51953 entry daha
 • akp genel başkanı olan şahsın geçmişte sarfettiği bazı cümleler

  1992
  insanlığın önünde cansız inekler var. gelin bu inekleri kaldıralım, insanlık kurtulsun.
  (25 mayıs 1992)

  1993
  türkiye, kendisine din olarak kemalizmi almış, başka hiçbir dine hayat hakkı tanımayarak kitlelere zorla dikte ettirmiştir. oysa en üst belirleyici islam'ın ilkeleridir. her şey ona göre belirlenir.
  bu anayasa ırkçıdır ama "türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı" diye bir anlayışı getirmiştir. bir çatışma var anayasada. bir taraftan bir kürt'ün kalkıp da türk aleyhine konuşmasını suç unsuru telakki ediyor ama bir kürt'ün aleyhine konuştuğun zaman onu alkışlıyor. ee bu mantık çelişkidir. üstünlük ancak hakk'a olan yakınlıkla ölçülür.
  (rp istanbul il başkanı iken)

  1994
  elhamdülillah müslümanım diyenlerin, şeriatçıyım demesi de gerekir.
  elhamdülillah şeriatçıyım.
  ata'ya saygı duruşunda sap gibi ayakta durmaya gerek yok.(bunu daha sonraları dönem dönem farklı şekillerde dile getirecektir.)
  (12.5.1994)

  hırsızlık babadan evlada geçer. evlattan babaya değil. dolayısıyla yönetimlerde hırsızlık, yukarıdaki üst yöneticilerden alttaki yöneticilere, oradan da halka yansır.(şimdilerde bu sözün ne kadar doğru olduğunu kendisi bizzat göstermiştir. ihaleler-asa dışı altın ticareti-peşkeş çekilen arazi fabrika vs. ile parasına para katanlar ve 3-5 demeden farklı kurumlardan maaş alanlar en baştan alta kadar hırsızlığın kitabını yazdılar)
  1995

  bu mücadeleyi iktidara getirme noktasında eğer benim emir komuta merkezim bana "papaz elbisesi giymen gerekiyor" diyorsa yaparım dedim. papaz elbisesi dahi giyerim. bu var mı usulün içinde? var tabii ki.(artık emri abd mi israil mi kim veriyorsa 18 yılda güzel hizmet ettiği ortada!!)

  3. köprü istanbul için cinayettir. kuzey bölgemizde kalan yeşil alanların imara açılarak katledilmesinden başka bir şey değildir. inşallah bu cinayet bitmeden hükümet değişir! (tansu çiller'in japonya gezisi dönüşünde 3. boğaziçi köprüsü'nün yapılacağına haber vermesi üzerine)(o günlerden bugünlere ne değişti ve cinayet olmaktan çıktı. acaba değisen rant kapısı mıydı?)

  1996
  mayo reklamı şehvet sömürüsüdür.(çocuk ve kadın tacizi tecavüzü hakkında ağızlar nedense hep kapalı!! ve tabi hayvanlara yapılanlar söz konusu dahi değil)

  1997
  işte fetih (istanbul'un fethi), bizim insanlığa sunduğumuz bir hoşgörü örneği ve bugünkü tarifiyle temel insan hak ve özgürlüklerine dair mükemmel bir uygulamadır.

  bana diyorlar ki, "sen rizelisin. sen laz'sın." diyorum ki, "laz değilim" gittim, babama sordum. babam, büyük dedesine sormuş. molla bir zattı. şu cevabı vermiş: "yarın öleceğiz, allah bize soracak: rabbin kim, nebin kim, dinin ne? ama bize 'kavmin nedir?' diye sormayacak. sana sordukları zaman 'elhamdülillah müslümanım' de geç.
  (ceza almasına neden olan siirt konuşmasında)(siyasal islam loading)

  peki nasıl bir demokrasi? bu demokrasi bir araç mı olacak, amaç mı olacak? işte burası tartışmaya açılmalıdır. bize göre demokrasi hiçbir zaman amaç olamaz. demokrasi ancak ilmi noktada ele aldığımız zaman bir araç olduğunu göreceğiz.(daha sonraları farklı şekilde telaffuz etse de araç olduğu aşikar)

  2000
  sayın öcalan aldığı kellelerin hesabını veriyor, ben ise düşüncelerimin.
  (avustralya'nın sbs radyosunda.)(kelle=vatan evladı!! yorumsuz!!)

  2001
  artık antika saraylarına çekilip otursalar daha değerli olacaklar.
  (necmettin erbakan hakkında)

  2002
  chp ile akp birlikte bunu sağlar. bu konuda bir endişe taşımıyoruz. türkiye ne çektiyse bu hortumlama ve rüşvetten çekti.
  (25.10.2002'de uğur dündar'ın dokunulmazlık ile ilgili sorusuna cevabı)(hâlâ kalkacak dokunulmazlık)

  türkiye'de kürt sorunu yok. sorun var diye inanacaksan sorun olur, yok dersen sorun ortadan kalkar. böyle öngörü ile yaklaşırsan, sorunun içindesin demek. bak, "siirt'ten evliyim, huzurluyum" diyorum. böyle yaklaş olaya. kürt sorunu var dersek, bu, sanal sorunlar olarak ortaya çıkarılmıştır. bizim için böyle bir sorun yok.
  (24 aralık 2002, rusya gezisinde)

  2003
  ırak'ta savaşan kahraman erkek ve kadın amerikan askerlerinin olabilecek en az kayıpla evlerine dönmeleri için dua ediyorum.

  2004
  müslüman toplumlar, ülkelerinin gelişmesinde yaşanan sorunların kaynağı olarak dış güçleri göstermekle, bu sorunu çözemezler.
  (2004 yılında abd‘de american enterprise ınstitute (aeı) tarafından düzenlenen toplantıdaki sözü.) (hâlâ çözemiyoruz ama ağızlardan dış güçler faiz lobileri huç eksik olmuyor)

  şu anda kıbrıs'ın yüzde 36'sı kktc'nin yaşam alanıdır. belli bir oranda bu tür toprağı verebiliriz. tabii biz garantör ülke olarak tavsiye ederiz, kktc bu yaklaşımı gösterir. buranın çözüme kavuşturulması çok çok daha önemlidir.
  harvard üniversitesi'nde verdiği bir konferansta kendisine yöneltilen "kıbrıs konusunun çözümünde adadan karşı tarafa toprak verilecek mi?" şeklindeki soruyu yanıtlıyor.(toprak vermek bunların fıtratında var)

  türkiye’nin yapılacak çok işi var beyler, boşa kürek çekmek sevdasından kurtulamayanlar bunun bedelini ödeyeceklerdir. buyursunlar boşa kürek çekmeye devam etsinler.
  (11.02.2004 - tbmm'de yaptığı grup konuşması)

  ben de gürcüyüm, ailemiz batum’dan rize’ye göç etmiş bir gürcü ailesidir.
  (11 ağustos 2004, gürcistan gezisinde)
  dünyada ideolojiler bitti. ne etnik ideoloji ne de dini ideoloji kalıcı oluyor.(yaşasın para ideolojisi!!)
  (21 mayıs 2004, romanya'da türk soydaş derneği temsilcilerine)

  ve tabii ben özellikle diyarbakır'a çok farklı bakıyorum. yani diyarbakır, istiyorum ki şu anda yani amerika'nın da hani düşündüğü büyük ortadoğu projesi var ya, genişletilmiş ortadoğu, yani bu proje içerisinde diyarbakır bir yıldız olabilir, bir merkez olabilir.(kıbrıs gibi orayı da projelere sunmaya hazırız bakışı!!)

