şükela:  tümü | bugün
15 entry daha
 • tanım: bilkent üniversitesi'nin öğrencilerini sokağa çıkma yasağından muaf tutmak için onlara verdiği izin.

  öncelikle bilkent'in eğitim kalitesinine ne kadar yüksek olduğunu herkesin bildiğini varsayıyorum. hibrit eğitimin online kısmı da bu süreçte çok iyi yönetiliyor ve bence bilkent bu konuda birçok üniversiteden avantajlı. hocalar bu dönem online eğitim sürecine çok iyi hazırlanmış, neredeyse tamamı tablet kullanıyor ve derste "yazı tahtası" ihtiyacı da ortadan kalkıyor. ödevler, grup çalışmaları da dengeli bir şekilde ilerliyor.

  lakin geçtiğimiz haftadaki sınav haftası neresinden tutsanız elinizde kalacak kadar kötü bir fikirdi. beş gün yüz yüze sınavlarda bulundum. bazı bilgiler vermek istiyorum:

  --- spoiler ---

  - özellikle büyük sınıflarda camların ve kapıların açılması yüzünden sınıflar buz gibiydi. ne kadar kalın giyinsek de sınavdaki hareket kabiliyetimizi ancak bir noktaya kadar kısıtlayabileceğimizden cereyanda kaldık. ellerimiz donarken yazı yazmaya çalıştık.

  - bazı sınavlarda gözetmenler sosyal mesafeyi ayarlama konusunda iyi bilgilendirilmemişti. sınıflar zaten kalabalıktı ve herkes kafasına göre oturunca sosyal mesafe ayarlanamadı.

  - işin stres boyutu var. sağınıza, solunuza, önünüze biri oturunca o ne yapıyor, maskesini takıyor mu diye bakmaktan sınavınıza odaklanmak iyice zorlaşıyor. zaten üşüyorsunuz. bazı hocalar maskenize dokunmanıza, kenarlarından aşağı indirip de bir yudum su içmenize izin vermiyor.

  - sigara içme alanları fazlasıyla daraltıldığı için sınav haftasının ilk üç günü bu alanlardaki sosyal mesafe ayarlanamadı. sonrasında çemberler çizilerek insanlar ayrı tutuldu ama bundan önce herkes dip dibeydi. o kalabalık alanlarda sigara içip sonra sınıflara girdiler.

  - servislerde mesafe yetersizdi. yurtlarda zaten sosyal mesafe ayarlamak mümkün değildi.

  - bir hocaya covid tanısı konulduğunu dün öğrendik.

  --- spoiler ---

  bütün bunların ışığında hâlâ yüz yüze bir şeyler yapmak için ısrar etmek bence yanlış. bir kişiye bir şey olsa okul yetkilileri ne yapacak? vicdanları rahat edecek mi? finaller ocak ayında olacak. ocak ayında da kalın giyinip cereyanlı sınıflarda, -10 derecede sınav mı olmaya çalışacağız?
4 entry daha