şükela:  tümü | bugün
41 entry daha
  • arapların, kendi kuzeyindeki (geniş anadolu) insanlara, doğru bir isimlendirme ile ‘romalılar’ ya da ‘roma toprağında yaşayanlar’ anlamında verdiği isim.

    7. yüzyılda araplar ve romalılar komşuydu ve anadolu’da yaşayanlara“rumî” demekteydiler. daha sonra anadolu (ki yunanca ‘doğu’ anlamındadır) türkler (o zaman ilk başta selçuklular sonra osmanlılar) tarafından yaklaşık 200 yıl içinde fethedildi. bu durumda araplar ve kürtler bu sefer kendi kuzey ve batısındakilere yani türklere, coğrafik bir adlandırma olarak ‘roma toprağında yaşayanlar’ manasında romî” demeye devam ettiler. türkler ise anadolu'da oturan bizanslılara (sonradan yapılan bir adlandırmadır, daha çok helen kökenliler anlamındadır), romalılar anlamında rumlar demekteydi. o dönemlerde o coğrafyanın güneyindekiler ve doğusundakiler artık anadolu'dan olan herkese rumî ya da romi diyorlardı. örneğin bir kaç tane olan celaleddin’lerden özel olanını ayırmak ve vurgulamak istediklerinde ‘hangi celaleddin?’ sorusunun karşılığı olarak “mevlana celaleddin rumî” deniyordu.

    bir vesileyle tanıştığımız bir kürt delikanlısı babasının bir gün bir davranışına hafifçe kızarak kendisine “ne öyle romiler gibi...” dediğini ve burada türkleri kastettiğini söyleyince biraz daha aydınlanmıştım.
9 entry daha
hesabın var mı? giriş yap