şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
800 entry daha
 • neredeyse 1 aydır sahip olduğum konsol bundan dolayı bir şeyler yazmam gerektiğini düşündüm. öncelikle hali hazırda xbox one s kullanıcısıydım bu durum yeni nesilde konsol tercihimi bir ölçüde etkiledi (aynı şey ps4ten ps5e geçenler için de geçerlidir muhtemelen). peki neler gözlemledim:
  - konsolda gerçekten gürültü olayını bırakın birazcık bile ses yok. konsolun açma kapama tuşunda ışık olmasa açık olduğunun farkında bile olmayacağım.
  - yüklenme süresi gerçekten iyi. normalde çoğu yayıncı yükleme süresine odaklanırken açıkçası pek ilgimi çekmiyordu (hayatım beklemekle geçtiği için belki *). fakat konsolla oynarken bazı oyunlarda yükleme ekranı neredeyse yok bile ve bir süre sonra bilgisayarda oyun oynarken yükleme sürelerinin beni rahatsız ettiğini farkettim.
  - quick resume olayı çok iyi, oyunu ister kapatın ister başka oyuna geçin. kaldığınız yerden hızlıca devam edersiniz.
  - series x/s için optimize edilmiş oyunlar gerçekten fark ediyor. grafikler ve ray tracing olayı başka noktaya taşıyor. televizyonum 60 fpsye kadar izin verdiği için fps açısından pek gözlemde bulunamadım ama evdeki vestel tvde çok güzel gözüküyor oyunlar.
  - gamepass olayını herkes biliyor zaten, gamepass özellikle ülkemizde çok iyi bir artı. xbox one s'ten beri konsolum neredeyse her gün açık hiç kenara atmadım çünkü hala oynayacak oyunlarım var.
  - exclusive kavramı bitti evet ama pc yerine konsol tercih eden bir oyuncu olarak konsol olarak sadece xboxa çıkan ve çıkacak olan oyunlar benim için önemli. örneğin (bkz: fable) oyununu merakla bekliyorum. şuan olan exclusivelerden de özellikle gears 5 favorim.

  şimdi asıl konuya gelelim. malum ekonomik durumlar gereği çoğumuz sadece bir konsol tercih edip bir nesil onla devam ediyor bundan dolayı elbette en doğrusunu aldığımıza emin olmak istiyoruz. bu konu hakkında şunları diyebilirim:
  - xbox üzerine saydıklarım ortada, aynı paraya ps5 de alabilirdim ama xboxı yukarıdaki sebeplerden dolayı seçtim. peki ps5 kötü mü? asla. konsol savaşı yapanları anlamıyorum, konsolların amacı bizleri mutlu etmek (yeri gelince de duygusal oyunlarıyla üzmek). ondan dolayı xbox psyi döver, ps xboxı döver bunlar saçmalık.
  - neden ps5 seçmediğime gelirsek, öncelikle bir gerçek var ki sony exclusive işini iyi biliyor ve ödüllere doyan oyunları var. ama bu oyunlar tek kişilik ve genelde aşırı yavaş oynasan hadi 1 ayda bitebilecek oyunlar. hayatımın en harika 1 ayı olabilir ama sonrasında napacağım, maalesef ki storesi ülkemiz şartları için çok pahalı yani bir oyun bitince konsol muhtemelen boşta kalacak. xbox oyunları multiplayer ağırlıklı olduğu için benim için daha uzun ömürlü oluyor.
  - fiyat konusuna değinmişken donanım haberde kardeşlik ile alakalı sayfalar görüyorum belki gamepass olmasa da bu şekilde oyunlar ucuza getirilebilir. benim kafama yatmadı bu iş ama iyi araştırmak gerek.
  - ps5 şuan için multiplatform oyunlarda xboxtan daha iyi kalite verse de bunun bir optimizasyon sorunu olduğunu düşünüyorum. özellikle dirt 5 oyunundaki karşılaştırma zaten fiyaskoydu. updateler ile düzeltileceğini düşünüyorum ve uzun vadede xbox ps5i geçebilir (geçememe ihtimali de her zaman var).

  genel olarak bakınca ülkemizdeki konsol karşılaştırmalarında maalesef ki oyunlardan çok fiyatlar ön plana çıkmakta. konsola ulaşabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum umarım herkes xbox, ps, switch ya da oyun bilgisayarı ne isterse ulaşabilir. konsol seçiminde kararsız kalanlar da konsol uğruna savaş verenler yerine *objektif değerlendirebilecek kişilerin yorumlarına bakmalı.

  edit: ps kullanan bir yazardan " ps5'in yeni gamepad'i çok çok iyi, ona da değinebilirdin, ilk kez bu sene xbox'tan iyi gamepad yapabildi sony ve kardeşlik ile 40-50 tl'ye 2-3 ay önceki oyunları alabiliyorsun bu arada." yorumu geldi. ps5 kullanmadığım için ps5'in iyi noktalarına değinmedim/değinemedim. her konsolun hitap ettiği bir kitle var ondan dolayı konsol seçmeden önce özellikle konsolu kullananların yorumuna dikkat etmek gerekli. tekrar diyorum umarım herkes istediği kendisine hitap eden oyun cihazına kavuşur, oyun seven herkese iyi oyunlu günler diliyorum *.

  edit 2: fişi çıkarıp taksan da quick resume oluyor diye mesajlar alıyorum. yazıyı yazmadan önce denedim, mesajlar üzerine tekrar tekrar denedim. fişi çıkarmadığın sürece konsolu kapatıp açınca quick resume oluyor, fişi çıkarıp takınca konsol 1 saniye bile olmadan açılıyor ama quick resume olmuyor. yazımı da gözlemlerim üzerine yazdım quick resume nedir falan araştırma yapmadım. eğer farklı bir şey gözlemlersem editlerim.
  edit 3: fişi çıkarıp taktıktan sonra quick resume oldu sonunda bir oyunda, yazımı düzelttim.
448 entry daha