şükela:  tümü | bugün
49 entry daha
 • herkesin su sıkıntısından haberdar olduğu şu günlerde hala bir şey yapmadan duruyorsanız acilen harekete geçmeniz gerekmektedir.

  bulunduğum bölgede şehirlerin kullandığı ana barajların hepsi şu an en alt seviyede olup kullanıma uygun değildir. alternatif barajlardan su temin edilmekte olup bunun da geçici bir çözüm olduğu bilinmektedir. su döngüsü artık yok olmuştur. yağmur yağar evaporasyon gerçekleşir ve sonra yoğuşma ile tekrar yağmur işleyişinde ciddi aksamalar söz konusudur. daha önceki yıllarda açılan kuyularda 20 metrede su bulunurken şu an 90-100 metrede yapılan su sondajında bile suya ulaşmak epey güç durumdadır. ve bu durumunda yapmamız gereken ciddi eylemler vardır. bireysel olarak bu durumda üzerimize düşeni yerine getirmek zorundayız.

  - çamaşır ve bulaşık makinenizi tam dolmadan çalıştırmayın. haftada 1 kez daha az çamaşır yıkarsanız yılda yapacağınız su tasarrufu yaklaşık 9 ton olacaktır. unutmayın ki 1 kez çamaşır makinesi çalıştırdığınızda ortalama 56 lt, bulaşık makinesi ile ortalama 14 lt su harcıyor olacaksınız. makinelerinizi kısa programda yıkamaya özen gösterin.

  - el, yüz yıkama, diş fırçalama, bulaşık kiri akıtma sırasında musluğun açık bırakılması durumunda her dakika 9 lt suyun boşa akmasına sebep olacaksınız. bunun için musluğu kapalı tutmalı yada akan suyun kullanılacağı alternatif bir alan bulmalısınız. tasarruflu, düşük akımlı, duş başlığı ve mutfak bataryası kullanımı ile yada vanalarınızı kısarak daha az su kullanımı sağlayabilirsiniz. damlayan musluk haftada 90 lt suyun boşa akmasına neden olabiliyor. mutlaka tesisat kontrollerinizi yapın.

  -her sifon çekişinizde ortalama 10 lt su harcanmaktadır. tuvalet sifonları ayarlanabilir olanlar ile değiştirilebilir, rezervuarların içine su dolu şişeler yerleştirilebilir. ve tuvalet kağıtlarını tuvalete atmak daha fazla su kullanılmasına sebep olmaktadır.

  - sebze, meyve yıkama ve haşlama sularını dökmeyip alternatif kullanım alanları oluşturabilirsiniz.

  -balkon, teras ve halıları yıkamak yerine silebilirsiniz.

  - arabalarınızı sık sık yıkatmak yerine, silebilirsiniz.

  -4 kişilik bir ailenin her ferdi duş süresini 1 dakika azaltırsa yılda 18 ton su tasarrufu sağlanmış olacaktır. duş sürenizi kısaltarak ve suyun ısınmasını beklerken akan suyun kullanımı için alternatif bir yol bularak su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

  ve tabi su tasarrufu sağlamanın yanında suyu korumak da çok önemli.

  - atık yağları lavaboya dökmeyin, biriktirin. belediyelere, muhtarlıklara yada şehir merkezlerindeki bitkisel atık toplama alanlarına götürebilirsiniz. 1 litre atık yağ 1 milyon litre temiz suyu kirletmektedir.

  -biten pilleri çöpe değil, pil kutularına atın.

  - tarihi geçmiş ilaçlarınızı çöpe atmadan en yakın sağlık kuruluşuna yada eczaneye götürün.

  - 1 jean üretimi için 7600 lt su harcanmaktadır. bu miktar 5-6 yıllık içme suyuna eşdeğerdir.

  -1 tshirt üretimi için ortalama 2500 lt su kullanılmaktadır. bu miktar yaklaşık 131 damacana suya eşittir.

  - hayvansal gıdaların üretimi için, bitkisel besinlere oranlar çok daha fazla su harcanmaktadır. örneğin 1 kg dana eti için 15000 lt su harcanırken, 1 kg buğday için 1100 lt, 1kg sebze için ortalama 322 lt su harcanmaktadır.

  - dünyadaki tatlı su kaynaklarının %25'i hiç tüketilmeyen gıdaların üretimi için kullanılmaktadır. yani her besin çöpe gittiğinde aslında su kaynaklarımızı boşa harcamış oluyoruz. bu yüzden gıda israfını önlemeliyiz.

  - dünyada her yıl üretilen gıdanın %40'ı israf ediliyor ve dünyada 840 milyondan fazla insan yetersiz besleniyor.

  - her beş saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor ve her beş saniyede 300 ton gıda israf ediliyor.

  şimdi bu yukarıda saydıklarıma bakınca çok bize dokunmayan şeylermiş gibi geliyor, hissettiriyor farkındayım. ama bu sadece kendimizi kandırmamız. hepimiz su ayak izimizden sorumluyuz ve bu ayak izi sadece musluğu açtığımızda harcadığımız sudan ibaret değil. yaşamımızı sürdürmek için kullandığımız her şeyde, kullanıma hazır hale gelmesine kadar olan süreçte tükettiği bir su var ve bu su bizim o eşyayı, kıyafeti, gıdayı kullanmamız ile bizim kullandığımız su miktarı haline dönüşüyor. seçimlerimizden ve uygulamalarımızdan biz sorumluyuz. daha geniş düşünerek tüm bu süreçlerde harcanan suların farkına varabilir ve ihtiyaçlarımız ile kullanımlarımızı o yönde şekillendirebiliriz.
17 entry daha