şükela:  tümü | bugün
139 entry daha
  • bu tip sembolik değişikliklere karşı çıkan kımıl zararlılarını okumak çok eğlenceli. bir tanesi de çıkıp dürüstçe "azınlıkların elde ettiği en ufak bir kazanım bile beni rahatsız ediyor" demiyor. hepsi bu olaya karşı çıkmak için amdan götten sebepler sürüyorlar ortaya. sjw lobisi yapıyormuş da, ılımanmış da, popülizmmiş gark gurk... hele bir tanesi bu tip hareketlerin insanı zorla ırkçı yapacağını yazmış. senin babana vitamin veren portakal ağacını sikeyim ben. zorla ırkçı olduğun filan yok; bilerek ve isteyerek ırkçısın.

    bu tip sembolik değişiklikler, hak mücadelesi veren azınlıklar açısından niteliksel olarak çok önem taşımasa da psikolojik anlamda çok büyük öneme sahiptirler. adaletsizliğe yol açan kanunda ya da uygulamada yapılan değişiklikler tabi ki daha önemlidir ancak bu sistematik değişikler mücadeleyi veren grup dışında kimsenin dikkatini çekmezler. paranın üzerinde yapılan değişikliğin ise, tam tersi bir şekilde, hiç kimsenin hayatına en ufak bir etkisi yoktur ancak 350 milyon amerikan vatandaşının da bu değişiklikten haberi olur. yani niteliksel değişiklerin promosyonu sembolik değişiklerle yapılır ve bunların geri bildirimi de sembolik değişikler sayesinde alınır. sembolik değişiklere gelen tepki, kanun yapıcılara, niteliksel değişikliklere kamuoyunun hazır olup olmadığı hakkında fikir verir.

    beyaz amerikan vatandaşının, siyahların maruz kaldığı sistematik zulmü hatırlaması için ya polisin kamera karşısında cinayet işlemesi ya da bu tip sembolik değişiklerin medya tarafından kamuoyunda tartışmaya açılması gerekiyor. amerikan kamuoyunun çoğunluğu, emparyalist işgalin kutlanacak bir şey olmadığını içine sindirmiş durumda ve o dönem yapılan hataların sembollerinden olan andrew johnson gibi eli kanlı tarihsel figürlerin, paradan, beyaz saraydan indirilip varlıklarının tarih kitapları ve müzelerle sınırlandırılması konusuna halkın büyük çoğunluğunun bir itirazı yok. pratik olarak hiç bir işlevi olmayan bu sembolik adımlar, sosyal progresin mihenk taşları olarak aslında çok önemlidir. türk devriminin, islami sembolleri rafa kaldırması neyse batının emperyal sembollerden kurtulması da aynı işlevi görür.

    bu tip değişiklere itiraz eden sözlük ergenlerinin, başka başlıklarda akp'den ve tayyip'den dert yandığına eminim. akp, 20 senedir sembolik değişikler ile kamuoyunun nabzını tuttu ve oradan aldığı destekle cumhuriyetin temellerini dinamitledi. öyle bir noktaya geldik ki, adamlar ayasofya'yı ibadete açtığında muhalefet oraya namaz kılmaya gitti. şimdi söyle bakayım sözlük ergeni, sembolik değişiklerin önemi var mı, yok mu?
29 entry daha