şükela:  tümü | bugün
 • ahmet hakan'ın bugünkü köşesinde yazılan açıklama. bilgi amaçlı dursun burada.

  benim kişisel olarak aşıya güvenmek için tek bir kriterim var, o da ttb'nin aşı için "güvenilirdir, olun" demesi. başka bir kuruluşa asla güvenmiyorum.

  --- spoiler ---

  neden çin aşısı?

  çin aşısının yöntemi diğerlerinden daha iyi

  soru: neden çin aşısı? erişimi kolay ve ucuz olduğu için mi?

  fahrettin koca: çin aşısı, alman aşısı, ingiliz aşısı, amerikan aşısı... konuyu böyle ele alamayız. öncelikle ele almamız gereken husus, aşının hangi yöntemle üretildiği hususudur. çünkü aşının yöntemi, aşının güvenilir olup olmadığını birinci dereceden etkiler.

  *

  soru: korona aşıları kaç yöntemle üretildi?

  bakan koca’ya çin aşısıyla ilgili her şeyi sordum

  fahrettin koca: iki yöntem var. birincisi: inaktif virüs aşıları... ikincisi: mrna yöntemiyle üretilen aşılar...

  *

  soru: hangisi daha güvenilir?

  fahrettin koca: inaktif yöntemle üretilen aşılar daha güvenilirdir. tarihte bilinen en iyi yöntem budur. bunun uzun vadeli sonuçlarını biliyoruz. virüsün genetik yoluyla geliştirilen mrna aşıları, kısa vadede iyi sonuç verdi. ama orta ve uzun vadede nasıl bir etkisi olacağını bilmiyoruz.

  çin aşısı, alman aşısı
  ülkeleri değil üretim yöntemini konuşalım

  soru: çin aşısının yöntemi nedir?

  fahrettin koca: inaktif yöntemle üretildi. bu yöntemi kullanması nedeniyle daha fazla tercih edilmesi gereken aşıdır. üretildiği ülkeye odaklanmak yanlış, yönteme odaklanmak lazım. ben diyorum ki bu yöntem, en eski yöntemdir. yıllardır bu yönteme dayalı olarak aşılar üretildi. uzun vadede test edilmiştir. bir yan tesiri yoktur.

  pahalı ve zor aşı
  inaktif aşının üretimi daha zor ve daha pahalı

  soru: madem inaktif dediğiniz aşı üretme yöntemi daha güvenilir, neden dünya bu yönteme yönelmedi?

  fahrettin koca: çünkü bu yöntem çok zor ve çok pahalı bir yöntem. inaktif aşılar, kolay üretilebilir aşılar değil. maliyeti çok yüksektir. o nedenle diğer yöntem daha fazla tercih edilen yöntem oldu.

  bakan koca’ya çin aşısıyla ilgili her şeyi sordum

  diğer aşılar için ne diyor?
  diğer aşıların uzun vadeli etkilerini bilmiyoruz

  soru: o zaman çin aşısı, sizin açınızdan bir mecburiyet değil, bir tercih. yani yöntemini önemsediğiniz için özellikle çin aşısını tercih etmiş durumdasınız. bu durumda soralım: mrna aşılarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

  fahrettin koca: çin’le yaptığımız anlaşma 50 milyon... bunun üzerini diğer yöntemle üretilen aşılarla tamamlamak durumundayız. ama şu gerçeği de unutmayalım: diğer aşıların uzun vadede ne tür etkiler geliştirebileceğini bilmiyoruz.

  onay meselesi
  çin aşısının faz 3’ü daha erken başladı

  soru: aşılar için bir onay söz konusu... çin aşısı onay aldı mı?

  fahrettin koca: dünyada üretilen tüm aşılar, dünya sağlık örgütü’nün süreçlerinden geçmek zorunda. çin aşısı da öyle. şu anda “faz 3” dönemini bitiren hiçbir aşı yok. pandeminin yol açtığı acil durum nedeniyle ara raporlarla uygunluk veriliyor. çin aşısı, “faz 3”e en erken başlayan aşıdır. ayrıca “faz 3”ü daha geniş topluluklara uyguladılar. “faz 3” ilgili çin aşısının ara raporları henüz açıklanmadı. bir hafta-on gün sonra açıklanmasını bekliyoruz.

  *

  soru: “faz 3” açıklanmadan çin aşısını kullanma durumu olmayacak yani?

  cevap: tabii ki olmayacak. bütün ara onaylar alınmış olsa dahi biz uluslararası akredite olan halk sağlığı ve türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumumuzun laboratuvarlarında titizlikle incelemeler yapacağız. bu incelemelerde aşının güvenlik testlerinin olumlu çıkması gerekiyor. eğer aşı, ülkemiz standartlarına uygun bulunursa erken kullanım iznini vereceğiz. aşı uygulaması, ancak bu aşamadan sonra olacak.

  zorunlu aşı tartışması
  zorunluluk yok ikna çabası var

  soru: bir mecburiyet söz konusu olacak mı? yani aşı olmak zorunlu hale getirilecek mi?

  fahrettin koca: bu konuyu bilim kurulu’nda ele aldık. vardığımız sonuç şu oldu: mecburiyet olmasın ama vatandaşımızı ikna edelim. hangi aşıların hangi yöntemle üretildiğini, hangi yöntemin daha iyi bir yöntem olduğunu vatandaşımıza anlatacağız. aşının menşeine değil de yöntemine odaklanılması gerektiğini anlatacağız.

  fahrettin koca aşı olacak mı?
  kamuoyunun huzurunda aşıyı ilk ben olacağım

  soru: daha önce açıklamıştınız. “aşıyı ilk ben yaptıracağım” demiştiniz. bunu hangi yöntemle yapacaksınız?

  cevap: aşıyla ilgili tüm onay süreçleri bittikten sonra bir hastaneye gideceğim ve kamuoyunun huzurunda aşıyı yaptıracağım. ardından da o hastanede bulunan bütün sağlık çalışanlarımız aşılarını yaptıracaklar
  https://www.hurriyet.com.tr/…r-seyi-sordum-41679430

  --- spoiler ---.
145 entry daha