  2005
  bayram değil seyran değil.
  (cumhurbaşkanı'nın 29 ekim cumhuriyet bayramı resepsiyonuna rektörleri çağırması nedeniyle.) (kendisi açısından doğru bir söylem 19 mayıs-23 nisan-29 ekim-30 ağustos tarihlerinde kaybeden zihniyet tam olarak buydu)

  ben, rizeliyim, eşim siirtli. türk değil, arap. biz zaten sorunları çözmüşüz. türkiye'de bakıyorsunuz, türk kürt ile, azeri gürcü ile evlidir. ikisi birbiriyle et tırnak gibi olmuştur.
  (12 nisan 2005, norveç'te)

  her soruna illa ki bir ad koymak gerekiyorsa, kürt sorunu... adına ister "kökeni kürt vatandaşlarımızın toplumsal talepleri" deyin, ister "güneydoğu sorunu" deyin, isterseniz "kürt sorunu" deyin... sorunlar, anayasal düzende, demokratik cumhuriyet sistemi içinde ve daha çok demokratikleşme yoluyla çözülmeli.
  (10 ağustos 2005, aydınlara)

  "kürt sorunu ne olacak?" diyenlere diyorum ki, herkesten önce benim sorunumdur.
  (12 ağustos 2005, diyarbakır'da)

  etnik unsurlar vardır. kürt'ü vardır, laz'ı, çerkez'i, gürcü'sü, arnavut'u, boşnak'ı, türk'ü vardır. bunlar ülkemizde bir alt kimliktir. bunun bir tek üst kimliği vardır; o da türkiye cumhuriyeti vatandaşlığıdır.
  (15 ağustos 2005, akp'nin 4. kuruluş yıl dönümü töreninde)

  ülkemizde laz da var, boşnak da var, arnavut da var, çerkez de var. 30'a yakın etnik kimlik var. bununla türkiye cumhuriyeti vatandaşlığını birbirine karıştırmayalım.
  (21 ağustos 2005'te, (istanbul'da minibüsçülerle sohbet ederken)

  kürt olan vatandaşımıza, "kürt değilsin, türk'sün" dayatmasını yapmamız yanlış. aynı şey laz, gürcü, çerkez, abaza, boşnak, arnavut için de geçerli.
  (3 eylül 2005, napoli'ye giderken uçakta)

  ülkemde birçok sorunlar var. doğu sorunu, güneydoğu sorunu, kürt vatandaşların kendine ait sorunları vardır. hangi etnik unsurdan olursa olsun, türk, kürt, çerkez, laz, arnavut, boşnak, ki biz buna alt kimlik diyoruz, üst kimlik türkiye cumhuriyeti vatandaşlığıdır.
  (8 ekim 2005, siirt'te)

  türk türk'üm, kürt kürt'üm, laz laz'ım, çerkez çerkezim diyebilecek. hepimizin üst kimliği türkiye cumhuriyeti vatandaşlığıdır.
  (20 kasım 2005, şemdinli'de)

  türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı, 73 milyon için sigortadır. bizi; kürt'ü, laz'ı, çerkez'i, türk'ü, doğulusu, batılısı, güneylisi, kuzeylisi ile inananı, inanmayanı ile birleştiren bu üst kimliktir. biz bir mozaiğiz.
  (23 kasım 2005, akp grubunda)

  deniz baykal, bana bir defa 'türk milleti' demenin dersini vermesin, önce onun dersini alsın. dünyada türk ırkı yok mu? var. etnik unsur olarak türk yok mu? abd'de zenciler, beyazlar vardır. abd vatandaşlığı üst kimlik kabul edilmiştir.
  (27 kasım 2005, samsun'da)

  insanların ben gürcü'yüm, ben laz'ım deme hakkı var. oradaki vatandaşın "ben kürt'üm" demesini engelleyemezsin. "kürtüm demeyeceksin ha" dersen isyan başlar.
  (28 kasım 2005, ispanya gezisinde)

  bizde etnik unsurlar din bağıyla bağlıdır. türkiye'deki kürt kökenli vatandaşların sorunu, türk kökenli vatandaşlar kadardır.
  (6 aralık 2005, yeni zelanda'da)

  benim felsefem şu: oku, düşün, uygula, neticelendir. benim zamanımda nice arkadaşım vardı; çok okurlardı, kütüphaneleri vardı, hep 10 alırlardı. şimdi sefilleri oynuyorlar. okumak lazım; ancak düşünmek, uygulamak ve neticelendirmek de lazım. sadece kitapların arasından bakılan dünya, hayat değildir. kitapların arasının dışındaki dünya eşittir başarı. pratik önemli, girişimci bunu yakalamıştır. siz de böyle yapın.(kendisi de bunu çok başarılı uygulamış ve sefilleri oynayan arkadaşları gibi olmamıştır)

  2006
  lan bana anayasayı öğretme, terbiyesizlik yapma. hadi ananı da al git, artistlik yapma! (10 şubat 2006'da mersin'de "anamızı ağlattınız!" diyen protestocu çiftçiyi kovarken.)(ülkenin başbakanı olan bir zat ve kullandığı üslup)

  sen önce pkk'yı terör örgütü ilan et, sonra konuşalım. canilere "şehidimiz" diyeceksin, sonra bu ülkenin başbakanından randevu bekleyeceksin. yok böyle şey. (05.04.2006 - türkiye gazetesi)

  biz kaybedeceğiz, onlar kazanacak; yok öyle şey. onlar kaybedecek, biz kazanacağız; o da adalet anlayışımıza ters. (16.06.2006 - stv haber) (fantastik bir adalet anlayışları var.duruma göre şekillenen kişinin veya kurumun bağlantılarına bakılarak uygulanan bir adalet)

  iki fakülte mezunu bir hoca öldürülüyor, ailesine en ufak bir başsağlığı yok. bunlar hassas konular. temennimiz odur ki, bunlar objektif şekilde değerlendirilsin. (eylül 2006 - fatih'te öldürülen ismail ağa camii imamı bayram ali öztürk'ten bahsederken)

  gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ediyorum. iyi akşamlar diliyorum. yola devam. (ekim 2006 - zırhlı aracın camının balyozla kırılarak kurtarılmasının ardından sonra gazetecilere ilk yorumu)

  çankaya'ya mı soracaktık? (aralık 2006 - kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nde bir liman ve bir havaalanının rumlara kullanımının cumhurbaşkanı ve türk silahlı kuvvetleri'nden gizli olarak teklif edilmesi üzerine) (kahve ağzıyla yapılmış başka bir söylem)

  bu nedir bu, hayatında iki koyun gütmemiş olanlar, artık diyorlar ki; erken seçim. arkadaş, demokraside, bu iktidarın vereceği bir karardır. iktidarın böyle bir derdi yokken, size ne yahu!(aralık 2006 - cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer ve tüm muhalefet partilerinin erken seçim talebi üzerine)

  2007
  'cumhuriyeti biz kurduk!' sevsinler seni, nasıl da kuruyorsun! (ocak 2007 - seçim hazırlığına giren akp) (öyle bir kurduk ki acısını hâlâ en derinden yaşayanlar var memlekette)

  bunlar, bu medya chp yanlısı olduğu için bu tür şeyleri yazıyor. bu köşe yazarları da chp yanlısı. tayyip erdoğan rakam yuvarlamayı sevmez. fakat böyle yalan yanlışla uğraşanları yuvarlamayı sever.(tayyip erdoğan rakam yuvarlama değil para götürmeyi sever rakamla küsüratla işi olmaz)

  (2007)
  tek başıma iktidara gelemezsem siyaseti bırakırım.

