şükela:  tümü | bugün
17 entry daha
 • sabah amerika birleşik devletleribaşlığında anlatmıştım durumu. şurada da dursun.

  teksas'ta tabiri caizse, son birkaç gün itibariyle milletin anası ağlıyor.

  her şey geçtiğimiz hafta sıcaklıkların sıfıra inmesiyle başladı. bu tür havalara alışık olmayan teksaslı gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi kaldı.
  önce dallas'ta 133 araçlık şu kaza oldu.
  https://www.youtube.com/…nnel=mohavevalleydailynews

  sonra haftasonunda, güneyden, meksika tarafından gelen bir kar fırtınası vurdu eyaleti. birçok teksas şehri tarihinin kayıt altına alınmış en soğuk günlerini yaşadı.

  şimdi de salı-perşembe arasında kaliforniya taraflarından gelen ikinci bir kar fırtınasıyla boğuşmaya başladı.

  neler oldu? teksas eyaleti öyle kar küreme araçları falan istihdam etmediği için bildiğin felç oldu. herkes evlerinde. hadi burası tamam. artist teksas aynı zamanda kendisini abd'nin elektrik hattından bağımsız tuttuğu için bu konuda federal yardım da alamıyor. şu anda sınır bölgelerinde federal hattan enerji alabilen yerler gayet rahatlar; gerisi tufan.
  normalde enerji devi teksas tabi ki enerji sorunu çekmezdi ama hava -10 dereceleri görünce hem doğal gaz dönüşüm santralleri hem de termik santrallerde donma oluştu.

  peki elektrik arzı neden bu kadar önemli?
  teksas gibi kisin genellikle yumuşak geçtiği eyaletlerde ısınma fuel oil, doğal gaz, propan gibi yakıtlarla degil, direkt olarak elektrikle, yani evin klima sistemiyle yapılır. hava -5 -10 derecelerde gezerken evde ısıtma olmaması haliyle büyük soruna yol açıyor.

  hem ulaşım hem de elektrik arzında sorun ortaya çıkınca belediyeler de hizmet vermekte zorlanmaya başladı. birçok şehirde sukesintileri de başladı.
  koca eyalet resmen plansızlıktan dolayı bolluk içerisinde yaşamasına rağmen yokluk çekiyor. "teksas tek başına devlet len, gerekirse bağımsız oluruz" diyen teksaslılar şimdi biden'dan yardım dileniyor.

  durum cumaya kadar devam edecek.
  bakalım kim öle kim kala...
23 entry daha

hesabın var mı? giriş yap