şükela:  tümü | bugün
296 entry daha
 • kendisini tanıyanlar için çok da bir anlam ifade etmese de (belki ediyordur) tanımayan ve ölümü ile haberdar olanlar için filmlerini listelediğim ustadır.

  1) bin-jip / 3-iron (2004)
  (yönetmen - yazar - editör - yapımcı)

  tae-suk, motorsikletine atlayıp yollara düşen ve karşılaştığı boş apartman dairelerinde kendine başka hayatlar yaratan yalnız bir adamdır. tatil gibi çeşitli nedenlerden ötürü evlerinden bir süre ayrı kalan insanları takip eden tae-suk, onların bıraktığı boş evlere girip bir süreliğine burada misafir olmaktadır, bunun karşılığında ise kendince çalışmayan ev aletlerini tamir ederek borcunu ödemektedir. bu ziyaretlerinden biri sırasında evde yalnız olmadığını fark eder...

  2) spring summer fall winter and spring / bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (2003)
  (yönetmen - editör - oyuncu - yapımcı)

  mevsimler ve doğanın o kusursuz çağrısı, yarattığı teslimiyet arzusu belki de başka hiçbir şeyde benzeri olmayan…yüzen bir ev ki doğaya dair ne varsa muhteşem olan onu çevrelerken o göl ortasında yüzmekte. yaşlıca bir rahip ve kendisine refakat eden diğer genç-çocuk rahip adayı.yaşlı rahip, ona her şeyi bilgelikle ama bir o kadar da doğal bir akış içinde öğretir. bu şekilde geçip giden mevsimler ile büyüyen çocuğun geçirdiği evrim, son derece doğal bir ahenk içinde ilerlerken sıra artık büyümüş olan çocuğun öğrendiklerini gerçek hayata nasıl yansıtacağını görmeye gelir. ufak yaştan beri öğretilen erdemlere rağmen asıl öğretimin hayatın kendisi tarafından yapıldığının farkında olan bilge rahip için ise bekleme ve görme zamanıdır.

  3) red family / bulg-eun gajog (2014)
  (yönetmen - senarist - yürütücü yapımcı)

  güney koreli sıradan bir aile kılığına giren kuzey koreli casus grubu anlatır.

  4) the bow / hwal (2005)
  (yönetmen - yazar - yapımcı)

  bir tablo içinde yer alan yaşlı adam ile genç kızın, pencerelerinden algılanan farklı dünyalar. ikisi de bir okyanusun orta yerinde teknedeler. genç kız için hayatın anlamı o tekne ile alabildiğine engin sulardan oluşuyor. yaşlı adam için ise hayatın tek anlamı o on yedi yaşındaki genç kız. yaşlı adam vakit gelip de kız on sekizine varınca onunla evlenmeyi hayal ederken tekneye gelen balıkçılar tarafından kız tecavüze uğrar. ayrıca tekneye gelen bir başkası ise genç kızın gönlünü çalar. yaşlı adam onu yay ve oku ile korumak istese de başaramaz.

  5) time / shi gan (2006)
  (yönetmen)

  günümüzün gelişen estetik teknolojisiyle gittikçe artan bir çılgınlık haline dönüşen estetik ameliyatları tema olarak seçen zaman'da, erkek arkadaşının dış görünümünü beğenmediğini düşünen bir genç kızın kendini estetik ameliyatlarla baştan aşağıya değiştirmesini anlatılıyor.

