şükela:  tümü | bugün
3552 entry daha
 • adana hiç gelmemiş, tanıdığı bir iki adanalı'ya göre adana hakkında hüküm kurmuş insanların entrylerine konu olan şehir. bu hususta geçmiş sayfalarda onlarca yanlış entry bulunmakta olup bu entry tamamına istinaden editlenmiştir. hiçbir yazar hedef alınarak yazılmamıştır.

  ancak adana konusunda yıllardır aynı klişelerle koskoca bir şehrin itibarı sempatik göründüğü düşünülerek yerin dibine sokuluyor.

  adanalılar sürekli kavga eden, küfür eden insanlar olarak lanse ediliyor. her şehirde iyi kötü, cahil kültürlü insanlar var. maalesef adanalıların içinde de böyle insan çokça var ancak bu şehire özel bir durum değil, ülkemiz genelinde olan bir sorun.

  - sizi havaalanından iner inmez kebap kokusu falan karşılamaz. (bu husus tam bir klişedir, bunun tek istisnası havaalanına indiğiniz günün kurban bayramı olmasıdır *)

  - halkın çoğunluğu iddia edildiği gibi küfürlü falan konuşmaz. bu husus yıllarca adanalılar üzerine yapışmış bir lekedir. sanki adanalı olunca her saniye küfür ediyormuş, allaha küfür etmek çok normalmiş gibi bir izlenim oluşuyor. bu da yukarıda bahsedildiği üzere yıllardır oluşturulan algının bir sonucu.

  - çok fazla toplu taşıma kullanan bir insan olmamakla birlikte uzun süredir hiçbir dolmuş ya da otobüs şoförünün küfürlü şekilde araç kullandığına şahit olmadım.

  - adana, adliyesi ile meşhur olsa da insanların sürekli kavga ettiği, birbirlerini bıçakladığı bir şehir değildir. bu sizin bulunduğunuz konum ile alakalı bir durum hürriyet, anadolu gibi mahallelerde bulunuyorsanız bir şey diyemem.

  - tüm genellemeler yanlış olduğu gibi insanların %90'ının kilolu ve esmer olduğu da yanlış.

  - evet insanlar samimi ve yardımseverdir.

  - evet adana'da kimse kimsenin içkisine orucuna karışmaz. ramazan günü alkol de alabilirsiniz, iftarınızı ailenizle açabilirsinizde. bu konuda adana, anadolu yobazlığından payını almamış şehirlerden biridir.

  adana birileri tarafından sürekli küfür ve kavga eden insanların şehiri olarak nitelendirilse de bu durum gerçeği yansıtmamaktadır. yıllardır toplumda kötü bir adana algısı oluşmasında adanalıların payı tabiki de var ancak göç alan bir şehir olduğu unutulmamalıdır.

  tabi her şey aslında biraz da bulunduğunuz konumla alakalıdır. yukarıda da ifade ettiğim üzere siz hürriyet, anadolu gibi sosyo ekonomik olarak daha düşük mahallelerde yaşayan insanlarla muhattap olduysanız yazdıklarımın aksi ile karşılaşabilirsiniz. (bu demek değildir ki bu mahallelerde yaşayan herkes tepki gösterilen katagoriye ait insanlardır. aksine bu mahallelerde yaşayan nazik ve düzgün insanlar var.)

  adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılı kutlu olsun. başta mustafa kemal atatürk'ü olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizin ruhu şad olsun.

  edit: adana sıfır bir, benim varoş hikayem gibi işlerle iliştirilemeyecek kadar büyük bir şehir.
207 entry daha