şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
  • bu ülkede kürt sorunu değil pkk sorunu vardır. eğer bu ülkede kürt sorunu olsaydı kuşadası'nda, marmaris'te, bodrum'da bir tane kürt barınabilir miydi? çok geriye değil 50 sene öncesine gidin. amerika'da siyahiler otobüsün ön tarafına binemiyordu. evet doğuda istenmeyen olaylar oldu zamanında ama insanların şunu da bilmesi lazım, ne zaman birisi mağdur edebiyatı yapıp ağlıyorsa suçlu odur. adam diyor ki köyüm yakıldı. köyün neden yakıldı? acaba pkk'ya erzak desteği sağlayıp köyden gençleri örgüte gönderdiğin için olabilir mi?

    edit : bir çok pkk'lıdan gelen mesajlara ithafen güncelleme gereği duydum.

    bu ülkede kürt sorunu ülkenin tamamına yayılacak derece olmadı hiçbir zaman. bir grup kürt'ün bağımsızlık istemesi 25 milyon kürdü alakadar ediyor mu? bağımsızlık isteyen kürtlere şunu sorun " aldın doğuyu ve kürdistan'ı, istanbul'u, kuşadası'nı, marmaris'i bırakıp hakkari'ye , batman'a dönmeye nasıl ikna edeceksin kürtleri?" sadece istanbul ve kıyı şeridinde en az 10 milyon kürt yaşıyordur. sen bağımsızlık isterken bunları da düşüneceksin. bugün kuşadası'nda en az yerli kadar elin ayağın uzunsa bu insanların artık sizi benimsemesi yüzündendir. yarın bir gün kalkıp sözde kürdistan'ı elde edersen sana ilk taşı komşun atacak ve burada barınamayacaksın. neden barınasın ki? insanların gözünde bu ülkeyi bölen birisi olarak görüneceksin. şuan böyle bir şey yok, insanlar sorun etmiyor ağrı'dan gelmiş birisinin ilçenin en güzel yerde dükkan açmasını. o dükkanı kiralayan kişi de para kazanıyor çünkü.

    bu ülkede kürt türk ile türk kürt ile evlenebiliyor mu? evet. kürt üniversiteye gidip istediği eğitimi alabiliyor mu? evet. kürt milletvekili, başbakan, cumhurbaşkanı , polis, olabiliyor mu? evet. eğer sıradan bir vatandaş gibi kurallara uyarsan, yaşadığın ülkeyi seversen kimse sana " aha bu kürtmüş, hadi ezelim" demiyor. ne zaman pkk gibi kan emici emperyalist bir oluşumu desteklersin o zaman insanlar sana tepkisini koyar. bana ana dil muhabbeti yapmayın. ben ana dili tatarca olan biri olarak önemsemiyorum ana dil olayını. tatarca bilmem bana ne kazandıracak? çalıştığım yerde konuşlan dil türkçe, ekmek aldığım yerde konuşulan dil türkçe. sosyal medyada atıştığın kişinin konuştuğu dil türtçe. çok kürtçe mi öğrenmek istiyorsun? seni tutan yok. eh eskisi gibi "kürtçe ıslık çalıyor mu lan o?" da denilmiyor. öğrenmek isteyen gider öğrenir. bu ülkenin ana dili ve eğitim dili türkçe'dir. yok arapça, ingilizce tabela varmış da neden kürtçe tabela yokmuş. acaba bazıları kürtçeyi politik bir malzeme olarak kullandığı için olabilir mi pek sevgili einstein? 2020 yılında bile insanlar bunu kullanıyor. sizden kimse bir şey istemiyor. siz kafa tasçı türk milliyetçilerinden hiç "kürtler bu ülkeden gitsin, doğuyu bize verin" diye bir slogan yada davranış gördünüz mü? o insanlar bir kısım ayrılmasın diyor, beraber olalım diyor. pkk'lılar ise siz bizden değilsiniz bizde sizden değiliz diyor. aradaki fark budur.

    edit : binlerce yıldır burada yaşıyoruzcuları şuraya alalım
132 entry daha