şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
2830 entry daha
 • 5.5 saatlik gameplayin üstüne kendi incelememi yazayım.
  öncelikle oyundan harika performans aldım, rx 5700 xt+ryzen 3 3700x ile ultra ayarlarda 90-100 fps alıyorum. hiçbir drop yaşamadım ve sadece iki kez bugla karşılaştım. anladığım kadarıyla nvidia kartlar daha fazla problem yaşamış. performans çok insanın aksime beni memnun etti.
  görüntü blurluğu konusunda reddit ve burada şikayetler olmuş, motion blur, film grip gibi ayarları kapatırsanız gayet net oluyor oyun.

  açık dünya, atmosfer ve müzikler tek kelimeyle mükemmel. şehrin gerçekten yaşadığını, night city'de olduğunuzu iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz. cyberpunk 2013/2020 trpg oynarken hissettiğim duyguların kat be kat fazlasını yaşıyorum.

  redditte birkaç şehir fazla dark gelmedi demişti. onun da sebebini yazayım buraya: setting öyle değil.

  --- spoiler ---
  2013/2020 oynarken daha dark bir havadasınız ve 2020'nin sonunda johnny silverhand şehri nukeladığı için şehir yok olmanın eşiğine geliyor.

  bunun üzerine 4. corporate war, abd'de free state vs nusa savaşı ciddi ölçüde bitiyor ve arasaka abd'den çekiliyor. ama bunun sonunda bir sorun var ve bunu mike pondsmith cyberpunk red'de açıklamış:
  settinge reset lazımdı.

  böylece cyberpunk red geliyor. aslında tamamen bir toparlanma dönemi red(2035-2060). şehrin nuke'dan sonra yeniden inşa edilmesi gibi birçok unsur var.
  ve 2077'ye geliyoruz. 2060'lardan nusa free stateler ile olan savaşına tam gaz devam ediyor ve free stateler ile birleşene kadar seçim yok, martial law geri dönüyor. night city ise kuzey ve güney california free statelerinin tam ortasında yer alıyor. nusa night city'i kuşattığı zaman şehir, 2023'teki olaydan sonra japonyaya çekilen arasaka'dan yardım istiyor ve böylece nusa night city'i free state olarak kabul etmek zorunda kalıyor.
  2070'lerden itibaren yine yavaş yavaş dark cyberpunk havasına dönüyoruz ama yine de bu bir 2013 gibi değil. dolayısıyla lore açısından gayet tutarlı bir şey bu.
  --- spoiler ---

  hikayeye dönüyorum. hikaye çok iyi gidiyor, hala act 1'deyim ve bolca yan görev yapıyorum, kesinlikle hepsi çok iyi.

  sonuç olarak oyun gerçekten olmuş. 8 yaşından beri cyberpunk evreninde frp oynayan, lore'una hayran biri olarak benim beklentimi fazlasıyla karşıladı, bahara kadar sadece cyberpunk 2077 ile vakit geçireceğim gibi.
1983 entry daha