şükela:  tümü | bugün
6086 entry daha
 • normalde fikrim belli, ama madem geldi yapacak bir şey yok, artık saha içinde ne olura odaklanabiliriz.

  fenerbahçe'nin kadrosu, mesut'un klasik 10 numara olarak oynamasının yaratacağı handikapları süper lig'de bile telafi edemez. zaten bırakın fb'yi, avrupa devleri bile edemez (edemediler de zaten). eğer fenerbahçe moderne yakın futbol oynamak istiyorsa, biraz ucubik yöntemler düşünmek gerekebilir; mesut'un en önde false 9 gibi oynaması, süper lig standartlarını düşündüğümüzde mantıklı bir formül gibi. mesut'un yaratacağı zaafiyetleri kağıt üstünde maksimum telafi edebilecek görev bence bu.

  zaten sezonun ilk yarısı boyunca gökhan, caner, sosa, gustavo, cisse gibi 35 yaş grubunun kritik mevkiileri işgal ettiği bir ortam vardı, şimdi bunların yanına 32'lik (gerçi 25'lik olsa ne olacak) mesut'u da ekleyince bir şeyleri değiştirmek gerekecek. mesut'un etrafında olabilecek en tempolu, en savunmacı, aynı zamanda optimum hücum kalitesine ulaşan kombinasyonlar bulmak lazım.

  ilk etapta aklıma gelen; fenerbahçe'nin aynı dizilişle; ama rakibine göre farklı oyuncu tercihleriyle iki çeşit oyuna geçebilir: link (oyuncu tercihleri "dirençli oyunda" / "hücumcu oyunda" diye ayrılıyor)

  fenerbahçe'de mesut'un yaratacağı zaafiyet karşısında, luiz gustavo'nun orta sahada tek başına zaten yeterli olmadığı da malumunuz, üstüne bir de stoper transferinin gündemde olduğu bir yerde, topla oynama yetisi en yüksek stoper olan marcel tisserand'ın duruma göre önliberoda oynatılması gerektiğini düşünüyorum.

  artık gustavo'nun da rakibine göre önliberoda veya tisserand'ın önlibero olması gerektiği yerde ikinci merkez olarak, kısacası "tek" olmayacağı bir ortam lazım. bu durumda ozan tufan, mert hakan yandaş gibi elemanlar da yine rakibine göre ya beraber, ya da sadece biri oynayacak (bu seçenekte ise temposuz rakiplere karşı ozan, tempolulara karşı mert gibi bir tercih yapılabilir).

  kenarlar ise, yine dirençli / hücumcu oyun tercihine göre değişecek. dirençli oyunda hem savunma katkısı hem de topa hakimiyet açısından doğru karışım olan dimitrios pelkas - enner valencia ikilisi, hücumcu oyunda ise kenarda oynama becerileri iyi kötü olan, ve fırsatçılık + hücum pres açısından doğru karışım olan mbwana samatta - mame thiam ikilisi.

  mesut'un bu tip bir düzen haricinde yüzde açısından yüksek bir verim vereceğini sanmıyorum. elbette pratiğe dökülmesi halinde birkaç detay değişmek zorunda kalabilir, ama kabaca diyebiliriz ki, mesut'un klasik 10 numara oynaması, diğer oyuncuların üstüne inanılmaz yük bindirecek.

  ha, işler her maç yolunda gider ve rakipler bu handikaplardan öyle her zaman faydalanamaz diyen varsa, izleyelim görelim derim.
3187 entry daha