  2009
  gençler, bakınız, her üniversiteyi bitiren veya tüm halk iş sahibi olur diye bir kaide yok. dünyanın hiçbir yerinde, abd başta olmak üzere, halkının tümüne iş sağlamıştır diye bir gerçek yok. bakın, şu anda onlar da yüzde 7-8 oranlarına varan işsizlikle uğraşıyor. ispanya, buyurun, yüzde 18 işsizlikle baş başa. biz ise şu anda yüzde 13'teyiz. tabii ki mücadelemizi vereceğiz. bunu daha aşağıya çekmenin gayreti içinde olacağız.
  hayır diyen darbecidir. (2010 referandumu öncesinde) (darbeci birkaç sene sonra fetöye evrilecek)

  zulm ile abat olunmaz. alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. (2009'da israil'in filistin'deki insanları öldürmesine karşı israil'i eleştirirken)

  2010
  fransa insanoğluna fransızdır. biz insanoğluna gönülden bağlıyız.
  artık telefonla, 'filancayı filanca yere atıyalım mı' deme süreci bitiyor. bunları okuyorsunuz değil mi gazetelerde? dedelerden talimat alarak atamalar yapma dönemi bitiyor.(artık tek yerden atama sistemi ile çok seslilik ortadan kalktı)

  türkiye'nin dostluğu ne kadar kıymetliyse düşmanlığı da o kadar şiddetlidir.
  önemli olan boy değil, önemli olan soy, soy! (2010 referandumu sürecinde boyunu merak eden muhalefete söylüyor.)

  bitaraf olan bertaraf olur. (2010 referandum oylaması nedeniyle tüsiad'ı kastederek.) (ötekileştirme halkı kin ve nefrete sevketmenin daniskası ama tabi sözü söyleyen şahıs kendileri olunca gayet normal)

  bugün evet diyenler de kazanmıştır, hayır diyenler de kazanmıştır. her bir vatan evladı bu akşam büyük bir kazanç içindedir. isteseler de istemeseler de her vesayetçi anlayış kaybetmiştir. bugün bu akşam kaybeden darbeci anlayış olmuştur. (2010 referandumu sonrasında)(ülkece kaybettiğimiz tarih olarak not düşülebilir)

  2011
  bizim için dini, mezhebi, dili, rengi, etnik kökeni ne olursa olsun; insan önce insandır.( yalancıyı s.kmiyorlar nasıl olsa)

  mhp'nin bir defa hocaefendi'ye saldırısı gerçekten bana göre ihanet derecesindedir. çok çirkin bir şey. hocaefendi işi gücü bırakmış da bahçeli ile mi uğraşacak? bir defa onun bulunduğu makam, meşgalesi böyle bir şeye müsaade etmez. çok çirkin, çok ayıp. ben bunu ihanet derecesinde kınıyorum. burada bahçeli'nin kendisini check etmesi, kendiyle uğraşması lazım. ben inanıyorum ki aklıselim sahibi ülkücü kardeşlerim de bunun bu yaptıklarından ciddi manada rahatsızlar. böyle bir yaklaşım olmaz. ihanet derecesinde.(onun makamı meşgalesi çıkarlar çatışana kadardı)

  nato; libya'ya müdahale etmeli midir! böyle saçmalık olabilir mi ya! nato'nun ne işi var libya'da? (şubat 2011)
  nato; libya'nın libyalılara ait olduğunu tespit ve tescil için oraya girmelidir! (mart 2011) (klasik ağız değiştirmeler bunun gibi birçok defa farklı konularda kendisini yalanlayan açıklamalar geldi)

  2012
  chp'nin başında bu beyefendi (kemal kılıçdaroğlu) olduğu sürece ben de halimize hamd ediyorum. işimiz kolay.
  ben "dindar bir nesil yetiştirmek hedefimiz" dedim. bu sözlerimin arkasındayım.(hem dindar hem kindar nesil ile ülke temeline dinamiti döşedi)
  biz yezidi de olsa teröre bulaşmadığı sürece, insana insan olduğu için yine değer veririz.
  bu teröristlerin yeri belli, bunlar zerdüşt. işte şimdi kendileri açıklıyor, yezidilikten bahsediyorlar. bak neler çıkıyor, neler. onlardan öğreniyoruz, bu tür ayinleri yapıyorlar.
  islam'ın yüce değerlerine ve hz. peygamber'e hakaret, fikir ve inanç hürriyeti içinde değerlendirilemez.
  bizim yolumuz sultan alparslan'ın, melikşah'ın, kılıçarslan'ın yoludur. bizim yolumuz osman gazi'nin, fatih sultan mehmed'in, sultan süleyman'ın, yavuz sultan selim'in yoludur. bizim yolumuz gazi mustafa kemal'in, merhum adnan menderes'in, merhum turgut özal'ın, merhum necmettin erbakan'ın yoludur. (ak parti 4. olağan kongresinde konuşma yaparken)

  2013
  bizim değerlerimizde yol engel tanımaz. önünde cami bile olsa eğer yol oradan geçecekse, biz o camiyi yıkarız, gideriz o camiyi başka bir yerde inşa ederiz.
  sandık, namustur!

  iki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasa sizin için neden reddedilmesi gerekiyor.
  (28.05.2013 tarihinde partisinin grup toplantısı konuşmasından)

  şimdi soruyorlar 'polise talimatı kim verdi?' diye. polise talimatı ben verdim.
  (2013 yılındaki gezi parkı protestolarına yönelik yaptığı yorum.)

  bu süreçte kimse bizim karşımıza kürtlükle de türklükle de çıkmasın. biz her türlü milliyetçiliği, ayaklarının altına almış bir iktidarız.

  akdeniz, 'beyaz deniz' yani 'white sea' olarak adlandırılır. biz akdeniz'in hep ak kalmasını istiyoruz!

  2014
  sen bu ülkenin başbakanına yuh çekersen tokadı yersin.
  (soma maden faciasında kendisini yuhalayan bir vatandaşa söylediği söz.)

  benim için mesela neler söylediler: çıktı bir tanesi, gürcü diyen oldu. çıktı bir tanesi afedersin çok daha çirkin şeylerle ermeni diyenler oldu.
  ("kılıçdaroğlu sen alevi'sin, ben sünni. bunu söyle. demirtaş sen de zazasın. bunu söylemekten korkma." sözlerinin hatırlatılması üzerine sarf ettiği sözler.)

  niye kaçıyorsun ulan israil dölü?!
  (soma maden faciasında kendisini yuhalayan bir vatandaşa söylediği söz.)

  internete karşıtlığım her geçen gün daha da artıyor.(yakarsa akpyi sosyal medya yakar)

  ne istediniz de vermedik?
  (17 aralık operasyonundan sonra fethullah gülen'e sorduğu soru.) (harbiden neler neler verdiğinizi çıkıp bir açıklasanız)

  insan yetiştirdiklerini söyleyenler nasıl bu kadar siyasetin içine girebilir.
  (fethullah gülen cemaatine yönelik sözleri.)

  amerika kıtasının 1492’de kolomb tarafından keşfedildiği iddia edilir. oysa kolomb’dan 314 sene önce, 1178’de müslüman denizciler amerika kıtasına ulaşmıştır.

  ve sen benim evlatlarıma helal lokma yedirmediğim halde, evlatlarıma haramdan bahsedecek kalibrede ve evsafta değilsin.(dil sürçmesi ile bazen doğrular dile gelir.helal lokma yedirmediğini zaten biliyoruz!)
  bir defa süratle israil’in ateşi kesmesi lazım. diyor ki havan topu attılar, roket attılar. peki kaç tane israilli öldü, var mı? hayır.
  (7 mart, eskişehir mitingi, kılıçdaroğlu'na yönelik eleştiri)

  diyorlar ki orta doğu’da tarafsız olmalıyız, filistin’de tarafsız olmalıyız. filistin davası bizim davamızdır. çanakkale’de şehitleri bulunan filistinlilere asla sırtımızı dönmeyeceğiz. dengeler adına strateji adına susan dünyaya rağmen biz filistin’in hak ve onur davasını dünyaya duyurmaya devam edeceğiz.

  biz ancak rükuda eğiliriz.

  peşmergenin kobani'ye geçişini biz teklif ettik.(devlet terör örgütü ile konuşmaz demişti bir ara kendileri)

  kadim ve eşsiz bir coğrafyanın benzer gelenek ve göreneklere sahip halklarının, geçmişlerini olgunlukla konuşabileceklerine, kayıplarını kendilerine yakışır yöntemlerle ve birlikte anacaklarına dair umut ve inançla 20'nci yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz.

  mhp'nin başındaki beyefendi (devlet bahçeli) aile nedir bilmez! onun böyle bir derdi yok! çoluk nedir, çocuk nedir bilmez! onun böyle bir derdi yok!
  (şubat 2014)

  çünkü onda evlat yok! öyle bir derdi de yok!
  (devlet bahçeli hakkında balıkesir mitinginde söylediği söz, şubat 2014)

  yalancıdan, hırsızdan başbakan olmaz!
  twitter falan hepsinin kökünü kazıyacağız. evet evet hepsini, efendim işte uluslararası camia şöyle der, böyle der, hiç beni ilgilendirmiyor.(diktatörleri ilgilendirmez zaten kimin ne dediği!)

