şükela:  tümü | bugün
25 entry daha
  • etrafımdaki bir çok kişi günlük içmeleri gereken sekizbinbeşyüz litre su hedefini tamamlamak için bu şişelerden kullanıyor. tupperware olanı var, camı var, plastiği var... varoğluvar.

    ancak hangi şişe olursa olsun, hatta bakteri tutmadığı, özel plastikten yapıldığı iddia edilen tupperware şişeler bile bir şekilde zamanla koku yapmaya başlıyor. deterjanla yıkasan içini fırçalaması, köşesini möşesini temizlemesi dert, şişeyi deterjandan arındırması ayrı bir dert. üstüne üstlük benim burnum hassas, uzun bir süre deterjan kokusunu almaya devam ediyorum adeta.

    geçen gün bir yöntem keşfettim (kahvegibi 6 yaşında arkadaşları ona einstein diyor) ve şişe yıkama ve beşbin su durulama derdinden kurtuldum. gayet güzel de dezenfekte ediliyor şişe.

    şimdi efenim, yıkamak istediğimiz su şişesini alıyoruz. içinde az miktarda su varken, bol miktarda tuzu içine boca ediyoruz. şişenin kapağını kapatıp fıçıçı fıçıçı diye güzelce çalkalıyoruz. tuz adeta bir peeling etkisi ile şişenin iç yüzeyini fiziksel olarak temizlerken, aynı zamanda kimyasal olarak da içeride bulunan artık ne zıkkım bakteri varsa onu da bi güzel arındırıyor. sonra şöyle güzelce bir çalkaladık mı, şişemiz tertemiz, kokusuz, bakterisiz kullanıma hazır.

    hadi yine iyisiniz. ben şimdi gidip başka deneyler yapam asdfjdklafşj