şükela:  tümü | bugün
342 entry daha
 • mustafa öztürk hoca'nın bir iki videosunu izlemişimdir. bu ilahiyatçı hocanın yaptığı şey, asırlardır insanoğlunun inanç, dinler konusunda yaptığı olağan davranışlardan bir emsal sadece. ağzınızdan bal aka aka anlattığınız ibrahim peygamber kıssası bu hocanınkinden farklı mı idi sanki? ibrahim peygamber de putlara baktı '' bunların kendisine şefati yok, kendisini koruyamayan, bizi nasıl korusun...'' diye balyozla putlara girişirken hangi itici güçten referans aldı? tabi ki de aklın mantık ve kıyas silsilesini kullandı. bruno bir evrene, bir gezegenimize baktı, dünya evrenin içinde zerre,
  dünya evrenin merkezi olamaz, sanılanın aksine evren çok çok büyük bir yapı, diye düşündü ve yaratıcının ihtişamı sizin sandığınızdan daha büyük, diye yakılma pahasına fikirlerini haykırdı ( zaman kendisini yakanların soytarı, bruno'nun haklı olduğunu kanıtladı).
  ne güzel dünya, sen, kendi inanamadığın tüm dinlere aklın eleştirel penceresinden bak, bir başkası senin inançlarına akıl, mantık açısından baktığında, ooovv dinimize, inancımıza saldırıyorlar..., diye viyakla.
  anan dememiş, baban dememiş, belli bir mantık çerçevesinden bu tarz bir vahiy dili, muhteşem kainatı yaratan ilahi ihtişamın dili olamaz, diye bir mantık yürütmüş.
  biz de aynı mantığı kullanıyoruz. evrenin ihtişamına bakıyoruz ve diyoruz ki, böyle bir mutlak kudret, yanında kıyas olarak bir hiçin saçı açık... vs , diye bir hiçi niçin sonsuza kadar cehennemde yaksın? yarattığı evrendeki en muhteşem mahlukattan tanrının talebi bu olabilir mi? bu talep ilahi ihtişama akıl ve mantık açısından uygun mudur? bizi meleklerden vesair her şeyden üstün kılan vasfımız akletmek ise bu vasfımızı kullanmak niçin suç olsun.
  en fazla yapacağınız şey, viyaklamayı, tehdidi bırakıp ilgili hocaya, akıl, mantık, bilgi çerçevesinde karşı tez sunmanız.
  ama tarihin sayfalarına baktığınızda, söyleyecek akla uygun karşı tezi olmayanların yaptığı tek ortak eylem, ya yakmak, derisini yüzmek yada kazığa oturtmak olmuş.
  fakat çaresi yok, çember daralıyor, tüm zulmünüze rağmen, yenilecek ve öncekiler gibi tarihin tozlu sayfalarına atılacaksınız.
  fikirleri mevcut geleneksel inançlarla çatışıp istifa eden ilahiyatçı.
255 entry daha