  ben diyorum ki gelin bunların dershanelerinden çocuklarınızı çekin alın. çekin alın! bunların okullarına gidiyorlarsa alın. ya bunlar sülük gibi emdiler be! ama sülük bunlardan faziletlidir ha! sülük kirli kanı emer. bunlar temiz kanımızı emdiler. onun için çekin alın çocuklarınızı.
  (gülen cemaatine bağlı okullara ve dershanelere öğrencilerin yollanmamasına dair söylediği sözleri.)(öküz öldü ortaklık bitti)

  2015
  varsa yoksa kürt sorunu. ne kürt sorunu, artık böyle bir şey yok. kardeşim neyin eksik senin. bir kürt olarak sen bu ülkede cumhurbaşkanı oldun mu, oldun. başbakan çıkardın mı, çıkardın. daha ne istiyorsun?
  ben bir faniyim ve insanların davalarını fanilere bağlamaması gerekir. bu sebeple, bu benim değil milletin davasıdır.
  kendileri sırça köşklerinde keyif sürerken, bu milletin masum evlatlarının kanı üzerinden demagoji yapanlar sadece korkak değil, aynı zamanda alçaktır.
  bizim tek derdimiz var: islam, islam, islam.

  artık ülkede sembolik değil, fiili gücü olan bir cumhurbaşkanı var. cumhurbaşkanı elbette yetkiler çerçevesinde, ama doğrudan millete karşı sorumlu olarak görevini yürütmek durumundadır. ister kabul edilsin, ister edilmesin. türkiye’nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir. şimdi yapılması gereken, bu fiili durumun hukuki çerçevenin anayasal olarak kesinleştirilmesidir.

  evladı olmayanların böyle bir saygısızlığı yapmasından daha doğal bir şey olmaz... çünkü bunlar aile nedir bilmez, evlat nedir bilmez.
  (devlet bahçeli'ye yönelik)

  cumhurbaşkanı sisi değil mursi'dir.
  bu millet kabe'sinin neresi olduğunu gayet iyi biliyor.
  abisi dağda, kendisi de fırsat bulunca oraya koşar.
  (30 temmuz'da çin ziyareti sırasında demirtaş'ın sözlerine cevap verirken)

  zorla kongrenizde bayrağımızı astınız, zaman geldi bayrağımızı indirmeye kalktınız. şimdi bazı beyaz türklerin desteğiyle ayakta kalmaya çalışıyorsunuz. bu işler sazla cazla olmaz... 350-400 muhtarı ankara'ya davet ediyorum. geçenlerde güneydoğu-doğu o bölgeden davet ettiğim 90 tanesi gelemedi. inceledik, neden? tehdit altındayız onun için gelemiyoruz dediler. cici çocuk… siz kimi aldatıyorsunuz ya? televizyon ekranlarında kimi aldatıyorsunuz? şimdi 1 kasım'a gidiyoruz, aynı oyunu yine oynayacaklar. ama biz diyoruz ki bu millet adam gibi adam bu millet, inşallah bu tehditlere kulak asmadan gereğini yapacaktır.
  ('teröre karşı tek ses' mitinginde demirtaş'ı ve hdp'ye karşı sözler söylerken, 20 eylül 2015)

  dolara yatırım yapanlar yaya kalabilir!
  (mart 2015'te bu söz söylendiğinde 1 usd = 2,58 tl idi.)( yaya kaldılar reis dolar yerle yeksan oldu!!)

  2016
  terör örgütünün her eyleminde ön safta yer alan milletvekili; vekil değil, teröristin kendisidir.

  gazze’ye giderken bana mı sordunuz? (2010 yılında gazze'ye yardıma giden mavi marmara gemisindekilere istinaden 2016'da söylediği söz.)

  milletimizi demokrasimize ve milli iradeye sahip çıkmak üzere meydanlara, havalimanlarına davet ediyorum.
  herkesi şehirlerin meydanlarına, havalimanlarına davet ediyorum. ben de aynı şekilde onların arasında olacağım.
  bu, milli iradeye karşı bir kalkışmadır. son nefesimize kadar milletin ve demokrasinin yanındayız. milletimizi meydanlarda milli iradeye sahip çıkmaya çağırıyoruz.

  milli iradeye kasteden, adeta bir virüs gibi olan hainlerin planlarını bozmaya devam edeceğiz. bu hainler ilk dersi aldılar ancak emniyet güçlerimiz birçok yerde operasyonlarına devam ediyor. tbmm’yi, cumhurbaşkanlığı külliyesi’ni, kamu binalarımızı bombalayan, insanlarımızı şehit eden bu teröristlerin vatan diye bir derdi yoktur. bu alçaklarla mücadelede milletimizin duruşu her şeyden önemlidir. durmak yok, çekilmek yok. meydanları boş bırakmayacağız.
  (15 temmuz darbe girişimi nedeniyle sosyal mecralardan yaptığı açıklama, 17 temmuz 2016) ( bir paylaşım vardı o geldi aklıma samsun'a çıkanla samsunga çıkan bir olur mu?)

  şahsıma hakaretler ediyor, sen benim zaten muhatabım değilsin, seviyemde değilsin, kıratımda değilsin, kalitemde değilsin. ırak'tan senin bağırman çağırman bizim için hiç de önemli değil, biz bildiğimizi okuyacağız, bunu böyle bilesin. kim bu? ırak'ın başbakanı. önce haddini bil.

  rabbim de milletim de bizi affetsin.
  (15 temmuz darbe girişimi sonrası fetullahçı yapılanmaya geç müdahale ettiğine dair yaptığı öz eleştiri, 3 ağustos 2016)(gerek yoktu reis ben siyasi ayağıyım desen bile oy verirdi bu millet sana)

  teröristler kadar bizler gururlu, onurlu olmazsak onların karşısına dikilmezsek, bilesiniz ki bu ülkede büyük bir kırılma olur.

  2017
  ana muhalefet lideri teröristlerle birlikte hareket ediyor. kılavuzu karga olanın nokta nokta...

  2018
  ben 75 öğrencili sınıflarda okuduğum zaman, tek partili dönemdi, yani chp'nin iktidarda olduğu dönemdi.
  (erdoğan 1954 doğumludur, chp ise 1950'de iktidardan düşmüştür.)(zaten akp gelene kadar hep cehape vardı ülke yönetiminde çok şükür erdoğan geldi kurtardı vesayetçi rüşvetçi zihniyetten)

  ey muharrem, menderes ve arkadaşları ipe götürülürken siz ne yaptınız?
  (muharrem ince 1964 doğumludur, adnan menderes ise 1961'de idam edilmiştir.)

  almanların bir dergisi var. kapağa dört resim koymuş. bir tanesi de benim. 'dünyayı şekillendiren liderler' demiş. elhamdülillah. bu milletin evladı olarak bu hizmeti son nefesimize kadar devam ettireceğiz.
  (kendisiyle birlikte üç lidere daha otokrat diyen der spiegel'in kapağını yorumluyor.)

  dedim ya size daha önce, parlamento bunlarla ilgili kararı bana göndermiş olsaydı, ben bunu çoktan onaylardım.
  (cumhurbaşkanlığı seçimindeki rakibi selahattin demirtaş'ı eleştirirken idam sloganı atan kalabalığa yanıt veriyor.)

  hayvanları korumak sadece görev değil inancımızın, insanlığımızın da gereğidir. hayvanlar bir mal değil candır, bizlere hüda’nın bir emanetidir.

  hiçbir ülkede devletlerin sırları ifşa edilmez, suç teşkil eder. bir diğer konu biz almanya ile suçluların iadesi anlaşması yapmış bir ülkeyiz. bizim böyle bir suçluyu iadesini istemek en doğal hakkımızdır. bir alman hakikaten burada yargılanmış mahkum olmuşsa, bizden almanya isteyebilir. biz de bunu vermek durumundayız. böyle bir şey benim başıma gelse, ben veririm, hiç bakmam.
  (merkel ile görüşmesi esnasında)

  ...bu konuda marjinalleri asla dikkate almayız. din adamı olarak ortaya çıkıp da kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı içtihatta bulunan kişiler ortaya çıkıyor. anlamak mümkün değil. bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. çünkü islam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. siz islam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. beni birçok hocaefendi tefe koyacak o ayrı mesele. rabbim bizi tefe koymasın.(seni tefe koyacak hocayı silivri bekler be reis)

  birileri çıkmış, portakal mıdır, mandalina mıdır, narenciye midir nedir. sokağa çağırıyor. haddini bil haddini, bilmezsen haddini bu millet patlatır enseni!
  (haber kanalı sunucusu fatih portakal hakkında miting alanında söylediği söz.)

