şükela:  tümü | bugün
117 entry daha
 • taze bitirdiğim oyun. grafikler, atmosfer ve hepsinden öte müzik anlamında insanı gerçekten içine çeken bir oyun olmuş. gameplay açısından doom 2016 bisiklete binmekse, doom eternal, f1 aracıyla pistlere vurmak gibi. naçizane birkaç yorum ve işime yarayan kilit noktayı belirtmem gerekirse:

  - her iblis tiplerinin zayıf noktaları mevcut. örneğin aracnatron ve revenant'ın tepe canon'larını ve mancubus'un kollarındaki silahları vurduğunuzda, vurdukları damage azalıyor ve çevrenizi temizlemek için zaman kazanıyorsunuz. pinky'lerin isesırtları çok zatyıf. önden 3-4 roket gerekirken, arkalarına bir super shotgun mermisi yeterli oluyor.

  - bazı silahlar, spesifik bazı iblisler üzerinde daha etkili. örneğin cyber mancubus'a bir blood punch attığınızda zırhı düşüyor ve daha kolay ölüyor. keza cacodemon'ın ağzına bir sticky bomb atarak glory kill alabiliyorsunuz. hell knigjt gibi daha harektli heavy iblisler içinse chaingun en etkili silah.

  - bir arenaya girdiğinizde, öncelikli olarak heavy ve super heavy iblislere odaklanmanız ve sürekli hareket halinde olmanız çok önemli. havadayken dokunılmazsınız denebilir. bu sebeple super shotgun'ın meathook'unu ve dash'i çok sık kullanmanız gerekli.

  - unutmayın ki zombi, asker ve imp gibi iblisler, heavy ve superheavy demon'ları temizleyebilmek için armor ve health kaynaklarınız. chainsaw ile armor, glory kill'le health için sıklıkla başvurmanız gerekiyor.

  - iblis tipine göre silah modlarının kullanımı çok önemli. revenant ve aracnatron'ın silahlarını vurabilmek için heavy canon'ın precision bolt modu çok çok kritik. uçan iblisler için ise shotgun'ın sticky bomb veya balista'nın arbalet modu çok faydalı. rocket launcher'ın lock on modu, kalabalık arenada heavy ve üstü iblisleri hedef alabilmeniz için olmazsa olmaz.

  -rune kullanımı bazı durumlarda ölümle yaşamınıza karar verebiliyor.örneğin benim gibi devamlı hareket halinde vurmak istediği hedefe aim alamayan bir kişiyseniz, havada sağ click'le zamanı yavaşlatan chrono strike rune'u, işinizi çok kolaylaştırıyor. kezaglory kill sonrası speed boost veren rune, kalabalık yerlerden kaçmanıza çok yardım ediyor. oyun tarzınıza göre uygun rune seçimi önemli.

  - yukarıda bahsettiğim püf noktaları sebebiyle duruma göre doğru silah, silah modu ve grenade seçimi çok önemli. her daim, health, armor ve ammo'nuza odaklanarak doğru silah, silah modu, glory kill veya chainsaw'a odaklanmanız gerekiyor. oyunun ortasına doğru buna alışıp "doom dance"i iyi kötü yapabilir hale geldiğinizde tadından yenmiyor.

  -son olarak marauder'a gelelim. marauder'ın bulunduğu bir alanda, öncelikle diğer heavy ve super heavy iblisleri (cacodemon, mancubus, revenant, hell knight, doom hunter vb.) ortadan kaldırmaya odaklanın. sonrasında ise balista veya super shotgun'ı alıp marauder'a odaklanın. tüm saldırılarını dash ile dodge'layıp orta bir mesafede kalmaya çalışın. gözleri yeşil olduğunda 2 shotgun mermisini yiyebiliyor. quick switch yapabiliyorsanız sg - balista - sg kombosu, işinizi çok kolaylaştırıyor. kabaca 10 super shotgun mermisi, marauder'ı indirmek için yeterli. bu süreçte çevrenizdeki minik zombiler, mermi ve health için sizin tek yardımcınız. bunlara dikkat ettiğiniz sürece marauder, size saç baş yolduran bir iblis olmaktan çıkıyor.

  bence doom eternal, oyuncuya hissettirdikleri açısından mükemmel bir oyun olmuş. gerçekten size atfedildiği gibi dokunulmaz bir ölüm makinesi gibi hissediyorsunuz. oyun, sizi düşmana göre adapte olup oyun tarzınızı değiştirmeye zorluyor. ve devamlı suretle oyunun içinde tutuyor. bu sebeple mükemmel bir fps deneyimi olmuş. game of the year odülünü alırsa şaşmamak gerek.
27 entry daha