  6) address unknown / suchwiin bulmyeong (2001)
  (yönetmen - yazar)

  güney kore'de bulunan amerikan askeri üslerinden birinin olduğu fakir bir kasabada geçiyor hikaye. filmin karakterlerinden herbiri hayattan paylarına düşen garipliklerden fazlasıyla nasiplenmişler. hepsi birbirinden arızalı. hepsi yaşama tutunmak için çırpınıyorlar ama nafile. çırpındıkça daha da çok batıyorlar. (bkz: #8942021)

  7) samaritan girl / samaria (2004)
  (yönetmen - yazar - editör)

  jae young, erkeklerle uyuyan amatör bir fahişedir ve en yakın kız arkadaşı yeo-jin ise onun işlerini yönetir, adam bulur, parayı alır, vs. jae-young, bu adamlardan birine aşık olunca son derece kıskanç olan arkadaşından saklamak isteği ile duygularını bastırır. bir gün bir olay olur. polis baskınından kurtulmak için uğraşan jae young camdan atlar ve ciddi şekilde yaralanır. çok geçmeden de hastanede can verir. bunun üzerine yeo-jin, onun yerine geçerek erkeklerle birlikte olmaya başlar. bunun üzerine dedektif babası, kızının nasıl bir işin içinde olduğunu öğrenince, bütün o müşteri adı altındaki adamlardan intikam almaya soyunacaktır.

  8) the isle / seom (2000)
  (yönetmen)

  kırsal bölgedeki bir göl (ya da nehir tam anlayamadım ya da anlamam gerekmiyordu) üzerine kurulu ufak balıkçı evleri kiralayan bir kadının (mute hee-jin) hayatından bir kesit sunuyor. balık tutmak için gelen müşterilere evleri kiralayan mute hee-jin ayrıca balık yemi olarak kullanılmak üzere solucan, yemek, kahve ve zaman zaman da kendini satıyor. gördüğü sanrılardan anladığımız kadarı ile bir namus cinayetinin faili olan bir adam (hyun-shik) bir gün bu evlerden birini kiralar. niyeti intihar etmektir amma velakin kendisine fena(!) halde aşık olan evsahibesi tarafından kurtarılır(!). olaylar gelişir. (bkz: #10687059)

  9) breath / soom (2007)
  (yönetmen - yazar - oyuncu)

  hapishanedeki bir tutuklunun hücresini dekore eden kadına aşık oluşunu anlatır.

  10) pieta (2012)
  (yönetmen - senarist - editör - yürütücü yapımcı)

  tefeciler için çalışan ve "tahsilata giden her yol mubahtır" ilkesiyle davranan adına gang do'nun kaybedecek hiçbir şeyi yoktur; bu yüzden de zalimliğinin zirvesindedir. fakat bir gün annesi olduğunu söyleyen bir kadın karşısına çıkacak ve yaşamını yeniden sorgulamasına neden olacaktır. gang do kadına başta inanmasa da, sonrasında sakladığı dehşet dolu sırları öğrenecektir...

  11) bad guy / nabbeun namja (2001)
  (yönetmen - yazar)

  ne kadar aşk konusu içersede bir çok kişiyi özellikle kadınları kızdıracak bir senaryoya sahip bu yapım han-ki adlı karakterin (jae-hyeon jo) 21 yaşındaki üniversiteli bir kızı (sun-hwa) sokağın ortasında öpmesiyle başlar. ilk başta çok saçma gelen bu durum , özür bekleyen genç genç kızın han-ki'yi aşağılamasıyla olayları daha ilginç boyutlara taşıyacaktır.

  12) crocodile / ag o (1996)
  (yönetmen - yazar)

  ag-o 1996 yılı mahsulü ki-duk kim tarafından yazılıp yönetilmiş olan güney kore yapımı bir film. ustanın hem senaryo yazarlığı, hem yönetmenlik söz konusu olduğunda verdiği ilk ürün.evsiz serseri ag-o başkent seul'de han nehri üzerine kurulu bir köprünün altında yaşlı bir adam ve bir çocukla beraber yaşamaktadır. ag-o gündüzleri işportacılık, hırsızlık, dolandırıcılık yapar, geceleri köprüden atlayıp intihar edenleri soyar, üç beş kuruş para kazanır, kazandıklarını ise hileli bir kumar masasında kaybeder. yaşlı adam kola, bira kutuları toplayarak, ufaklık da sağda solda sakız satarak hayatlarını idame ettirmeye çalışırlar. günleri bu monoton rutinde devam eden üçlümüzün hayatı bir gece değişir. ag-o köprüden atlayan genç bir kızı kurtarır. okeye dördüncü misali gruba katılan genç kız her birinin hayatını derinden etkileyecek olayların tetikleyicisidir...