  2019
  ne diyorlar domates, ne diyorlar patlıcan, ne diyorlar patates, ne diyorlar sivri biber. ya düşünün be düşünün bir merminin fiyatı nedir düşünün.
  (gıda fiyatlarının artışını eleştirenlere sesleniyor ve buna terörle mücadeleyi gerekçe gösteriyor.)(mermi değilde sizin masraflarınız ne kadar önce onun hesabını bir verin)

  hem nato üyesi olacaksın, hem stratejik ortak olacaksın, ondan sonra yaptırım konuşacaksın. bu kabul edilebilir değil. avrupa birliği hâlâ bize çalım atıyor. bunlar katlanabilir şeyler değil. en çok üzüldüğümüz husus yüzümüze başka konuşulması, arkamızdan başka iş çevrilmesidir. türkiye sizlerin her birinin dostudur.

  tutturmuş bir eyt, erken emeklilik. iskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı.

  ya şu anda belediyelerin çoğu batık. bitik. personelinin maaşını ödeyemiyor, yerel seçimler bitecek bunlar sanki türkiye’nin ekonomisini düzeltecek. türkiye ekonomisinin sorumlusu benim ben. şu anda devletin başında kim var? tayyip erdoğan var.

  benim için nobel'in hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. böyle bir zalime ödül vermekle buna ortak olmuştur. bu tür bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. bu adamın destek verdiği adamlar hepsi mahkûm edilmiş kişiler. bu kişilere methiyeler düzen birine ödül veriyorsanız sizin artık uluslararası camiada takdir edilecek hiçbir tarafınız kalmamıştır demektir. teröristleri kendi romanına yansıtan siz nobel'e layık görürseniz bizim de sizi tanımamız mümkün değildir. bu akşam benim önemli bir toplantım var o toplantıda da buna özellikle değineceğim. bu sadece şu anki ödül de değil ki bundan önceki ödüllerde buna dikkat etmişlerdir. türkiye'den kalkmışlardır teröriste ödül vermişlerdir. aziz sancar hocamıza vermiş oldukları gibi bunun tartışılacak bir yanı yok. ilmi olan bir hocamızdır. eyvallah.
  (2019 nobel edebiyat ödülü'nün peter handke'ye verilmesini eleştirirken 2006'da aynı ödülü alan orhan pamuk'a gönderme yapıyor.)

  bu işin bir siyasi boyutu var, yanı var. yan tarafta sultanahmet’i doldurmayacaksın, ‘ayasofya’yı dolduralım’ diyeceksin. büyük çamlıca camii’ni yaptık, 4-5 tane ayasofya eder. bu oyunlara gelmeyelim. bunların hepsi tezgah
  bunları da aşmak bizim için sorun değil ama getirisi götürüsü nedir? bunun bir götürüsü var. onun faturası çok daha ağır. dünyanın çeşitli yerlerinde bizim binlerce camimiz var. bunu söyleyenler acaba o camilerin başına ne gelir düşünüyor mu? bunları düşünmeden söylüyorlar. bunlar dünyayı tanımıyorlar. muhataplarını bilmiyorlar. ben bir siyasi lider olarak bu oyuna (ayasofya'yı cami olarak açmak) gelecek kadar istikametimi kaybetmedim.
  (2019 yılında, ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasına ilişkin soruya verdiği cevap.) (der ve ayasofya cami olarak faaliyete geçer)

  kürt aşağı kürt yukarı, al sana bir kürt! al sana bir kürt daha!
  türk türküm, kürt kürdüm, laz lazım, çerkez çerkezim diyebilecek. hepimizin üst kimliği türkiye cumhuriyeti vatandaşlığıdır. türk, kürt, çerkez, laz aklınıza ne gelirse hepsi türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı üst kimliği altında bir ve beraber olacağız. alt kimliklere saygı duyacağız. ancak hepimizin bir üst kimliği var. nedir o? türkiye cumhuriyeti vatandaşlığıdır.
  sulu kuru her türlü kötü alışkanlık gençliğimizde var!
  ben zaten kadın-erkek eşitliğine inanmıyorum. onun için fırsat eşitliği demeyi tercih ediyorum. kadınlar ve erkekler farklıdır, birbirinin mütemmimidir.
  başbakan sensin, ister asar ister kesersin.
  erdoğan'ın 23 nisan kutlamalarında koltuğunu bıraktığı çocuğa yetki kullanma talimatlarını verirken sarf ettiği sözler.(kendisi öyle yaptığı için gayet doğal bir söylem)

  aleviler müslüman'dır diyenler var, değildir diyenler var. aynı zamanlarda bir de bunların içinde ateist olanlar var. eğer biz müslüman isek bir alevi olarak, o zaman müslüman'ın ibadethanesi tek olması lazım.

  değerli arkadaşlarım! benim milletimin dili tektir! (aralık 2010)
  ben ne tek dil dedim ne tek din dedim. hiçbir yerde benim böyle bir ifadem yok! bunlar yalan makinesi! (mayıs 2011)
  tek din dedim! dil değil din, din! tek din! (mayıs 2012)

  aramıza ayrımcılık tohumu atanlara, nifak tohumu ekmek isteyenlere, bu ülkeyi bölmek isteyenlere ben 'yazıklar olsun' diyorum.(aynaya bakarken sarfedilen bir söz öbeği)

  bir haftadır köşelerinde yazanlara sesleniyorum. bu gençliğin tinerci olmasını mı istiyorsunuz? büyüklerine isyankar bir nesil mi olmasını istiyorsunuz? milli-manevi değerlerinden kopuk, hiçbir istikameti olmayan, meselesi olmayan bir nesil mi olmasını istiyorsunuz? biz sizlerle burada anlaşamayız.
  (kendisinin dindar gençlik yetiştirme istemine tepki gösteren yazarlar hakkında yorumu)

  biz gömleğimizi değiştirdik.
  erdoğan'ın milli görüş "gömleği" üzerine yorumu.

  abd'nin ırak'ta savaşan bay ve bayan askerlerin en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en az zamanda dönmeleri temennisi ile duacıyız.

  başbakanlık koltuğuna oturmadan ölürsem gözüm arkada kalır. allah nasip ederse bir nihai hedefim çankaya köşkü'ne çıkmaktır.
  1999 - pınarhisar cezaevi (çankaya yetmedi 1100 odalı saraya çıktı)

  benim fakirim onurludur, gururludur. senin kapına gelmesini beklemeyeceksin. icabında, sayın valim, sayın kaymakamım atlayacaksın kamyonun şoför mahalline, gerekirse sen gideceksin. kapıyı çalacaksın, kömürü sen vereceksin, sobayı sen vereceksin. ya bunu yaptığın gün bu türkiye ne olur biliyor musun? uçar uçar.. bu noktaya gelir.

  biz dini yaşarız, tüccarlığını siz yaparsınız.
  muhalefet sıralarından din tüccarlığı şeklinde laf atılmasına karşılık.

  biz geniş orta doğu projesinin ve kuzey afrika projesi'nin eşbaşkanlarından bir tanesiyiz.(papaz elbisesi gibi giyilen eşbaşkan elbisesi bu olsa gerek)

  biz mafyanın, çetenin veya çetelerin avukatı değiliz.
  (baykal'ın ergenekon'un avukatıyım sözüne cevaben.) (kendisi bu davanın savcısıydı zira)

  chp çok partili dönemde asla tek başına iktidar olmamıştır, asıl chp iktidar olduğu zaman kadrolaşmasının en büyüğünü, en kaşarlısını yapmıştır!
  ocak 2007 - seçim hazırlığına giren akp
  bize göre demokrasi hiçbir zaman amaç olamaz.
  dersim bombalanırken bu ülkenin başında kim vardı?

  devlet adamlığı unvanını taşımak gelecek seçimleri değil, gelecek nesilleri düşünerek hareket etmeyi gerektirir.
  fransa cumhurbaşkanı nicolas sarkozy'nin ermenistan'dan türkiye'ye gönderdiği 'soykırımı tanıyın' mesajına partisinin grup toplantısında verdiği cevap. 11.10.2011

  hayırsever bir iş adamıdır, kendisine kefilim.
  yasin el kadı hakkında konuşurken

  kişiler laik olmaz devlet laik olur, laikliği savunma anlamında ben de laikim ancak islam'ın karşısına koyarsanız değilim.
  16.05.2007 - ıpı dünya kongresi

  kralların değil kuralların hukukunu inşa edeceğiz.

