şükela:  tümü | bugün
93 entry daha
 • 5 yıldır devam eden rezalet. hiç kimse de sesini çıkarmıyor, haberiniz mi yok anlamıyorum ki? yorum yaparak bu konuyu gündeme sokup çözmeliyiz artık.

  konuyu bilmeyenler için gösterelim:
  bu sansür olmayan normal harita görüntüsü
  bu sansürlü kullandığımız harita görüntüsü

  yani üstteki cam gibi görüntüyle kullanabilmek varken, senelerdir bize sansürlü bulanık hâlini sunuyorlar. navigasyon açıp uydu görüntüsüyle yolu ve binaları düzgün görüp doğru yerden dönmek varken, bulanık ve sansürlü olduğu için anlaşılamayan şekilde kullanıyoruz uygulamayı. haritadan bir yerin görüntüsüne bakacağınızda orası mı değil mi anlamanız imkansız. sadece bilgisayarda tr uzantısını kaldırıp yabancı ülkeden giriyormuş gibi yaparsanız sansür kalkıyor, bu da saçmalığın ayrı bir boyutu. fakat bu çözüm android ve ios telefonlarda işe yaramıyor, yani mobilde senelerdir sansürlü kullanmaya mecburuz.
  edit: birkaç saniye süren geri bildirim gönderme işlemini lütfen yapın ve ses getirelim: pc için, ios için, android için. alttaki metni kopyala yapıştır yapıp gönderin.
  --- google maps geri bildirim metni ---
  google haritalar'a türkiye bölgesinden giriş yapıldığında, bütün kullanıcılara türkiye'nin tamamı bulanık şekilde gösteriliyor. android ve ios cihazlarda veya bilgisayarlarda da aynı şekilde bulanık görünüyor. bilgisayarda tr uzantısını kaldırıp giriş yapıldığında net bir görüntü elde edilebilirken, mobil cihazda net görüntü elde etmenin hiçbir yolu yok. yaklaşık 5 yıldır bu problemi türkiye'deki tüm kullanıcılarınıza yaşatıyorsunuz, kullanıcılar olarak sizden bu konuyu kısa süre içinde çözmenizi ve diğer harita uygulamalarında olduğu gibi google maps'te de bulanık olmayan net bir görüntü sunmanızı bekliyoruz. navigasyon ve diğer harita işlerimiz için artık bulanık bir görüntü görmek istemiyoruz.
  --- google maps geri bildirim metni ---

  yandex, apple maps gibi diğer tüm harita uygulamalarında görüntü sansürsüz ve net. sadece google bu saçmalığı yapıyor. sebebini hiç kimse net açıklamadı, hükümetin bunu istediği belirtilmişti yıllar önce ama diğer harita uygulamalarında net, tr uzantısını silince net, sokak görünümü kullanınca net ama navigasyon kullanırken bulanık. bunun hiçbir mantıklı açıklaması yok.

  lütfen konuya yorum yaparak gündemde tutalım ve birilerini uyandıralım. konu hakkında bir yerlere mail etkinliği de düzenleyebiliriz, bu sorun çözülsün ve şu hizmetten düzgün faydalanalım artık.

  kritik yerlerde sansür olmasını anlarım. askeri bölgeler, önemli kamu binaları sansürlensin bunda sakınca yok ve zaten tr uzantısını kaldırınca sadece oralar sansürlü kalıyor, bu olması gereken. ama şu an tüm ülke sansürlü, senelerdir böyle ve bir şey yapmazsak böyle kalmaya devam edecek!

  edit2: google earth önerenler oluyor. hem mobil cihazlarda apk'siz inmiyor hem de earth ile navigasyon zaten yok. birisi bulanıksa gözlük tak demiş, en sevdiğim öneri o oldu sağ olsun.

  twitter'da #googlesansürükalksın hashtagiyle teknoloji ve haber editörlerini etiketleyip tweet atarak ses getirelim.
73 entry daha