  13) the net / geumul (2016)
  (yönetmen)

  film, kuzey koreli bir balıkçının içine düştüğü siyasal ve insani zorlukları merkezine alıyor. teknesinin motoru bozulunca kendisini güney kore’de bulan balıkçı, casus sanılarak gözaltına alınır. sert geçen sorgu ve ikna sürecinin ardından kuzey kore’ye iade edilen balıkçı, burada da zorluklarla karşılaşır ve iki ideoloji arasında kapana kısılacaktır.

  14) dream / bi-mong (2008)
  (yönetmen - senarist - editör)

  jin, berbat bir rüya görür. adeta bir kabus olan bu kötü rüya onu derinden etkiler. çünkü gördüğü rüyasında jin'in sebep olduğu bir trafik kazası meydana gelmiştir. gözlerini açıp kendini toparlar toparlamaz içgüdüsel olarak rüyasında gördüğü kaza alanına gider. bu defa daha fazla dehşete düşecektir. çünkü geldiği bu yerde kabusundaki gibi bir kazayla karşılaşır. fakat kazaya ran adında bir kadın sebep olmuştur. jin kaza mahallinde ran’la tanıştığında aralarında bir bağ olduğunu anlar. ran jin’in rüya gördüğünde yaptıklarını, gerçek hayatta yapıyordur.

  15) moebius / moebiuseu (2013)
  (yönetmen - senarist - yürütücü yapımcı - editör - görüntü yönetmeni)

  bir kadın kocasının kendisini aldatmasından dolayı çok hırslanır ve içinde düşmanlık besler. intikam hırsı ise oğlunda ölümcül bir yaraya neden olur ve kadın suçluluk duygusunu kaldıramayarak ortadan kaybolur. baba ise bunalıma giren oğlunun artık iyileşemeyeceğini anlar ve o da farklı bir suçluluk duygusuyla hayatını tamamen oğluna adar. zaman yaralara ilaç olurken, annenin eve beklenmedik geri dönüşü ailenin de tepetaklak olmasına neden olacaktır...

  16) arirang (2011)
  (yönetmen - senarist)

  güney kore'nin en başarılı yönetmenlerinden olan kim ki-duk'un cannes'da prömiyeri yapılan on altıncı filmi arirang'da yönetmen kamerayı kendisine çeviriyor ve anlatmaya başlıyor: "bir yönetmen ve insan olarak günah çıkartmak istiyorum." sanatsal kariyeri ve kendi yaşamı içerisinde keşfe çıkan yönetmen, anekdotlar paylaşıyor, çekilmemiş bir filminin senaryosunu kendi kendine tartışıyor ve yaşam ile ölüm hakkında sahip olduğu düşünceleri izleyenler ile paylaşıyor. sonunda ise kore halk şarkısı olan "arirang"ı söyleyerek gözyaşlarına boğuluyor. kim ki-duk, kendisiyle veya gölgesiyle yaptığı röportajlar aracılığıyla dünya çapında sahip olduğu başarıları sorguluyor ve sinema, ün, özgünlük üzerine bir düşünce egzersizi, itirafname sunuyor.

