şükela:  tümü | bugün
67 entry daha
 • ön edit: beklemediğim kadar çok mesaj aldım, genel olarak sorulan şeyleri en aşağıya güncelleyerek cevaplamaya çalışıyorum.

  ön edit 2: arkadaşlar çılgınlar gibi hisse önerisi istiyorsunuz bir çoğunuz ama ne diyeyim, ben türk borsasından anlamam bile neredeyse. ayrıca day trading falan da yapmıyorum. bu gamestop hissesinden de alıp satmadım zaten. ben borsaya tamamen yatırım gözüyle bakıyorum. al-sat yapmıyorum (yapamıyorum demek daha mı gerçekçi olur sanki?) ayda bir veya iki ayda bir işlem yaparım, o da maksimum. fakat benim beğendiğim, kendi elimde de olan nmtr (nine meters) isimli firmanın 2021 içerisinde çölyak hastalarını (gluten alerjisi olarak da bilinir) rahatlatacak bir ilaç üzerinde çalıştığını (şu anda dünya üzerindeki yaklaşık 50 milyon çölyak hastası için hiçbir ilaç bulunmamakta), faz 3 çalışmalarında bayağı ilerlediğini, fda'dan fast track designation aldığını söyleyebilirim. olur da ilaç önümüzdeki sene içerisinde piyasaya sürülürse hisse değerinin yaklaşık olarak 20-25 dolar seviyesine gelmesi işten bile olmaz. şu anda 1.10 dolarda falan. fakat hala zamana ihtiyacı var. ayrıca ilaç hiçbir zaman onay da almayabilir. bu riskleri unutmayın. al unut diye bir planınız varsa deneyebilirsiniz.

  -------------------------------

  olaya geçmeden önce bu herkesin ‘shortlamak’ ‘put’ ve ‘option’ diye bahsettiği şeyleri en basit diliyle açıklayayım. bir hissenin düşeceğini düşündüğünüzde bu hisseyi kontrat karşılığında borçlanarak işlem yapabilirsiniz. yani, hisse elinizde olmadan, kontrat süresinin bitimine kadar belli bir fiyatın altına ineceğine dair bahse girersiniz. o tarihe kadar fiyat istediğiniz gibi düşüyor ise kontratınızın değeri artmaya başlar. kontrat bitiminden önce bile satabilirsiniz. zira kontratın diğer tarafındakiler zarar etmektedir.

  peki fiyat tersine gider yani yükselir ise ne olur? o zaman da kontrat tarihi geldiğinde hissenin fiyatı yükselmiş olduğu için zarar edersiniz. kontratın diğer tarafı kazanır. bir de bu işlemi forextekine benzer şekilde kaldıraçlı olarak yapabilirsiniz. o zaman giren de çıkan da misli misli olur. bu da option tarafı.

  buradan da anlaşıldığı üzere shortlamak eylemi senet elde olmadan borçlanılarak yapılan bir eylem. yani, teoride fiziksel olarak halka sunulmuş hisse senedi sayısından daha fazlası piyasada borçlanılabilir.

  işte bu teori gamestop hissesinde pratiğe dönüştü.

  wallstreet’teki birçok yatırım firmasının adeta aralarında anlaşarak birçok senedi önce shortlayıp sonra alarak ‘yasal’ bir dump and buy yaptıkları birçok bireysel yatırımcı tarafından kanıksanmıştı zaten. özellikle küçülmekte hatta batmakta olan firmalara o kadar yüklü bir biçimde short baskısı uyguluyorlardı ki, şirketlerin gerçek değerlerinin çok daha altına inmelerine hatta bazı durumlarda iflas etmelerine sebep oluyorlardı.

  gamestop da burada devreye giriyor. gamestop iflas edecek gibi olmasa da, küçülmeye devam eden bir firma. fiziksel lokasyonlarda gamer ürünleri satıyorlar. fakat oyunların dijitale dönüşüyle zorluk çekiyorlar.

