şükela:  tümü | bugün
58 entry daha
  • üniversite öğrenciliğini akp iktidarından önce tamamladığım için mutluyum. o devirde üç kuruş paramızla kurduğumuz sofraları, gece gezmelerini, falanı filanı düşündüğümde, bugün halimizin duman olduğu ortada. o gün öğrenci halimizle yaşadığımız hayat, eğlence, bugün kıdemli beyaz yakalıların bile bir durup düşüneceği hale getirildi. o günün öğrenci hayatı standartlarında yaşaması için bugün bir öğrencinin bayağı maaş alması lazım.

    osmanlı döneminde gayrimüslimlerden iki temel vergi alınıyordu: haraç ve cizye. şurdan ayrıntılı olarak bakabilirsiniz. haraç, arazi ve ürün vergisi. cizye, arazi ve baş vergisi. akp ikisini birleştirip alkollü içecekler vergisi yapmış olabilir. bu hıncın başka açıklaması olamaz. işin komik tarafı, normal şartlar altında ekonomik kriz çıktığında hükümetler içkiye falan özellikle zam yapmaz ki insanlar kafa dağıtsın, arada dertlerinden sıyrılsın. bu şekilde herkesin hıncı içinde birikiyor, patlayacak yer arıyor.

    bağlantıdaki bildirinin sonuç bölümünün son satırları güzel bir özet olmuş, alıntılayayım dedim. "[osmanlı'dan bahsediyor] devletin erken dönemlerinde hukuka ve adalet duygusuna, meşruiyete özel bir hassasiyet gösterildiği, gelişme ile paralel olarak bu hassasiyetin güçlendiği, ancak yozlaşma sürecine girilince adalet duygusunun çürümeye başladığı göz ardı edilemez bir gerçektir."
20 entry daha