şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • fur and gold albümündeki insanın yüreğini ferahlatan, serin şarkılara imza atmış grup... natacha khan'in vokali biraz björk'ü, acık roisin murphy'i çağrıştırıyor. istanbul'a tez vakitte yolları düşer inşallah.

  biyografisine göz atarsak...

  "bat for lashes; ingiliz annenin ve pakistanlı babanın yaratıcı kızı natasha khan’ın projesi. annesi ve babasının boşanmasına kadar son derece dindar bir ortamda yetişen natasha’nın çocukluğu aslında babasının peşinde göçebe bir hayatla geçti diyebiliriz. natasha khan’ın yaratıcılığını geliştiren en büyük etken, babasının uykudan önce anlattığı fantastik hikayeler. natasha khan’a göre babası büyük bir artist ve hikaye anlatıcısı. çocukluk dönemindeki zıt unsurlar, yaşadığı dram ve farklı atmosferler onun hayal gücünün gelişmesinde, mistik parçalar yazmasında büyük rol oynuyor.

  natasha khan, film ve müzik eğitimi aldığı sırada steve reich ve susan hiller’dan etkilenerek deneysel çalışmalar yaptı. okul döneminde hem görsel hem de müzikal olarak bugünün temellerini atmış oldu. debut albümünün çalışmaları devam ederken aynı zamanda hemşire okulunda öğretmen olarak çalışmaya devam etti. ilk single’ı wizard’ı kendi imkanlarıyla plak formatında yayınladı. daha sonra echo’yla anlaşan khan, 11 kasım 2006’da “fur and gold”u piyasaya sürdü.aslında bu albüm onun için bir dönüm noktası oldu. natasha khan’nın sesi bjork, kate bush’la karşılaştırıldı. bu albümle bu yıl ingiltere’ nin en önemli onuruna, mercury müzik ödülleri'ne aday gösterildi"

  kaynak: last fm

  pek de mühim olmayan not: trophy'nin ve sarah'nin tümü bir yana, girişlerindeki bass'ların ayrıca hastasıyım. naçizane favorilerim arasında donnie darko soundtrack'ine yakışır what's a girl to do, horse and i, prescilla... sayılabilir.
58 entry daha