  17) the coast guard / hae anseon (2002)
  (yönetmen - senarist)

  er kong, güney kore kıyılarında bir askeri üstte askerdir. kendini ülkesini korumaya öyle şartlandırmıştır ki, dikenli tellerle çevrili kıyıdan gelebilecek casuslara karsı sürekli tetiktedir. yine öyle bir gecede, yasak bölgede sevdiceğiyle yiyişmekte olan arkadaşını casus sanarak oldurur. bu hadiseden sonra iyice gaza gelip kendini kaybedince olaylar da gelişir... (bkz: #11094141)

  18) one on one / il-dae-il (2014)
  (yönetmen - senarist - yürütücü yapımcı)

  liseli genç bir kız kaçırılır, tecavüze uğrar ve vahşice katledilir. kız, yedi kişilik bir ekip tarafından öldürülmüştür. eğitimli bir askeri tim ortaya çıkar ve bu yedi katilden birini ele geçirir. katile zorlu işkence seanslarının ardından, yaptıklarını itiraf ettiği bir not yazdırılır ve ardından serbest bırakılır. tim, bu suça karışan her sorumlunun peşine düşmüştür. katil birdenbire kendini korku dolu bir maceranın içerisinde bulmuş, bir sonraki kurbanı takip etmek için yola koyulmuştur.

  19) real fiction / shilje sanghwang (2000)
  (yönetmen)

  film güney koreli bir sanatçının sistematik olarak aradığı ve sonrasında öldürdüğü gerçek ya da hayali düşmanlarını konu alıyor.

  20) wild animals / yasaeng dongmul bohoguyeog (1996)
  (yönetmen)

  bir ressam olmak isteyen cheong-hae, bu uğurda güney kore 'den ayrılarak fransa 'ya yerleşir. fakat cheong-hae 'nin kendisini bir anda bambaşka bir kültürün içinde bulması ve buna hazırlıksız olması, maddi sorunlarla da birleşince; genç ressam adayı kısa sürede kendisini göç nedeninden oldukça farklı bir noktada bulur...

  21) birdcage inn / paran daemun (1998)
  (yönetmen - yazar)

  bir üniversite öğrencisi olan hye-mi 'nin ailesi, yaşadıkları müstakil evdeki boş odalardan iki tanesini bir fahişeye kiralamaktadır. kiracıları, odalardan birinde barınırken; diğerini ise çalışmak için kullanmaktadır. son kiracıları evden ayrılacağını söyleyince; hye-mi 'nin annesi yeni bir kiracı ile anlaşır ve yeni kiracıları, eski kiracılarının evden ayrıldığı gün odasına taşınır...

  22) human space time and human / inkan, gongkan, sikan grigo inkan (2018)

  inkan, gongkan, sikan grigo inkan, bir savaş gemisinde bir arada bulunan farklı kökenlere mensup insanların yaşamına odaklanıyor. yolcular arasında oğlu olan bir senatör, yeni evli bir çift, gizemli yaşlı bir adam, bir grup seks işçisi ve bir grup suçlu bulunur. haydutların ve onların liderlerinin agresif davranışları başlarda birinci sınıf yolculara yönelik olur. ancak zaman geçtikçe onların şiddetinden gemideki diğer yolcular da nasibini alır.

  23) din (2019)
  (yönetmen - yazar)

  geleneksel bir ailenin ferdi olan kız, kendisine tıpa tıp benzeyen bir kız ile karşılaşır. bu kızın kendisine özgür bir yaşam tarzı ve dilediği her şeyi sağlayan bir sponsora sahiptir. iki kız yer değiştirir ve birbirlerine yardım eder ancak vakit ilerledikçe durum ilk kız için daha tehlikeli bir hale gelir.

  24) stop / seu-top (2015)
  (yönetmen - yazar)

  japonya'nın fukushima nükleer reaktöründeki erime sırasında radyasyona maruz kalan genç evli çiftin hikayesi.

  25) amen (2011)
  (yönetmen - yazar - oyuncu)

  irtibatı kaybettiği adamı aramak için fransa'ya giden kadın, bu kişinin venedik'e taşındığını öğrenir. venedik'e giderken trende korkunç bir olayla karşı karşıya kalır. bu durum, hayat ve ilişkiler hakkında kendisini acı bir şekilde sorgulamasına neden olur.
60 entry daha

hesabın var mı? giriş yap