  12 eylül referandum sonuç konuşması.
  onuncu yıl marşı okumakla türkiye raylarla donanmıyor. bu işler lafla olmuyor. marşı oku, demir ağlarla ör. neyi ördün yahu, neyi?
  orada biraz kasımpaşalılık yaptım!
  parası olana bakarız, parası olmayan başının çaresine baksın. yok böyle bir şey. göreve geldik hastanelerden rehine toplanıyordu. ama şu anda bir tane böyle rehine gösteremezsiniz. niye? benim vatandaşımı hastanede rehin alacak olanın alnını karışlarım. yok böyle bir şey.
  siz ancak tanka selam durursunuz.
  darbe olursa tankın önüne ilk ben çıkarım diyen kılıçdaroğlu'na.
  türkiye'nin mutlu ve müreffeh yarınlara emin adımlarla ilerlemesi için, italya'da 'temiz eller' operasyonu yapıldığı zaman 'bizde bu ne zaman yapılacak?' diye hayran hayran bakanlar, ülkemizde bu adımlar atıldığı zaman niçin rahatsız oluyorlar? soğuk savaş yıllarından kalma yanlış alışkanlıklardan, gayri meşru arayışlardan, hukuk dışı yapılanmalardan türkiye er ya da geç kurtulmak durumundadır."
  ergenekon operasyonu hakkında.
  türkiye bir göçebe kabilesi değildir.
  27.02.2007 - tbmm grup toplantısı
  minareler süngü / kubbeler miğfer / camiler kışlamız / mü'minler asker
  12 aralık 1997'de siirt'teki bir mitingde ziya gökalp'ten uyarladığı şiir.
  şimdi diğer parti liderleri beni yüce divan ile tehdit ediyor ama bilmiyorlar ki ben bu yola çıkarken kefenimi yanıma aldım.
  referamdum mitinglerinde mersin'de diğer parti liderlerinin söyledikleri üzerine.
  beni alevi düşmanı olarak gösterenler var. ben aleviliği, hazreti ali'yi sevenler olarak biliyorum. ben bugünkü aleviyim diyenlere baktığım zaman hepsinden daha aleviyim. hiçbiri hazreti ali gibi yaşamıyor, ben onun gibi yaşamaya çalışıyorum.
  ekonomi bir risktir, siyaset bir risktir. aslında hayat bir risktir. risk almazsanız başarıyı yakalayamazsınız... bugün türkiye, statik dış politikadan dinamik dış politikaya geçmiştir. türkiye'nin dünya ile arasındaki perde kalkmıştır, ufku genişlemiştir.
  sayın öcalan almış olduğu kellerin hesabını veriyor, ben ise düşüncemden dolayı 4 ay hapiste yattım.
  "din" teröre sıfat olamaz.
  ben giriyorum siz de girin (erişimi engellenmiş olan video paylaşım sitesi youtube hakkında)
  27 mayıs'tan sonra chp 'nöbetçi hükümet' değil miydi? kimin için yapılmış? peki 12 mart muhtırasının ardından başbakan olan nihat erim chp milletvekili değil miydi? '27 nisan bildirisinin her satırının altına imzamı atarım' diyen chp değil miydi, chp'liler değil miydi? sen değil miydin? çetelere sahip çıkan bunlar değil mi? silivri'deki süreci adım adım takip edenler chp'nin milletvekilleri değil mi? egenekon'un avukatlığını yapan bunlar değil mi?'
  ben çevrecinin daniskasıyım. asıl çevreci benim.
  hem laik, hem müslüman olunmaz. ya müslüman olacaksın, ya laik. ikisi bir arada olunca ters mıknatıslanma yapar. mümkün değil, ikisi bir arada olamaz.
  kürt meselesi değil terör meselesi var.
  5 ocak 2007 - lübnan ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken
  kürt sorunu hepimizin sorunudur.
  12 ağustos 2005 - diyarbakır konuşması
  mahalle baskısı, mahalle baskısı deniyor ya, asıl mahalle baskısı bu ülkede 'ben içmiyorum kardeşim, sen buyur iç' diyenlere. bunlara yapılıyor mahalle baskısı.
  memur ne demek? emir alan demek. siz hangi memurun emir aldığını gördünüz. hangi memura bakarsanız bakın değerli kardeşlerim emir almaz, emreder. ve vatandaşına kılı kıpırdamaz. nereye giderseniz gidin bunu görürsünüz. ve bunlar, ben bazen bakan arkadaşlarıma söylüyorum. aman ha, şu altınızdakilere dikkat edin. ve bunlara çok ciddi takip koyun. ve bunlar farkında olmadan kilimi ayağınızın altından alırlar.
  milli savunma, ancak milli bir sanayi ile milli bir anlayışla etkin ve mümkün olur. (kaynak: 27.09.2011 habertürk)
  sen ruanda mı olmak istiyorsun, buyur ol. (tbmm'de kadın kotası isteyen ka-der başkanı hülya gülbahar'a bu yanıtı verdi. milletvekili adayı olan kadınlara kota ayıran ruanda dünyada kadınların en yüksek oranda temsil edildikleri ülkeydi.)
  oku, düşün, uygula, neticelendir.
  sizin işiniz, bürokratları takip etmek, onları değiştirmek değil. işinize bakın
  tutturmuşlar laiklik elden gidiyor diye. yahu millet istedikten sonra laiklik tabii elden gidecek.
  zannediyorum, arkadaşımız fransız mı? ama türkiye'ye de fransız... biz de böyle güzel bir söz var: türkiye'ye çok fransızsınız"
  son grup toplantısında (28.02.2012) chp liderinden "memnunuz" diyerek, kemal kılıçdaroğlu'nu baykal'dan sonra en beğendiği chp'li olduğunu ilan etti.
  ister yahudi sermayesi olsun başımın üstüne koyarım, ister batı sermayesi olsun başımın üstüne koyarım, öperim başımın üstüne koyarım
  öyle evler var ki bizim muhafazakar yapımızla tamamen ters.
  bunların inlerine girecez, inlerine! (2014 yerel seçimleri'nde paralel devlet kurduğunu iddia ettiği cemaat mensuplarına karşı sıkça kullandığı söylem.)
  ab üyesi ülkeler içerisinde 50 yıl kapıda bekletilen bir ikinci ülke yok. şu anda ab üyesi 27 ülkenin içinde avrupa birliği müktesebatı noktasında değerlendirme yaptığımız zaman birçoğu demokrasi, özgürlükler noktasında, ekonomik alanda aslında bizim çok gerimizde. buna rağmen siyasi kararlarla maalesef ab üyesi yapılmış ülkeler var
  ben memur işçi bağ-kur’lu bütün bunlarla gurur duyan bir insanım. sen artık emeklisin. ama hâlâ kendini memur koltuğunda zannediyorsun. şimdi milletin hizmetkârı olacağına, chp’nin statükocu zihniyetinin memurusun. o anlamda sana memur diyorum. hatta parti içinde birilerinin memurusun. yes/no hikâyesini biliyorsunuz. onların memurusun.
  k. kılıçdaroğlu'na.
  benim çiftçim, köylüm, hatçem, fatmam, demokrasinin önüne takoz koyanları, 'milli egemenlik hakkı halkın olamaz' diyenleri 22 temmuzda evvelallah tasfiye edecek.
  bir damla şehit kanını 550 vekile değişmeyecek kadar aşkla bu vatana bağlıyız.
  birçok şeyler silinebilir ama vicdanlar o kayıtları öyle kolay kolay silmiyor. (danıştay saldırısının kamera kayıtlarının oyak tarafından silindiğinin anlaşılması üzerine)
  biz nereden geldiğimizi biliyoruz. bu memleketin sevdalısı olduğumuzu unutmuyoruz. biz milletimizin sesine sağır değiliz. biz ülkemizin insanlarına fildişi kulelerden ve sırça köşklerden bakanlardan değiliz. biz dizlerimizi kırıp, bu milletin sofrasına oturmayı da tarhanaya kaşık sallamasını da biliriz. biz bu milletin sofrasına bereket katmak için, aşına aş katmak için geldik.
  büyük ortadoğu projesi'nin eş başkanıyım.
  biz, ankara'da aşılmaz duvarlar ardına gizlenen hükümetlerden değiliz.
  bizi yargıyı siyasallaştırmakla itham edenler, şu anda kendi oturdukları makamları bir siyasi partinin il başkanları gibi kullanabilme cüretini gösteriyorlar. bunlar kendilerini cumhuriyetin tek ve yegane sahibi sanıyorlar.(yargıtay başsavcısına)
  bu devlet, bu ay yıldızlı bayrak, bu cumhuriyet bizim, hepimizin.
  bu ülkede zaman zaman bir takım karanlık güçler, kirli senaryolarla kirli oyunlarla bir takım provokasyonlarla siyasete rota çizmenin gayreti içinde oldular. bunu 28 şubat'ta yaşadık. bu iktidarımız döneminde çeşitli şekillerde yaşadık. bir takım sahte hocaları kullandılar. çetelerle bir takım oyunlar sahnelendi. danıştay saldırısı gibi suikast girişimleri gibi terör saldırıları, dörtyol, inegöl provokasyonları gibi tahriklerle millet korkutulmaya sindirilmeye çalışıldı.
  cumhurbaşkanlığı seçimlerine 'hodri meydan halk' diyoruz, 'millet' diyoruz. buyursunlar gelsinler ama gelemiyorlar, gelemeyecekler. öyleyse sandık, sandık, sandık.
  demokrasi bir tramvaydır, gideceğiniz yere kadar gider orada inersiniz.
  durmak yok. bu yol devletin yolu. milletin doldurduğu meydanları, ak partili olsun, olmasın bütün insanları siyasetin merkezine insanı yerleştiren bir felsefeyle yolumuza devam ediyoruz.
  şimdi geçen akşam medyadan sordular bana. 'siz işte yargı kararlarına saygı duyar mısınız?' diye bir soru geldi bana. ben yargı kararlarına saygı duyulması gerekirse duyarım. ama duyulmaması gerekirse orada duymam, uyarım sadece. çünkü yargı kararlarına saygı duymak diye benim bir görevim yok. yargı kararlarına uymak gibi bir görevim var. uymak mecburiyetindeyim, uyarım. nitekim şu anda bir başbakan olarak bile biz kabullenemediğimiz birçok kararlara uymak zorunda kalıyoruz.
  saygı duruşu sap gibi durmaktır. saygı duruşu yerine dua edilmeli. sap gibi durmanın manasını anlayamıyorum. (saygı duruşunda ayağa kalkmadığı için eleştirilmesi üzerine)
  sermaye ırkçılığı yapıyorlar.
  siz milletsiniz, siz cumhursunuz. irade sizin, karar sizin. sizin dilediğiniz olacak. 22 temmuz'da sizin sesiniz duyulacak.
  türkiye’nin yarınında artık kemalizme ve kemalizm benzeri rejimlere yer yoktur. kemalizmin yeniden kendini üretmesi söz konusu değildir. bizim için en üst belirleyici, islam’ın ilkeleridir. her şey ona göre belirlenir.
  siyasetin tek limanı ahlaktır.
  yapılabilecek tüm jestleri yaptık. kopenhag kriterlerini yerine getirdik. artık avrupa'dan delikanlılık bekliyoruz.[kaynak belirtilmeli]
  yurdu demir ağlarla ördük dediler. ne ördünüz laftan başka? ama bak, biz örüyoruz. öreceğiz inşallah. daha da devam edeceğiz.
  şu anda çiftçiye ne verildiğinin farkında mısın?
  diklenmeden dik duracağız.
  başakşehir ile övünüyorum. çünkü, benim kurduğum bir takım.
  nereye götürülüyor bu toplum allah aşkına! dikkat edin, açık söylüyorum: piçlerin yetiştirilmek istendiği bir toplum meydana getirilmek isteniyor! (refah partisi istanbul il başkanı olduğu dönem feministleri eleştirirken sarf ettiği cümle)