  olayın en kritik noktası burada başlıyor:

  hisse senedi değeri düşmeye devam ederken melvin capital adlı açgözlü wallstreet firmamız inanılmaz saçma bir hareketle bu hisseyi shortlamaya başlıyor. adeta şirketi cehennemin dibine göndermek üzere pozisyon alıyorlar, hatta durum öyle bir seviyeye geliyor ki, %140 oranında short pozisyon oluşturuyorlar. yani? ne demek bu şimdi?

  adamlar hissenin düşüşüne o kadar bahse giriyorlar ki piyasadaki hisse sayısından çok daha fazlasını borçlanıyorlar. buradaki en önemli nokta şu: bu tip tradelerde siz para borçlanmıyorsunuz. hisse senedi borçlanıyorsunuz. kontratın tarihi geldiğinde de o fiyattan kontratı uygulamak zorunda kalıyorsunuz.

  bir de üstüne bu adamlar fiyatları aşağı çekmek için bir daha opsiyonlu işlem açıyorlar.

  şimdi, reddit olayı buradan biraz önce devreye giriyor.

  deepfuckingvalue (youtube'da roaring kitty - aynı kişi) adlı kullanıcı bu short pozisyonlardaki saçmalığı farkediyor. saçmalık derken, zaten %140 lık bir borçlanma varsa, matematiksel bir kesinlikle ile hareket edilebileceğini farkediyor.

  deepfuckingvalue farklı türevlerde toplamda 54.000 dolarlık işlem açıyor ve bunu reddit ve youtube da paylaşıyor. buna inanan insanlar da almaya başlıyor.

  fiyatlar 3-4 dolar seviyelerinden 16-17 seviyesine geliyor önce.

  şirketin bu esnada zararı muhtemelen 200-250 milyon dolar civarında. bu noktada yukarıda bahsettiğim gibi bir daha short pozisyon açıyorlar ve %140 olan oranı yaklaşık %240 oranına çıkartıyorlar. yağ ateşine su dökmek gibi...

  bu yaklaşık olarak 1 hafta 10 gün önce oluyor ve o günlerden beri cnbc, bloomberg gibi kanallarda sürekli olarak bu hissenin dibe vuracağı, şirketin beş para etmez olduğu haberleri geçmeye başlıyor. yani medya savunma harekatına başlıyor. hatta bugün de dahil olmak üzere insanların hemen satmaları gerektiğini, yasal olmayan işlemler yapıldığını, bir daha kimsenin almaması gerektiğini anlatıp duruyorlar.

  bir de bunun üzerine charles schwabb, robinhood, ınteractive brokers, tdameritrade gibi bir çok dev broker firması serverlarını kapatıyor ve hatta bazıları gamestop hisselerinin işlemlerini durduruyor.

  ben hala ınteractive brokers portföyüme ulaşamıyorum.

  bunu da ‘insanların zarar etmesini engellemek için yapıyoruz’ diyorlar. sıkıntı şu ki, insanların çoğu bu noktada zaten zarar edeceklerini biliyorlar. insanlar benim gibi 10.000 kişi 300 dolar zarar edecek belki ama firmanın da mezarını kazmış olacağız diyorlar.

  konumuza dönelim. tam bu noktada reddit ve yani nesil gençliğin bir anda nasıl örgütlenebildiğini görüyoruz.

  binlerce bireysel kullanıcı, ki aralarında hayatlarında hiç hisse almamış bile bir sürü kullanıcı gamestop hissesi almaya başlıyorlar. alınan her hissede, firmanın kontrat günü geldiğinde borçlanacağı fiyat artıyor.

  yani, nasıl ki short kontratlar bir hisse üzerinde düşme baskısı oluşturuyorsa, call yani alım kontratları ve fiziksel alımlarda yükselme baskısı oluşturuyor.

  şirketin kontratlarına bağlı borcunun şu an için yaklaşık 1,5 milyar olduğu tahmin ediliyor, fakat bu 300 dolar seviyeleri için geçerli.

  kontratların büyük çoğunluğu perşembe ve cuma gününe endeksli. yani, para kazanmayı falan siklemeyen redditçiler, biraz daha gazlayıp 6000-7000 dolar seviyelerine getirirlerse, firmanın iflası kesinleşmiş olacaktır.

  bu arada, bizim eleman 54.000 yatırdı demiştik. piyasanın kapanışıyla birlikte şu an 48 milyon dolar değerinde. 6000 dolar seviyesine çıkarsa yaklaşık olarak 1 milyar dolara erişebilecek ve henüz sadece 300 option satmış durumda. yani pozisyonunun %90 civarı hala elinde.

