamın kıyısında, cannes film şenliği en iyi senaryo ödülü başta olmak üzere pek çok uluslararası film şenliğinden ödülle dönmüştür. şahsi görüşüm ise bu ödüllerin hepsini hak etmiştir..

  yaşamın kıyısında, fatih akın'ın ''aşk, ölüm ve şeytan” üçlemesinin ikinci filmi olma özelliği taşımaktadır..

  filmde görüyoruz ki ölümle yaşam arasında incecik bir çizgi var. bu çizginin gerisinde de duramıyoruz, ötesine de geçemiyoruz..

  filmin beni en etkileyen yönlerinden biri de yalnızlık hissiydi. kalabalığın içindeki yalnızlık vurgusu çok iyi işlenmiş..

  fatih akın, film için “duvara karşı’dan daha iyi bir şey çekmek konusunda üzerimde çok baskı hissettim. yaşamın kıyısında ile başka bir düzeye ulaştım” demiştir. ayrıca yönetmen bu filmini “ölüm hakkında bir film” olarak tanımlamaktadır..

  bazılarımız hayatı ucundan kıyısından yakalıyor, bazılarımız ise hiçbir zaman yakalayamıyor. bu filmde işte bunu göreceksiniz..

  yönetmenin, “hem türk hem alman geçmişim var. almanya’da doğdum ama iki kültür arasında kaldım. avrupa’da okudum ama annem ve babamla türkçe konuşarak büyüdüm. türk kültürü her zaman hayatımın parçası oldu. çocukluğumdan beri her yaz ailemle türkiye’ye gittim. iki kültür arasında kaldığım için filmlerimin de iki kültür arasında kalması doğal.” sözlerini filmi izleyince çok daha iyi idrak edeceksiniz..

  hanna schygulla ile erden kıral'ın mavi sürgün adlı filmiyle tanışmıştım. orada da muhteşem oynamıştı. gençliği ayrı yaşlılığı ayrı zarif, harikulâde kadın..

  filmde kaybedenlerin hikâyesine tanıklık edeceksiniz..

  yaşamın kıyısında, bir sinema filminden daha fazlasıdır..

  filmi sinemaseverlere öneriyorum. özelikle dram türü severler için izlemeye değer kaliteli bir yapım..
2 entry daha