şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • love bombing, maruz kaldığınızı sıklıkla karşı taraf yaptıklarını artık yapmamaya başladığında anlayabileceğiniz bir psikolojik (ya da duygusal) şiddet türüdür. burada manipülatörün amacı karşısındaki kişiyi etkisi altına almak, bir bakıma kendisine ve dış faktörlere karşı etkisizleştirmektir. genellikle narsisizm ile ilişkilendirilir çünkü aynı narsisistik kişi gibi, sizin için en çok sevilen, en çok değer verilen ve ilgilenilen kişi konumunda olmak isterler. çoğu yerde kadınlara karşı yapılan bir manipülasyon türü olarak ifade edilmiş olsa da ben bunu sadece cinsiyet bazında tanımlamak istemiyorum.

  peki love bombing'e maruz kaldığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

  henüz yeni tanıştığınız kişinin size karşı abartılı sayılabilecek kadar ilgili olması, sürekli olarak iltifat ve hediye bombardımanına uğramanız, bir diğer tanımla "ayakları yerden kesilmek" deyimini size kısa sürede hissettiren biriyle karşı karşıya olmanız buna maruz kaldığınızı gösterebilir. ancak elbette bunlar yeterli değil ve asıl noktamız bu da değil, love bombing olduğunu anladığımız nokta size normalden fazla ilgi ve değer veren bu kişinin bu davranışları aniden kesmesi ve aksi yönde davranışlarıyla başlar. bir çeşit değersizleştirme süreci.

  manipülatörün amaçladığı şey yazının başında da belirttiğim gibi kişiyi etkisizleştirmek, özellikle duygusal olarak. ayrıca bu noktada bu manipülasyonun etkisinin manipüle edilen kişinin kişiliğiyle de pek alakalı olmadığını belirtmek gerek. roller coaster bu durum için iyi bir benzetme, çünkü love bombing uygulanan ilişkide bir istikrardan bahsetmek mümkün değil. sürekli olarak inişler ve çıkışlardan bahsedilebilir. ki, manipülatör de bunu istiyor. muhtemelen hepimizin hayatında tarif edilene benzer ilişkilere sahip kişiler olmuştur ya da birebir tecrübe etmişizdir. sürekli olarak sosyal ortamlarda (ki bu kişinin güvenini toplamak ve kendine inandırmak için güçlü bir nokta) ya da baş başa karşısındakini öven, yücelten kişi, yeterli güveni ve bağı kazandıktan sonra bu davranışları kesiyor. perde kapanıyor ve oyunun seyri değişiyor. manipülatör bu noktadan sonra da kendi "inşa ettiği" sevgi ve güven bağının aksine davranışlarla, manipüle ettiği kişiyi çıkardığı yerden onu tanıdığı yerdekinden de aşağı bir yere düşürüyor. basit gözükse de maalesef etkili olan ve kalıcı izler bırakabilen bir manipüle türü bu. süreç sonunda kişide özgüvensizlik, güven problemi, şüphecilik ve hatta kendiyle ilgili şüpheye düşme, sevilebilir biri olduğunu sorgulama gibi durumlar görülebilir. her zaman fiziksel şiddetten konuşuyoruz ancak bu tarz duygusal/psikolojik şiddet türleri kişinin bilinç dışına yerleşebilecek tohumlar gibidir, hiç farkına varılmadan da yaşanabilir ve yaşanılan problemler için sorun yanlış yerde aranabilir. elbette bu manipülasyonun her ilişkide aynı şiddette seyredeceğini iddia etmek de mantıklı değil, fark etmeden de geçirebilirsiniz süreci. en azından farkındalık kazanmamız dileğiyle.
  genellikle birlikte incelenen diğer iki başlık:
  (bkz: gaslighting)
  (bkz: mansplaining)

  edit:typo
89 entry daha
hesabın var mı? giriş yap