şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
33301 entry daha
 • dünyanın en büyük kişisel bilgisayar yazılım üreticisi microsoft’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan bill gates, bilgi çağı’nın başlatılmasında önemli bir rol oynamıştır.
  teknoloji dünyasının en etkin isimlerinden biri olan gates, 1999’da yazdığı 'the speed of thought' kitabında ‘teknolojinin geleceği’ hakkında öngörülerde bulunmuştur.
  işin ilginç kısmı kitapta 22 yıl önce bahsedilen ve o vakitlerde, yazılımcı ve futurist bir azınlık hariç, çoğu kişi tarafından yakın gelecekte imkansız görülen teknoloji günümüzde gerçeğe dönüşmüştür.

  gates'in öngörüleri;

  1- fiyat karşılaştırma siteleri
  insanların birden fazla web sitesindeki fiyatları görerek en ucuz ürünleri karşılaştırması söz konusu olacak.

  2- mobil cihazlar
  insanlar sürekli olarak iletişimde kalmalarını ve bulundukları her yerde elektronik ticaret yapmalarını sağlayan küçük mobil cihazlar taşıyacaklar. bu cihazlardan haberleri kontrol edip, rezervasyon yaptıkları uçuşları görebilecekler. ayrıca buna ek olarak finansal piyasalardan bilgi alıp banka işlemleri gibi daha birçok farklı şey yapabilecekler.

  3- anında ödemeler ve çevrimiçi sağlık hizmetleri
  insanlar faturalarını ödeyecek, vergilerine bakacak, hastanelerden randevu alacak ve doktorlarıyla internet üzerinden iletişim kuracaklar.

  4- kişisel asistanlar ve nesnelerin interneti
  evde veya ofiste tüm akıllı cihazlar bağlanıp senkronize edilebilecek. veri alışverişinde bulunmalarına izin verilecek. bu cihazlar üzerinden e-postalar kontrol edilebilecek; bildirimler ve ihtiyaç duyulan bilgiler alınabilecek. ayrıca bu ürünler otomatik olarak zamanı etkin kullanmayı sağlayan, size asistanlık yapacak listeler de oluşturacak.

  5- internetten ev ya da ofisi izleme
  eviniz ya da iş yerinizi cep telefonu ve bilgisayarlarınız aracılığıyla 7/24 izleyebileceksiniz.

  6- sosyal medya
  arkadaşlarınız ve aileniz için özel web siteleri olacak; bu siteler fotoğraf ve video paylaşımı yapmanızı, canlı ve görüntülü sohbet etmenizi, etkinlikler için plan yapmanızı sağlayacaklar.

  7- otomatik promosyon önerileri
  seyahat siteleri, geçmiş dönemlerdeki satın almalarınızdan yola çıkarak özel fırsatlar sunacaklar. bu bilgileri farklı etkinlikleri önermek için kullanan web siteleri ortaya çıkacak.

  8- canlı spor tartışma siteleri
  televizyon veya bilgisayarda bir spor yarışmasını izlerken, internet siteleri canlı olarak yorum yapıp, tartışmanıza izin verecekler.

  9- akıllı reklam
  tüm cihazlar akıllı reklamlara sahip olacak. satın alma eğilimlerinizi bilecekler ve tercihlerinize ve ilgi alanlarınıza göre kişiselleştirilmiş reklamlar sunulacak. cihazlarınız sadece size özel uyarlanmış reklamlar gösterecekler.

  10- canlı tv yayınları ve internet siteleri arasındaki bağlantılar
  televizyon yayını, ilgili web sitelerine bağlantılı linkler ve izlediklerinizi tamamlayan içerikler barındıracak.

  11- internet üzerinden tartışma panoları
  sosyal medya aracılığıyla şehir sakinlerinin yerel politika, şehir planlaması ve güvenlik gibi kendilerini etkileyen konular hakkında internet tabanlı tartışmalar yapabilecekler.

  12- ilgi alanına dayalı internet siteleri
  çevrimiçi topluluklar bulunduğunuz konumlar haricinde isteğinize göre ilgi alanlarınıza odaklanan alt gruplara veya alt kayıtlara bölünnmüş siteler olacak.

  13- proje yönetimi yazılımı
  bir ekip oluşturmak isteyen proje yöneticileri internet siteleri üzerinden projeyi başlatarak gereksinimlere uygun kişileri listeye dahil edebilecek.

  14- internet üzerinden iş başvurusu
  web siteleri, kullanıcıların özgeçmişlerini yüklemelerine ve ilgi alanlarına & gereksinimlerine göre iş bulmalarına olanak tanıyacak. işveren ve çalışan arasında köprü kuran web siteleriyle ilgi alanları, ihtiyaçlar ve uzmanlık becerileri sayesinde bağlantı kurulup fırsatlar değerlendirilebilecek.