  hakkında söylenenler
  kendisine cumhurbaşkanı diyen 17/25 erdoğan! be hey densiz! be hey kanun tanımaz! ahlak bilmez! ne geziyorsun meydanlarda! bizimle ne uğraşıyorsun! devlet bahçeli (2015)
  her gün bize sövüyor. her gün yalan söylüyor! her gün hakaret ediyor! devlet bahçeli (2015)
  halt ettin erdoğan! yine çaktın erdoğan! biz zalim esad'a çok şükür kardeşim demedik. pensilvanya'nın kuyruğunda gezmedik! 12 yıl birlikte olmadık. hele hele kandil'in yolunu hiç bilmedik. devlet bahçeli (2015)

  cumhurbaşkanımız büyük ve kalıcı hizmetlere imza attı. bir gün herkes ona teşekkür edecek. allah razı olsun. sanatçı hülya koçyiğit

  başında öyle bir lider var ki dünya liderliği kabiliyetinde ve allahu teala'nın bütün vasıflarını üzerinde toplamış bir lider, sayın recep tayyip erdoğan var. fevai aslan (akp düzce milletvekili)

  başbakan'ın entelektüellik kırıntısı bulunmayan, kaba ve cahil üslubu 'delikanlılık' kavramı ile kurduğu sağlıksız ilişkinin ürünü. - nagehan alçı (2009)

  ilk sinyali abramowitz yakmıştı. "eğer tayyip erdoğan genel başkan olursa rp iktidar olabilir", demişti. hemen mahfillere bağlı birimler organizeli bir şekilde, gösterilen hedef doğrultusunda kürek çekmeye başladılar. ama hesaplarını hiç mi hiç tutturamadılar, hava aldılar. her zamanki gibi erbakan, bileğinin bükülmezliğini bir kez daha net bir şekilde ispatladı. - milli gazete (1998)

  ben türkiye'deki batı, israil ve serbest piyasa yanlısı öğelerin erdoğan'ı etkilemelerinden memnun oluyorum. bunun böyle olacağını da biliyordum. - alon liel (israilli diplomat)

  avrupa’da sağ partiler sistemle bütünleşir. sol bunu reddeder. tayyip erdoğan solun boşalttığı alana yönelecek gibi. pragmatik davranacak. - karen fogg (2001)

  sayın başbakanımıza dokunmak bile inanın bence ibadettir. - hüseyin şahin

  onları bazı dış güçler buraya getirdi. şu andaki dünya düzeninin ve ırkçı, siyonist emperyalizmin güçleri. batılı, siyonist dünya düzenine bilmeden destek oluyorlar. yaptıklarının çoğu yanlış. vergiler ve borçlarla siyonistlere para kazandırıyorlar. erdoğan siyonizmin veznedarı oldu. o benim öğrencimdi. ama şimdi amacımız onu devirmek. - necmettin erbakan

  tayyip erdoğan, türkiye’nin ilelebet ve ebedi başkanıdır. - süleyman soylu

  tam bir ucube! - geert wilders

  el kaide ve el nusra çetelerinin suriye’deki vahşi katliamlarının suç ortağı olan ve bir gün bu suçlardan yargılanması kaçınılmaz akp’nin şefi faşist diktatör tayyip bugün yine beni ‘teröre destek vermekle’ itham etmiş. bu çapsız ve yalancı adama bir halk deyimiyle sesleneyim: ‘hırsız, herkesi kendisi gibi hırsız sanırmış.’ - hüseyin aygün

