şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1530 entry daha
 • çok ama çok büyük bir sanatçı olmasının yanında büyüklüğü oranında da mütevazi bir kişiliği olan müzisyendir kendisi. yavuz çetin ile hayat verdikleri dünya adlı parçanın hikayesini sonunda göz yaşlarını tutamayarak aşağıdaki şekilde blue belgeselinde ifade etmiştir.

  --- spoiler ---

  albüm için ben de bir şey çalayım istemiştim. işte bir altyapı bir şeyler hazır ya da fikir var gibi bahsetmişti bana. o akustik gitar çaldı evet power chord elektro gitarlar çaldı. ben de introsu için bu gitarla işte akustik fretless gitarla bir şeyler çaldım. sonra da ikinci bölümde parçanın işte benim çift saplı bir elektrik gitarım var. onun üst tarafı perdesiz onunla emprovizeler yaptık işte. bayağı yüksek volümde ve bütün düğmeler sonda..... biraz ara verelim mi?....

  --- spoiler ---

  emprovize yani doğaçlama dediği parçanın ne kadar olağanüstü olduğunu sanırım dinleyenler çok iyi bilirler. benim de spotfy'da 2020 yılında en fazla dinlediğim parçaymış. ancak şöyle bir durum var ki parça aslında tam 17 dakika sürmüş. yani iki usta virtüöz 17 dakika boyunca doğaçlama yaparak adeta aşık geleneğini yansıtmışlar. tabi biz sadece ne yazık ki parçanın şu an 5 dakikalık kısmını dinleyebiliyoruz.

  belgeselin devamında anlaşılmak hakkındaki düşünceleri de kulağımıza küpe olsun.

  --- spoiler ---

  şimdi böyle düşündüğümde hiçbir şey söylemiyor bana (yavuz çetin'in intiharı hakkında). yani... atlamamış gibi. yani sorunun cevabı yok galiba. yani anlaşılmamak diye bir şey yok yani. sen kendini anlıyorsan zaten yeterli. bir başkası da anlayabilir mutlaka. anlamasa da önemli değil! yani öyle bir kaygı yok. olmamalı. yani sen enerji yığını olarak varsın. ister anlaşıl ister anlaşılma.... müzik de öyle.... yok olamaz....

  --- spoiler ---

  yavuz çetin intihar ederek, kerim çaplı beynindeki ödem yüzünden ne yazık ki aramızdan ayrıldı. erkan oğur gibi değerimiz var. umarım daha çok uzun bir ömrü olur da kendisini dinlemekten kendisini izlemekten keyif almaya devam ederiz. aman pandemide kendine dikkat et ne olur.

  edit: link eklendi
841 entry daha