171 entry daha
 • bu işi uzun süre yapmış ve turizm bittiği için yurt dışına yerleşmiş birisi olarak, ahanda bütün çıplaklığıyla,

  en ucuz balon turu fiyatını nasıl bulabilirim?

  *
  öncelikle, balon turunu direkt olarak balon şirketinin kendisinden almamakta fayda var. bölgede senelerdir süregelen, garip bir sistem bu. acente ya da rehberlerin komisyon alabilmesi için balon şirketlerinin belirlenen fiyatın altına satması bildiğin yasak olduğu için istediğiniz kadar pazarlık yapın, fiyatı indirmeniz çok kolay olmayacaktır.

  *
  kapadokya bölgesine gitmeden önce balon turu satın almayın. web siteleri üzerinden satan kişi ya da firmaların bir çoğunun balon satma sayısı genellikle daha düşük olduğu için, balon turunu mal etme fiyatı daha yüksek olup, size de daha pahalıya yansıyacaktır. yani amaç şu: kimden alırsam daha az komisyon öderim.

  *
  göreme’de konakladığınızı varsayarsak, kaldığınız otelin personeli size balon turlarını öve öve bitiremeyecek ve balon turu satmaya çalışacak, yüzde doksan beş. aman şöyle güzel, aman böyle güzel diye anlata anlata bitiremeyecek. dikkatli olun, tehlikeli sularda yüzüyorsunuz. birincisi, eğer kaldığınız otel türü hostel değilse, muhtemelen daha pahalı fiyatlar duyacaksınız. fakat asıl tehlike şu: oteller fazla kira ödedikleri için genelde tur satışları sayesinde ayakta kalıyorlar ve bu nedenle tur satmak onlar için fena derecede önemli. eğer, turu kendisinden almayıp, başka bir yerden aldığınızı öğrenirse, sabahın erken saatinde sizi almak için gelen tur arabasını gördüğünde, size tavır alabilir, tatilinizi rezil edebilir. bu meslekte biraz toz yutmuş bir kardeşiniz olarak, tavsiyem: en başında şöyle deyin “biz balon turunu çoktan aldık, kusura bakmayın. ama merak ediyorum, sizde ne kadardı?”

  *
  en ucuz balon turları göreme’nin çarşısında, rekabetin en fazla olduğu yerlerde bulunabilir ve fiyatların farklılığı günü gününü tutmaz. o yüzden, soruşturmaya başlayıp en az dört, beş acente gezip fiyat araştırması yapmak isabet olur. herkes birbirini kötüleyip kendi fiyatını verecektir. sizi anlattıklarıyla korkutmalarına izin vermeden herkesin fiyatını not edin. bu arada, eğer bir şirket balon turu yapabiliyorsa, uçuş lisansı var demektir ve güvenilir olduğunu kanıtlamıştır. tekrar belirtmek isterim ki, amacınız, en ucuz rakamı bulmak ve o acenteye geri dönüş yapmak. son olarak, göreme’nin çarşısı küçük bir alanda yer aldığı için kolayca bulabilirsiniz bütün acenteleri. yaklaşık 15 tane acente var. özellikle, terminalin içerisindeki üç acenteye de sorun, onlar daha ucuz fiyatlar verir diye düşünüyorum.

  edit: imla
334 entry daha
hesabın var mı? giriş yap