  şimdi, bu başlıkta yazılan ve yazılmaya devam edecek mal mal yorumlara açıklık getirelim, devamında da, ciddi sorulara cevap verelim:

  1- “mal bebeler pump and dump yapıyorlar”

  cevap: hayır, bu wallstreetteki açgözlü hayvanların yaptıkları hatalarını farkeden bir grup insanın matematiksel olarak kesin bir işlem yapması.

  2- “bu fiyatlardan alanlar zarar edecekler. ellerinde kalacak bunlar.”

  cevap: 250 dolardan sonra alanların hepsi bunun farkında zaten ve kar amacıyla almıyorlar çoğunlukla. bunu %99 un %1 e karşı olan intikamı olarak görüyorlar. iyi durumda olmayan şirketlerin hisselerini speküle edip şirketleri iflasa sürükleyen wallstreete karşı bir hareket olarak görüyorlar.

  3- “bu fiyatlardan alırsak elimizde kalır.”
  cevap: bunu açıkladık zaten, bu hisse şu anda tamamen ve tamamen bireysellerin kurumsallara karşı sidik yarışına dönmüş durumda. insanlar çocuklarına ben de almıştım diye anlatmak için bile alıyorlar.

  4- “e hadi başka hisselere de yapalım”
  cevap: yapalım kardeş, bu kadar yüksek oranda (naked short) olan hisseler bul yapalım; bu basit bir pump and dump hikayesi değil.

  5- “tamam kardeş, nerede arar buluruz bu rakamları?”
  cevap: yahoo finance de bulabilirsiniz.

  6- "benim anlamadigim short'ladiktan sonra karsi taraf matematiksel olarak ustun gelmek icin alima abandigini gorunce pozisyonu kapatamiyor musunuz (zararina)? (kucuk yatirimci mantigiyla dusunuyorum tabi, stop loss calistirmak gibi) buradaki yaptiklari tek hata "opsiyon suresi mi" ?
  cevap: yapılan hata, açgözlülük. ilk yükselişten sonra zararı kapatmak için daha büyük short açıyorlar. neye güveniyorlar?"

  cevap:

  1- şirket değerinin çook üstünde işlem görmesine.
  2- karşılarındakilerin kurumsal olmayan bireyseller olması ve short baskısına karşı koyamayacaklarına.

  fakat reddit wsb çılgın bir yer. bir kaç celebrity de eklenince zararına bile olsa işlem açıyorlar.

  bu tip overshort hisseler bulmak çok zor. kurumsallar böyle hataları çok sıklıkla yapmıyorlar. zaten bulan elemanın da arkasında böyle geniş çaplı bir oluşum olmasa bu fiyatlara çıkmaz 8-10 dolar seviyesinde kalırdı, eleman da 2-3 milyon dolar parasını alıp çıkardı.

  ama olay gezi parkına döndü bir yerde. (3-5 ağaç için yaptıklarına bak açıklaması gibi)

  7- "hocam short squeeze yaşandığında bu hisseyi alan herkes kar etmiş olmayacak mı? ben 320$ 'dan girdim ama ne zaman çıkmam gerektiğini bilmiyorum"

  cevap: burada bir end game yok. yani, bölüm sonu canavarını kestik, hepimiz kar ettik diye bir durum yok.

  hisse işleme devam edecek, insanlar alıp satmaya devam edecek vs vs.

  cuma günü sıkışma yaşanırsa, yani bu shortlayan firmalar karşı kontratlar elde edemezlerse, hissenin o anki fiyatından opsiyonlara ödeme yapacaklar. yani hisseyi dümdüz almış olanlara yapılacak bir ödeme yok.

  siz eğer dümdüz hisse aldıysanız, satarak karınızı realize edebilirsiniz.

