şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
551 entry daha
 • verilen "hizmetten" memnun olan tek bir kişi bile olduğunu düşünmüyorum. para ve zaman kaybı, başka bir numarası yok. hatta tam tersi bu araç muayenesi işi trafik ve insan güvenliğine zarar verir bir hale geldi.

  nasıl?

  türkiye'de 2020 yılı itibarı ile yaklaşık kayıtlı 23 milyon araç var. ancak gene tüvtürk verilerine göre trafikte 5 milyon civarında muayenesiz araç var. ki bu araçların büyük bir çoğunluğu kamyon, otobüs ve minibüs. yani ticari araçlar, yani her gün yollarda olan araçlar. yani insan ve mal taşıyan araçlar. kısaca trafikte gördüğümüz kamyonlar, minibüsler falan var ya en az üçte biri muayenesiz.

  peki bu adamlar neden muayeneye gitmiyorlar? pahalı amk, pahalı! bir de istasyonlar cehennemin dibinde. e tabi şehir dışında kiralar daha ucuz... şaka değil, şehir merkezinde oturan birisi en yakın tüvtürk istasyonuna git gel ortalama 100 km yol yapmak zorunda. hele ticari araçlar için durum iyice beter. her yıl yaptırmaları lazım, her yıl en az bir gün ekmek teknelerini trafikten çekmeleri lazım vs...

  diyelim ki geciktiniz. her ay için muayene ücreti üzerinden net %5 faiz koyuyorlar. nerede var böyle faiz? ipin ucunu kaçırınca yakalamak da mümkün değil.

  yapılan muayeneye gelince... zaten o da tırışka. kontrollerin %95'i el ve gözle yapılıyor. lastik diş derinliği ölçüp, emniyet kemeri kontrol edip 500 tl para alıyorlar. yaptıkları iş toplam 5 dakika. ama git gel, para öde, sırada bekle bir gün gidiyor. hele bir de yok far ayarı yok ampul diye muayeneden geçemediyseniz yandı gülüm keten helva!

  ha bu demek değil ki muayene yapılmasın. yapılsın, hatta çok daha sıkı ve katı yapılsın. ancak bu iş böyle tekelle olmaz.

  her yerde oto sanayii var, her yerde her marka için yetkili servis var... sonuçta bu adamlar araçları komple söküp takma yetkisine sahip değil mi? işinin uzmanı personel çalıştırmıyor mu? ki zaten muayeneden tek seferde geçsin diye muayeneye gitmeden önce servise gidip kontrol ettirmiyor muyuz araçları? veya muayeneden geçmeyince de servislere götürüp tamir ettirmiyor muyuz? kısaca muayene buralarda da yapılabilir. ki daha da güzel yapılır. yani illa birilerini zengin etmek zorunda mıyız? halk yararına hiçbir şey yapılamaz mı? yani muayene ayağına havadan 500 tl verene kadar bu fiyata hem muayene hem de bakım yaptırsam daha iyi olmaz mı?

  kısaca hem işimiz düzgün yapılmıyor, hem fahiş fiyat ödüyoruz, hem 100 km sürüp ayaklarına gidiyoruz, hem de gidip üstüne bir de personel kaprisi çekiyoruz. baştan sona ayıplı hizmet veriyorlar. ha bir de utanmadan reklam verip iyice sinir bozuyorlar. aracımıza değer katıyorlarmış!

  (bkz: tüvtürk'ün reklam yayınlaması)
49 entry daha