şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
  • bugünkü hangi atatürkçünün hangi mustafa kemal ile uyumsuzluğunun belirsizliği gölgesinde bir güruhun cansiperane kollanmasından payını almış, şeriatçı olduğu andan itibaren mertliğinin metinliğinin nazarımızda bir hükmü kalmamış bir kişidir.

    eğer bugünün nurcuları said nursinin sıfatına, ruhani kimliğine ulaşamıyor ve onu yansıtamıyor ya da yanlış yunluş yansıtıyorsa, said nursi öğretisini kendi cemaatinde layığıyla aktaramamış, zerk edememiş demektir. o halde said nursinin günümüzde gösterilen sıfatının eleştirilmesinde bir art niyet, ya da tabansızlık aramak doğru olmaz.seveninin de sevmeyeninin de bu aksettirilen sıfatının eleştirisine kendi üslubunca katılabilir.

    bir ihtimal said nursinin fikir olgunluğu cemaati tarafından bile erişilemez düzeyde seyretmektedir.bu bağlamda mürşidimdir diyen cemaatinin kendisini özümseyemediği iddia edilen bir insanı cemaat dışı gözlemcinin menfi yönde eleştirilmesi isabetsiz olamaz; isabetsiz denilecekse aynı 'anlaşılmazlık' argümanı ile karşısına getirilen olumlu eleştirilerle said nursinin metin mert, ya da müller hasletlerinin saptanmasının da ne kadar doğru bir said nursi portresine ulaştırabileceği kuşkuludur. öznel hususlarda herkes bir konuyu veya şahsı bir diğerinden daha süper kavradığını iddia edebilir, bunun genel geçer doğrulanması ya da yanlışlanması diye bir şey de söz konusu olamaz. bu yüzdendir ki kişiler başkalarının görüşlerinin kendilerince yanlışlığını bulmaya çalışmaktan çok kendi görüş ve inanışlarını kendilerince en iyi şekilde ifade etmekle yükümlüdür. ben bu cihetle kendi gördüğüm ve edindiğim bir said nursi portresini ve portreyi oluşturan şahsın rasyonelliği ve objektifliğini aktarıp, eleştirmekte kabul edilemez bir şey görmüyorum, görülmesine de hayret ediyorum.

    'herkes yanlış görüyor, olan bitenin bir ben farkındayım' bbg hülya tavrı ile said nursi aztec challenge misali kayan platformlarda savunulacaksa, ortam bbg evine döner, insanlar hırsla odalara kapanıp şınav çekerek stres atar. netice ter olur, yün olur. göbek deliğinde biriken pamuk olur.
1769 entry daha