şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
 • döneminde basılmış türkçe plakları almak, ıssız adam'ın plakları abartı şekilde romantize ettiği 2008 yılından beri zaten zengin işinden halliceydi fakat ülkemizin son iki senedir içinde bulunduğu ekonomik çıkmazla birlikte fiyatlar iyice saçmaladı.

  serbest piyasa ekonomisinin bu derece saçma uygulandığı başka bir ticaret alanı var mı, bilemiyorum. plakları emtia olarak görsek yeridir. 10 seneye yakındır plak topluyorum. 50 liraya aldığım plağın şu an 500 liradan satıldığını görünce cidden içim acıyor. ucundan yakalamışım resmen, buna şükrediyorum.

  türkçe plaklara ulaşımın iyice zorlaşmasının birincil nedeni ekonomiktir. diğer nedeni ise plakların yeniden popüler hale gelmesidir. bir dizide ya da filmde çok bilinmeyen eski bir şarkının çalınması, o şarkının bulunduğu plağa kafadan +500 lira ekler oldu. son örneğini ferdi özbeğen'de gördük. rahmetli hayattayken bu kadar anılan bir isim değildi. şimdi sorsan herkes bir sır gibi'yi ezberden söyler. ki şarkıya ait klibin gösterildiği konser kaydı tekrar plak olarak basıldı bile. şimdi 120 liradan satılıyor, eldeki kopyalar bitince fiyatı direkt 3 katına çıkacaktır. uzun süredir bu hamle yapılıyor ve insanlar belli şarkı ve şarkıcılara sarıyor. her yerde universal iğneli, retro tasarımlı çin malı dandik pikaplar nispeten uygun fiyata satılıyor. bu şekilde insanlar ucuz pikap ve yeni baskı plak kombinasyonuyla "plak müthiş, analog ses!" diye plasebo efektinin dibine vuruyor.

  ikinci el plak alabileceğiniz internet sitelerine bakın. yeni baskı plaklarda dikkat çeken bir artış var.

  biz bu görsel medya ile pompalanmış analog duygusallığını universal iğneli pikaplarımızda yeni baskı plaklarla su gibi içerken, 500-1000 lira civarına gelmiş ve gariban türk milleti için iyice hayal olmuş dönem baskılarını yabancılar 7'ye 9'a bölerek kolayca almaya devam ediyor. zaten iyi kalitede dönem baskı erkin koray, barış manço, cem karaca, edip akbayram, selda bağcan plakları bu topraklardan çıkalı çok oldu. aslında elijah wood suçlu değil yani. yurtdışının bizim buralara uyanışının miladını shadoks'un erkin koray derlemesini çıkardığı 1998 yılı olarak alın. "doğu'da da saykodelik şeyler varmış!" diye devrim öncesi iran müziğini, '70ler türkiyesinin rock müzik piyasasını keşfeden batı, bizde frizbi değerine düşmüş plakları ucuza bol bol kapattı. erkin koray'ın elektronik türküler albümü o kadar mı az basıldı da iyi kondisyonlu kopyaları bin liradan aşağı değil? hayır. bir kısmı buradaki koleksiyoncularda, bir kısmı yurtdışında, bir kısmı da piyasada, durumu olan alıyor işte.

  bu saatten sonra plak işine girmeyi düşünenler dönem baskılara yoğunlaşmayı düşünüyorlarsa bilmeliler ki, çok zor bulacaksınız ve bulursanız da fiyattan dolayı biraz zor alacaksınız. plak arşivciliği için her zaman "ocağına incir ağacı diker." söylemini duymuşumdur. eskiden şaka yollu denirdi ama artık gerçekten ocağınıza incir ağacı dikecek halde. fiyatlar saçma sapan, plaklar azalıyor, ortalık yeni baskılara kalıyor, onların da ne olduğu çok belli değil. türkiye sınırları içerisinde bir albümü dönem baskına sadık kalarak yeniden yayınlayan firma yok.

  zor işler anlayacağınız. ülkedeki her şey gibi, bu da zor, tatsız ve ayarsız.
2 entry daha

hesabın var mı? giriş yap