  milletin anasını belleyenlerin adayı... - kemal kılıçdaroğlu
  sen aldığın rüşvetin hesabını vereceksin recep tayyip erdoğan. nereye giderse gitsin hesabını soracağız. o sanıyor ki belli seçimlere gireceğim bunlar unutturacağım. kaçamazsın. - kemal kılıçdaroğlu

  sayın başbakan, bilim karşısında haddinizi biliniz. - celal şengör
  sayın başbakan’ın beğenemediği fiziksel antropoloji bilimi, omurgalı paleontolojisi ile tıp bilimleri arasında bir köprü oluşturan bir bilim dalıdır ve insan evriminin en kıymetli verilerini bulmuş ve bulmaya da devam etmekte olan çalışmaları içerir (sayın başbakan paris’e bir gittiğinde doğa tarihi müzesi’ne ve insan müzesi’ne bir uğrayıversin). - celal şengör
  tayyip bey'in bilimin politikanın tersine palavra kaldırmayacağını öğrenememiş olması türkiye için bir talihsizliktir. amerika'yı müslümanlar keşfetti sözü kesinlikle doğru değildir! imam hatipli olmakla iftihar eden tayyip bey bu okulların ne kadar fena eğitim verdiğini, sık sık en basit lise bilgilerinden bile mahrum olduğu görülen kendi şahsında ispat etmektedir. bu okulları ne kadar arttırırsa, türkiye'yi o kadar kendi gibi, bir bilim adamının bilimsel ama basit bir teorisini bile anlayamayacak kişilerle doldurur. buna engel olamazsak, sonumuz afganistan'dır! - celal şengör

  tayyip erdoğan'ı siz mi koruyorsunuz? 20'den fazla suikast atlattı, hanginizin haberi var. somalililerin, suriyelilerin, mısırlıların, libyalıların, kocamış karıların duası koruyor. allah koruyor allah. siz, allah rızası için bir iyilik yaparsanız, allah size onun karşılığını on katıyla, yüz katıyla hatta 700 katıyla geri verecektir. - abdurrahman dilipak

  erdoğan, kendisini osmanlı'nın yeni sultanı olarak görüyor ve osmanlı imparatorluğu dönemindeki gibi, tüm bölgeyi kontrol edebileceğini düşünüyor. kendisinin halife olduğunu sanıyor. beşşar esad

  erdoğan, türkiye için büyük bir şans. alev alatlı

  ...erdoğan’ın tiyatro izleyeceğini de sanmıyorum. zaten onun tiyatroya gittiğini hiç duymadım. ferhan şensoy

  başbakan'ın doğduğu şehirler de mübarektir. - egemen bağış

  başbakan'ın çıktığı televizyon yere konmaz. - rıza çakır (akp'li çayeli belediye başkanı)

  eşin arap, sen gürcü, peki oğlun bilal’e ne diyeceğiz biz?devlet bahçeli (2011)

  benim bırakabileceğim en büyük miras sayın cumhurbaşkanımız ile çalışma şerefidir; ben buna nail oldum. tayyip erdoğan’la beraber defteri kapatacağım. süleyman soylu (akp hükumeti iç işleri bakanı)

  diyaloglar
  2009 davos zirvesi sırasında:
  moderatör (david ıgnatius): evet gerçekten de çok ateşli bir konuşmaydı...
  erdoğan: bir dakika. hayır! bir dakika, bir dakika... olmaz!... bir dakika!
  moderatör: peki sayın başbakan, size de söz veriyorum ama lütfen hakikaten bir dakika sürsün.
  erdoğan: sayın peres, benden yaşlısın. sesin çok yüksek çıkıyor. biliyorum ki sesinin bu kadar çok yüksek çıkması, bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. benim sesim bu kadar yüksek çıkmayacak, bunu da böyle bilesin. öldürmeye gelince, siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz. plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüzü, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum. ülkenizde başbakanlık yapmış olan iki kişinin bana önemli lafları vardır. 'tankların üstünde filistin'e girdiğim zaman kendimi bir başka mutlu addediyorum' diyen başbakanlarınız vardır. 'tankların üzerine çıkıp da filistin'e girdiğim zaman kendimi mutlu addediyorum' diyen başbakanlarınız olmuştur. isim de veririm, merak edenleriniz vardır belki. şu zulme alkış tutanları da ayrıca kınıyorum. çünkü bu çocukları öldürenleri, bu insanları öldürenleri kalkıp da alkışlamak öyle zannediyorum ki o da ayrı bir insanlık suçudur. bakınız ben burada çok not aldım; ama notların hepsini cevaplayacak vaktim yok. fakat ben buradan sadece size iki söz söyleyeceğim. bir, (oturum moderatörü david ıgnatius'un müdahalesi üzerine) özür dilerim, özür dilerim, bir, özür dilerim, bir, sözümü kesmeyin. tevrat der ki 'öldürmeyeceksin!' burada öldürme var. iki, israil ordusunda askerlik görevini yapan oxford üniversitesi uluslararası ilişkiler profesörü avi şalom, ingiliz gazetesi guardian’da şunları söylüyor: 'israil haydut devlet vasfını kazandı.' (oturum moderatörünün ikinci kez müdahalesi üzerine) sana da çok teşekkür ediyorum. sana da çok teşekkür ediyorum. benim için de bundan böyle, bundan böyle, davos bitmiştir. daha davos'a gelmem!

  çiftçi ile arasında geçen diyalog
  vatandaş (mustafa kemal öncel): çiftçinin hâli ne olacak! hangi yüzle geliyor buraya! (erdoğan'ın çağırması üzerine) geliyorum, geliyorum! devletimin başbakanı! geliyorum... (korumaların üstünü aramak istemesi üzerine) bende bir şey yok rahat olun...
  erdoğan: böyle bağırılmaz ki! terbiyesizlik yapma!
  vatandaş: terbiyesizlik yapmıyorum. lütfen bana hakaret etmeyin! (korumalardan birinin kolunu tutması üzerine) aaahh! kolum ameliyatlı!
  erdoğan: artistlik yapma!
  vatandaş: artistlik yapmıyorum, ben sanatçı değilim.
  erdoğan: iyi bir sanatçısın! terbiyesizlik yapma!
  vatandaş: tarım bakanınızın anayasayı ihlal ettiğini biliyor musunuz?
  erdoğan: (sesini alçaltarak) lan terbiyesizlik yapma!
  vatandaş: lan mı?
  erdoğan: evet! terbiyesizlik yapma!
  vatandaş: lan mı? canın sağ olsun!
  erdoğan: bana anayasayı öğretme! şu anda çiftçiye ne verildiğinin farkında mısın?
  vatandaş: ne zaman?
  erdoğan: şimdi!
  vatandaş: benim mahsulüm öldükten sonra mı? iki senedir anamız ağlıyor!
  erdoğan: hadi ananı da al git buradan!
  vatandaş: (polisler tarafından götürülürken) lan diye hitap etme! ayıp be! kim vuruyor? kim vuruyor? neden vurdunuz? bak "sayın başbakan" diye hitap ettim, "lan" diye hitap etti! benim karşıma çıkacak güce sahip değil! (gazetecilerin soruları üzerine) hangi yüzle geldi bu memlekete? benim adım mustafa kemal öncel! takip edin beni! halkın sesi olun!

  işsiz bir vatandaş ile arasında geçen diyalog
  vatandaş: iş bulamadığından bahseder.
  erdoğan: onların (emeklilikte yaşa takılanlar [eyt]) hepsi istismarın peşinde. erken emeklilik diye bir şey yok. avrupa'da şu anda emeklilik yaşı kaça çıktı, biliyor musun?
  vatandaş: iş bulamıyoruz efendim, iş yok! ben gerçekten iki üniversite mezunuyum, işim yok şu anda.
  erdoğan: kocan ne yapıyor?
  vatandaş: şu anda işi var, çalışıyor.
  erdoğan: gördün mü?
3635 entry daha