şükela:  tümü | bugün
205 entry daha
 • öncelikle 2021’de seçim olması mümkün.

  hdp’yi kapatarak bağımsız girmeye zorlayabilirler, batı’daki hdp seçmeninin bir kısmı oy vermez bir kısmı da tkp gibi barajı geçemeyecek partilere atar. buradan %2 kazansa yine kar cumhur ittifakı için.

  deva ve gelecek partisini seçime sokmama şansları varsa (teşkilatlanmadır, olağan kongredir vs) sokmayacaklardır. bu iki partinin %5-6 oy çalma potansiyeli var cumhur ittifakından.

  ekrem imamoğlu ve mansur yavaş henüz tam anlamıyla halka kendilerini gösteremediler + hangisi cumhurbaşkanlığına aday olursa o şehir otomatikman akp’ye geçmiş olur. bu da belediye başkanları ve millet ittifakı için büyük risk, biri aday olur da kaybederse daha yeni kazandıkları psikolojik üstünlüğü 10 sene daha cumhur ittifakına vermiş olurlar.

  en önemlisi de nisan gibi twitter kapatılacak. hatta sosyal medya yasasına göre şu anda facebook ve ınstagram da kapatılacak gibi gözüküyor. böylece internetten haber akışını bir noktaya kadar durduracaklardır.

  fakat bunları dikkate almadan, partilerin halihazırdaki durumuna göre oy tahmini yapacak olursak:

  akp - %35-36
  mhp - %7-8
  cumhur - %42-44 oy alır. erdoğan da tahminen %45 oy alır ilk turda.

  chp - %23-24
  iyi - %12-13
  deva+gelecek+saadet - %6-7

  hdp - %10-11
  diğer - %2 civarı olur.

  erdoğan cumhurbaşkanlığı için ilk turu hiçbir şekilde kazanamaz artık. fakat hdp’nin kapatılması, deva-gelecek hamlesi gibi şeyler yaşanırsa ikinci turda cumhurbaşkanlığını erdoğan kazanacaktır.

  sosyal medya kapatılırsa zaten ne sonuç çıkar allah bilir. anadolu ajansı çakar %55’i biz de avel avel ekrana bakarız.

  bu sebeple 2021’de erken seçim tuzağına millet ittifakının düşmemesi gerekiyor + şu sosyal medya yasasına daha fazla ses çıkartılması lazım. ekşide bile birçok kişi “aaa facebook da vergisini versin o zaman” gibi aptal saptal yorumlar yapıyor. halkın ivedilikle bu konuda bilgilendirilmesi gerekiyor.
14 entry daha