şükela:  tümü | bugün
 • ulaştırma ve altyapı bakanlığının adapazarı-karasu limanları ve sanayi tesisleri demiryolu altyapı inşaatları ihaleye açıldı 73 milyona anlaşılan ihale bedeli vurguna döndü ve devlet tam 752 milyon tl dolandırıldı ve işin içinden her zamanki gibi akp çıktı.

  73 milyon tl'ye ihale edilen iş için 752 milyon tl para ödemesi alan üstlenici firmanın ihaleye eklemeler yaparak, vurgun yaptığı denetmenlerce tespit edildi.

  hayır işin enteresanı 1 değil 3 değil 5 değil tam tamına 752 milyon tl fazla ödene yapılıyor da bu bakanlık çalışanlarınca nasıl farkedilmiyor.

  devleti, akpli olan herkes itinayla soyuyor. vay amk sayın seyirciler!

  73 milyonluk işe 752 milyon tl ödeyen bakanlık

  --- spoiler ---

  73 milyonluk işe 752 milyon tl ödeme: fazla ödemenin adresi akp adayının şirketi ulaştırma ve altyapı bakanlığı’nın ihalesini alan ve 752 milyon tl fazla ödeme yapıldığı tespit edilen şirketin ortaklarından birinin, akp elazığ milletvekili aday adayı yasemin açık olduğu ortaya çıktı. 73 milyonluk işe 752 milyon tl ödeme: fazla ödemenin adresi akp adayının şirketi

  mustafa m. bildircin

  ulaştırma ve altyapı bakanlığı’nın bir ihalesi sonucunda 751 milyon 538 bin tl fazla ödeme yapıldığı belirlenen şirketin ortaklarından birinin, akp’li yasemin açık olduğu açığa çıktı. ulaştırma ve altyapı bakanlığı’nın mali hesaplarını inceleyen sayıştay denetçileri, adapazarı-karasu limanları ve sanayi tesisleri demiryolu bağlantısı alt yapı inşaatı işinin ihalesinde usulsüzlükler tespit etti. yüklenici firmaya ihale bedelinin çok üstünde ödemeler yapıldığını belgeleyen denetçilerin ihale dosyasında yaptığı incelemeler ile beş farklı denetim bulgusu tespit edildi.

  sözleşmeyi aşan ödeme yapıldı inceleme raporunda ihaleye ilişkin belirlenen mevzuata aykırılıklar şöyle sıralandı:

  yüklenicinin sunduğu ihale teklif dosyasında yer almayan birim fiyat analiz ve rayiçleri, mevzuata aykırı olarak sözleşme eki yapıldı. denetim sürecinde, yüklenicinin teklif dosyası bakanlıktan istenilmiş olmasına karşın bakanlık, belgeleri denetçilere iletmedi. işin başlangıç aşamasında hesap edilen yeni birim fiyatlar üzerinden yapılan ödemeler, iş sonu itibarıyla toplam sözleşme bedelinin yüzde 95’ini aştı.

  iş artışı yapılarak işin tamamlanamayacağının belli olmasına rağmen mevzuata aykırı iş artışı yapılarak işe devam edildi. 73-milyonluk-ise-752-milyon-tl-odeme-fazla-odemenin-adresi-akp-adayinin-sirketi-811892-1.

  fazla tutarda iş yaptırıldı

  bakanlık ile şirket arasında sözleşme hükümlerine aykırı biçimde, “işe devam tutanağı” imzalandı ve şirkete haksız süre uzatımı verildi. bu yolla sözleşme bedelinden fazla tutarda iş yaptırıldı.

  işin geçici kabulünü gerçekleştiren geçici kabul komisyonu’nda, iş kapsamında yapı denetim görevini yürüten üyeler yer aldı.

  sözleşme bedelinin tamamına yakını, fiyatı sözleşme sonrası yeni birim fiyat olarak belirlenen iki iş kalemine harcandı. şirkete, toplam sözleşme bedelinin yüzde 95’i oranında ödenen para, “ihale görmemiş fiyatlar” üzerinden yapıldı. bugüne kadar iş kapsamında fiyat farkları dahil gerçekleştirilen toplam 825 milyon tl ödemenin 800 milyon tl’sinin iki iş kalemindeki imalatlar için yapılan ödemelerden oluştuğu bildirildi. sayıştay’ın, usulsüzlük belirlediği ihaleyi üstlenen firmanın sahibi ise tanıdık çıktı. ekap’a, “adapazarı-karasu limanları ve sanayi tesisleri demiryolu bağlantısı alt yapı inşaatı”na ilişkin yüklenen ihale dosyasına göre iş, seza inşaat isimli şirkete verildi. şirketin merkezi sicil kayıt sistemi kayıtlarından ise ortaklardan birinin 2018 yılında akp’nin elazığ milletvekili aday adayı olan yasemin açık olduğu görüldü.
  --- spoiler ---
199 entry daha