  15- iş dünyası yazılımı
  şirketler, bir inşaat projesi, bir film prodüksiyonu veya bir reklam kampanyası arayıp iş tekliflerinde bulunabilecekler. bu sayede farklı sektörlerden şirketlerle iletişim kurmak mümkün olacak.

  bill gates bu kitabı yazdıktan 18 yıl sonra, 2017 yılı başında almanya'da katıldığı bir konferansta yeni öngörülerde bulunmuştur.
  gates’in yaptığı dünyamızın geleceğine dair bu öngörüleri;

  1-biyoterörizm yılda 30 milyon kadar insanı yok edebilir
  bill gates küresel toplum sağlığını tehdit eden en önemli tehlikelerden birinin biyoteröristler tarafından yayılabilecek hastalık mikropları olduğunu söyledi. gates’in sözlerine göre epidemiyologlar “önümüzdeki yıllarda dünyada bir salgın yaşanması mümkün” diyor. eğer çok etkili bir virüs kullanılırsa bir yıl içinde 30 milyon insan ölebilir. bu yüzden de gates ve kendisinin yardım kuruluşu, aşıyı dünya genelinde öncelikleri haline getirdiler.

  2-afrika gıda konusunda tamamen bağımsız olacak
  gates 2030 yılında afrika’nın tarım sektöründe yüzde 50 oranında yükseliş göstereceğini ve tüm kıtanın gıda konusunda bağımsız olacağını öngörüyor. sahra çölü’nün güneyinde yaşayanların yüzde 70 kadarı çiftçi olmasına rağmen afrika şu anda her yıl yaklaşık 50 milyar dolar değerinde yiyecek ithal ediyor. gates’e göre “önümüzdeki 15 yıl içinde, çiftçilik alanında yapılacak yenilikler bu durumu ortadan kaldıracak. bugüne kadar üretilen suni gübreler ve diğer teknolojiler sayesinde afrikalı çiftçiler randımanlarını artıracaklar.”

  3-mobil bankacılık yoksul insanların yaşamlarını değiştirecek
  nakit para sıkıntısı çekilen afrika ülkelerinde insanlar sağlık hizmeti, besin veya eğitim gibi hizmetleri ödeme konusunda zorlanıyor. gates bunun sebebinin yetersiz bankacılık altyapısı olduğunu söylüyor. m-pesa gibi finansal hizmetler, kenya ve uganda gibi ülkelerde dijital banka hesaplarına erişim hizmeti sunuyor. daha önceden bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan kişiler bu hesapları kullanarak paralarını daha kolay saklayabilirler.

  4-2030 yılında yeni bir temiz enerji bulunacak
  gates’in yaptığı en umutlu tahminlerden biri, fosil yakıttan vazgeçileceği ve önümüzdeki 15 yıl içinde güneş, rüzgar ve diğer yenilenebilir kaynakların dünyanın büyük çoğunluğuna hakim olacağını söylemesiydi. gates, “eğer ucuz ve temiz bir enerji kaynağı bulabilirsek, iklim değişikliğini durdurmakla kalmayıp çok daha büyük şeyler yapmamız mümkün olabilir.” diyor.

  5-2035’te neredeyse hiç fakir ülke olmayacak
  gates, günümüzdeki yardımların miktarını göz önünde bulundurarak 2035 yılında dünyada neredeyse hiç fakir ülke kalmayacağını açıkladı. gates, “neredeyse tüm ülkeler şu anda alt orta sınıf dediğimiz sınıfın seviyesinde olacak. ülkeler yeni aşılar, daha kaliteli tohumlar ve dijital devrimden nasibini alacak.” iddiasında bulunuyor.

  6- otomasyon birçok işin sonunu getirecek
  gates, önümüzdeki 20 yıl içinde otomatik robotların fabrika ve depolardaki işçilerin yerini almasının mümkün olduğunu söylüyor. iş gücünde yaşanacak kayıp, otomasyona gidecek sektörlere bağlı olarak binlerce belki de milyonlarca olabilir. gates’in bu tarzda bir geleceğe dair görüşleri arasında, insanlardan alınan vergileri dengelemek için robotlara da vergi uygulanması var!

  7-çocuk felci 2019'da dünyadan silinebilir
  gates, bu hastalığın tıpkı çiçek hastalığı gibi dünyadan tamamen silineceğini umuyordu.
  hilary koprowski'nin geliştirdiği aşı sayesinde 2021 itibariyle geçmişte milyonları etkilemiş bu bu korkunç hastalık artık fanatiklerin aşılama ekiplerine kanlı saldırılar düzenlediği afganistan ve pakistan dışında yeryüzünden silindi. bill ve melinda gates vakfı bu iki ülkede de tüm tehditlere rağmen mücadeleye destek veriyor.

  https://www.businessinsider.com/…ons-in-1999-2015-4
  https://www.businessinsider.com/…orld-threat-2017-2
  https://www.gatesnotes.com/…016_gl-gn_&wt.tsrc=glgn
  https://qz.com/…at-takes-your-job-should-pay-taxes/
  https://www.yenicaggazetesi.com.tr/…iri-328062h.htm
778 entry daha