şükela:  tümü | bugün
365 entry daha
 • eski bir ücret ve yan haklar uzmanı olarak konuyu kısaca özetleyeyim.

  bizler işçiye hammadde gözüyle bakarız. yani işçi diğer tüm üretim faktörleri gibi bir kalemdir. bu kalemin de bir piyasa fiyatı vardır. esasen işçinin fiyatı değildir bu. pozisyonun fiyatı vardır. hammadde gibi yani. nasıl plastiğin piyasada bir fiyatı varsa, üretim mühendisinin de bir piyasa fiyatı vardır.

  tüm bu fiyatlar bellidir ve bu tür databaseler danışmanlık şirketleri tarafından parayla satılır. bu databaseleri her büyük şirket muhakkak alır ve kendini rakipleri ile kıyaslar. kendisini rakiplerinin neresinde konumlandırmak istiyorsa ona göre ücretlerini belirler.

  senelik ücret zammı diye bir ifade doğru değildir aslında. durduk yere kimseye zam yapmaya gerek yoktur. bu, işçinin piyasa değeri arttığı için yapılan mecburi bir düzenlemedir. aslında artan piyasa değeri değil, enflasyon nedediyle eriyen kısmın telafisidir.

  bu nedenle, tüm büyük şirketlerin ortalama zammı enflasyon oranı kadardır. sen a performans sergilersen bu oran 3-5 puan yukarısı, d performans sergilersen bu oran 3-5 puan aşağısı olur.

  ücrete zam yalnızca terfide yapılır. bunun dışındaki senelik zamlar aslında düzeltmedir. aynı zamanda başarılı süperstar personeli elde tutmak, başarısız hımbıl personele de yol vermek ya da cezalandırmak maksadıyla kullanılır.

  eğer bir şirketin senelik ortalama zammı ülkedeki senelik enflasyon oranından azsa o şirket kurumsal bir şirket değildir. enflasyon oranının altına verilen her kuruş zam aslında maaşınızdan yapılan indirim demektir. bu tür şirketlerde fazla vakit kaybetmeyin. bu şekilde ücret yöneten firmanın terfisinden atamasına hiç bir yeri kurumsal olamaz.
566 entry daha