şükela:  tümü | bugün
13 entry daha
  • amerika'nın yeni başkanı joe biden'in 20 doların üzerine fotoğrafını koyma kararı aldığı efsanevi kölelik karşıtı aktivist.

    yeniden gündem olmuşken, kendisinin neler yaptığını biraz hatırlayalım;

    harriet, kölelik düzeninin devam ettiği amerika'nın maryland eyaletinde dünyaya geldi. henüz 5 yaşındayken hizmetçi olarak satıldığı evde sayısız şiddete maruz kaldı. harriet, john tubman ile evlene kadar köle olarak hayatına devam ediyordu. tubnan ile evlendikten kısa bir süre sonra amerika'nın güneyinde sıtma salgını başladığı için kuzeye kaçtı.

    amerika'nın kuzey eyaletlerinden philadelphia’ya ulaştığında, orada kölelik karşıtlarının ve eski kölelerin kurduğu bir dizi özenle inşa edilmiş gizli ev, tünel ve yollardan oluşan yer altı demiryolu’nun lideri william stili ile tanışması hayatında bir dönüm noktası oldu. harriet, örgüte dahil olduktan kısa bir süre sonra köleler arasında efsaneye dönüşürken köle sahipleri tarafından ise öldürülmesi için başına ödül konuldu. kuzeye ve özgürlüğe kaçışlarında rehberlik etmek üzere güneye on dokuz yolculuk gerçekleştirdi. bu yolculukların hiçbirinde yolcusunu kaybetmedi. güneydekileri atlatmak için türlü hile ve kurnazlıklara başvurdu. 1861 yılına gelindiğinde amerika'da başlayan iç savaşta hem hemşire hem de casus olarak orduda görev yaptı. hemşirelik görevinin yanında 756 kölenin kurtarılmasını sağlayan ve düşmanda milyonlarca dolarlık hasar yaratan askeri seferberlikte de başarıyla görev aldı. savaştan sonra ise kadın hakları savunuculuğuna devam etti ve 93 yaşında hayata gözlerini yumdu.