şükela:  tümü | bugün
 • son edit: 31 mart'ta arşivlenen linkleri kaldırmadan önce, en az 10 defa bu başlığın durumunu kontrol ettiğimde başlığın arşivlenmediğini görmüştüm. fakat archive team adlı bir grup bunu zaten arşivleyip internet archive denen yere yüklemiş. merak eden varsa bütün linkleri toplu olarak oradaki kayıtta görebilir.

  bu mecranın ekşi sözlük kullanım koşulları'nı* ihlal ettiğini düşünüyorum. başlıkta da belirtildiği gibi* sözlük'ün bu mecra ile iletişime geçmesi ve sözlüğün robots.txt dosyasını bu şekilde* düzeltmesi gerektiğini düşünüyorum.

  edit 1: bu başlıkta bütün arşivlenen(!) girdileri paylaştığım için olası bir yeniden arşivlemede(!) girdiler tekrar kaydedilmesin diye bağlantıları sildim. dileyen arkadaşlar aşağıda tarif ettiğim şekilde arşivlenen girdileri görebilir.

  edit 2: sildiğimiz girdinin aslında silinmediğini, sözlük'ün sunucusunun türkiye'de olduğunu söyleyen yazarlara çok çok teşekkürler.*

  neyse, konuyu ana hatlarıyla anlattıktan sonra sitede biraz daha inceleme yaptım. o tarihte sol framede mesela milli dayanışma kampanyası başlığına 2 binden fazla girdi yazılmış ve bu https://web.archive.org/…panyasi--6445453?a=popular link ile arşivlenmiş. en az bir tane save-page-now yöntemiyle yapılan kayıt var. başlıkta sayfa başına 10 girdi olmak üzere 203 sayfa var. fakat bu başlığın sadece ilk sayfası arşivlenmiş. 31 mart 2020 belediyelere yardım toplama yasağı başlığı bu https://web.archive.org/…-yasagi--6447006?a=popular link ile arşivlenmiş ve sadece ilk sayfası var. benzer şekilde yazarların devlete yaptığı bağış miktarı başlığı da bu https://web.archive.org/…miktari--6446607?a=popular link ile arşivlenmiş ve yalnızca ilk sayfası var.

  evet, son olarak geliyoruz bizim konu ettiğimiz https://web.archive.org/…ra-istemesi--6445506?p=152 başlığa. 152 sayfanın tamamı arşivlenmiş gibi duruyor. bu da ~1515 girdinin arşivlendiği anlamına gelir. girdilerin hepsi bu linkte niçin çıkmamış bilmiyorum.

  edit 3: anladığım kadarıyla hem yüzlerce girdiye özgü linkler tek tek, manuel olarak arşivlenmiş hem de 152 sayfa tek tek arşivlenmiş. çünkü 152 sayfalık arşivdeki kimi girdilerin linkine tıklayınca o girdinin kaydedilmediğini görüyoruz.

  ------------------------------------------

  30 mart 2020 erdoğan'ın milletten para istemesi başlığındaki -tespit edebildiğim kadarıyla- 700'den fazla girdinin, türkiye saati ile 15.16'dan 16.04'e kadar internet archive wayback machine'in save page now yöntemiyle arşivlenmesi(!) faaliyettir. bununla ilgili bir bot yoksa bu faaliyet manuel olarak gerçekleştirilmiş demektir.

  bunu araştırmaya, iki gün önce, tesadüfen sözlük profilimin 31 mart 2020 salı günü iki defa arşivlendiğini gördüğümde başladım. 30 mart'ta yukarıdaki başlığa iki girdi* yazmıştım. bu girdilerin de arşivlendiğini görünce iyice işkillendim ve sözlük'ün entry url'sini (eksisozluk.com/entry/) wayback machine'de arattım (link). sitede 100 binden fazla kayıt tespit edildi fakat bunların hepsini listelenmedi. sıralamayı 2013'ten başlayacak şekilde ayarladığımızda an itibarıyla 1481-1496 sayfalarında 31 mart tarihinde yapılan bütün girdi arşiv(!) kayıtlarına bakabilirsiniz.

  evet kıymetli suserler, sizce kim veya kimler bu başlıktaki yüzlerce girdiyi arşivlemek istemiştir?

  başlığı ilk başta 31 mart 2020 büyük ekşi sözlük gammazcılığı yapacaktım fakat sonrasında fikir değiştirdim. arşivlenen girdi sayısı artar ya da azalırsa moderatörlerden başlığın güncellenmesini talep ederiz.
59 entry daha