şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • steven spielberg'in özel hayatı, ailesi, çocukluğu, arkadaş çevresi ve kariyeriyle ilgili birçok şeyi açık yüreklilikle paylaştığı sürükleyici belgesel.

  kendisi film yapmak için doğmuş ve kendini en iyi hissettiği anlar, film çekimleri. zaten "psikoloğa hiç gitmedim çünkü terapi yöntemim film çekmekti." diyor.

  okul hayatı pek parlak değilmiş ve istediği sinema okuluna bir türlü kabul edilmemiş. genç yaşta kendini universal studios'a atmış ve alaylı olarak yetişmiş. film çekmeyi kitaplardan değil, yaparak öğrenmiş ki pek çok usta yönetmen alaylıdır zaten.

  belgeselin bir yerinde şöyle tanımlanıyor.

  "steven'ın beyninde bir vites vardı. bunun sayesinde kelimeleri, resme hızlıca döküyordu. üstelik bu, bilinçli bir süreç değildi."

  bu tespiti doğrulayan ralph fiennes'e kulak verelim.

  "böyle bir enerji ve odaklanmayı hiç hissetmemiştim. sinemayı soluyor gibi. entelektüel bir yönetmen olduğunu söyleyemem. bence bazı şeyleri sezgiyle ve duygusal hissediyor. soyut bir ressam gibi. önünde bir tuval ve müthiş renklerden oluşan bir paleti var. ancak ekrana ilk hangi renge boyayacağını bilmiyor. bir kez o renge kendini adadığında ise şahaneler yaratabiliyor."