şükela:  tümü | bugün
92 entry daha
 • izmir'in altyapısı değil üstyapısı kötüdür. yani altyapısı mükemmel demiyorum tabi ama problem kesinlikle üst yapıdadır. zaten eski olan yerleşim merkezleri, dönemin koşullarında yollar görece dar ve yapılar bitişik yapılmıştır.

  ancak bu eski mahallelerde bir sürü boş arazi bulunmaktaydı. su doğrudan toprakla buluşabiliyordu. izmir'in en büyük sorunlarında biri de 70 sonrası yaşanan büyük göçler sonucu oluşan "gecekondu" yapılaşmasıydı. bu kontrolsüz yapılar da zamanla -ki çoğu chp öncesinde oldu- tapu almış olup, alakasız lokasyonlarda -olmaması gereken yerlerde- şehirleşmeye neden oldu.

  buna rağmen benim çocukluğumda yani 90'larda öyle sel olayları yaygın değildi izmir'de. yani televizyonlarda istanbul'daki görüntüleri neredeyse hiç görmezdik. ama özellikle kentsel dönüşüm adı verinlen rant odaklı projeler ve imar aflarıyla iş çığrından çıktı. eski mahallelerdeki o tüm boş araziler binaya dönüştü, dönüşen müstakil bahçeli evler, tamamen beton apartmanlara dönüştü. suyun toprakla bulaşabileceği en ufak boşluk kalmadı. gece kondu mahallelerinin her biri kendi 2-3 katlı evini kentsel dönüşüme verdi, 10-12 katlı binalar dikildi (buca kuruçeşme tamamen böyle). nüfus o bölgelerde 10 katına çıktı.

  kontrolsüz bu çarpık yapılaşma yağan yağışın kaçabileceği hiçbir yer bırakmadı. bugünkü gibi allahsız yağmurlarda ise sel kaçınılmaz oldu.

  ama bu bir chpli belediye sorunu değil (zaten bu yağış akpli belediyelerde olunca da aynı görüntüler oluyor). bu bir kültür sorunu, bu bir sınıf sorunu. kültürünüzde planlama diye bir şey yoksa, bir de ekonominiz iyi değilse, bazı problemleri geri plana atıp önceliklerinizi farklı şeyler yapıyorsunuz.

  sorunun çözümü: liyakatlı bir sistem, hukukun üstünlüğü, adaletli gelir dağılımı, kaliteli eğtim, iyi mühendislik ve şehir plancılık.
45 entry daha