  cuma günü yaklaştıkça ve fiyat kontratların üstünde kaldıkça yükselmeye devam edecektir.

  ama call option yani yükselmesine opsiyon almış olanlar; “yedik içtik güzel kazandık” deyip satmaya başlarlarsa, bu firmalar o kontratları toplayıp ellerindeki zararı azaltmaya başlarlar, bu da fiyatı aşağı çeker.

  durumunuzu bilmiyorum, gelirinizi, birikiminizi, eğitim seviyenizi, ama elinizde sadece 300 dolarlık varsa ve durumunuz müsaitse hayatta nadir yaşanacak eğlencelerden birini yakalamışsınız, 1000 doları deneyin derim. ama sizi üzecek bir miktarsa bu, ilk fırsatta az bir kar veya zararla çıkın. inanılmaz hareketler gelebilir her yöne.

  8- "bu adamlar %140 oranında hisse borçlu. eğer alıma başlamadılarsa benim anladığım bu piyasanın en az bir %140 daha artacağı anlamına geliyor. ama margin call tarzı zoraki bir borç tahsili durumu var mı onu anlayamadım. sağolun cevap için."

  cevap: e var tabi margin call, olmasa bu kadar tantana neden. ayrıca margin call adlı da bir film var. insanlar big short öneriyor ama margin call aslında bu duruma daha uygun bir film.

  dediğim gibi, birikim, miktar, gelir, eğitim, iş vs düşünüp ona göre karar verin.

  ayrıca %140 açık demek, %140 zıplar demek değil kesinlikle, alakaları hiç yok.

  sandalye oyunu gibi düşünün. 100 tane sandalye dizilmiş, müzik çalıyor, 140 kişi de dans ediyor. her şey süper. müzik durduğunda 40 kişi ayakta kalacak demek. bu ayaktakiler oturanlardan ‘bokunu yiyim yerini bana sat’ diye sandalye dilenecekler.

  bence güzel analoji oldu. olmasa da oldu.

  9- "şimdi şey var bu nok'u fırlatıcaz falan diyorlar twitterda olsun redditte olsun, scam botları diye düşünüyorum çünkü hiçbir büyük şirket nok shortlamadı değil mi"

  cevap: blackberry, nokia, amc entertainment, bed bath and beyond gibi düşüşte olan firmaları cehennemin dibine gömecek kadar shortlayan bir sürü hedge fund var. zaten bu oluşumun en meşru yanlarından birisi de bu. koskoca milyar dolarlık firmalar küçülen firmaların yükselmesine kesinlikle izin vermiyorlar. düştükçe daha çok kazanıyorlar, düştükçe daha çok kazanıyorlar. siz bireysel olarak bakıyorsunuz, aaaa, evet, nokianın işleri iyi değil ama hisse fiyatı da inanılmaz düşük, çarpıp bölüp hesaplıyorsunuz, alıyorsunuz, aldığınız gibi elinizde kalıyor çünkü bu hedge fundlar düşürmeye devam ediyorlar.

  gamestop'taki en büyük özellik, bu shortların seviyesinin %100'ü geçmiş olması. yani matematiksel olarak, alım devam ettiği sürece, yükselmek zorunda oluşu.

  diğer hisseler için bu matematiksel kesinlik yok. fakat oldukça yüksek ihtimal. risk/kazanç oranını herkesin kendisi düşünmesi gerekir.

  10- "peki bu elon musk falan ne ayak? o da mı almış?"

  dün fiyatlar zıplarken elon musk twitter adresinden gamestop'a yönelik bir paylaşım yaptı (alıp almadığını yazmadı) ve hisseye olan popülariteyi megastar seviyesine taşıdı. bir çok celebrity finansçı ve ekonomistte trene atladı. bir söylentiye göre, 2014-2015 yıllarında bu melvin denilen firma tesla hisselerini de shortlayarak fiyatların düşmesine sebep olmuştu. intikam gerçekten de soğuk soğuk yendiğinde güzel olan bir bok.

  eyyorlamam bu kadar. zaten uzun oldu, imlasına sonra bakarım.
451 entry daha