şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
17 entry daha
 • açılın; hititolog ve eskiçağ tarihçisiyim. eski devirlerde köleleri hür insanlardan ayırmak çok kolaydı. saçları traşlı olur, çoğunlukla vücutlarının görünür yerlerde damgalar olur, kılık kıyafetleri farklı olur, daha da önemlisi nüfus az olduğundan kimin köle, kimin özgür insan olduğu zaten bilinirdi. ulaşım şimdiki gibi kolay ve rahat olmadığından, gece evden kaçayım da sabaha binlerce kilometre ötede olayım diye bir durum da söz konusu değildi, kaldı ki yürüyerek ya da atla vs. kaçmaya kalksa, bin kez görünür ve köle olduğu tanınırdı. yani zaten pratik olarak firar zor. bu bilgi cebimizde dursun.

  eskiçağ toplumlarının tamamında, köle bir insan değil, maldır. dolayısıyla kaçması halinde onu saklayan ya da kaçıran, "mal çalma, çalıntı malı saklama" ile aynı muamele görürdü. ha bir adamın parasını çalmışsınız ya da atını çalmışsınız, ha kölesini çalmışsınız. ha atı kaçmış, siz de ahırınızda saklamışsınız, ha kölesi kaçmış, evinizde saklamışsınız.

  sümerlerde, kaçmaya çalışan köle yakalanırsa çok ağır ceza görür. ur-nammu kanunları'nda kaçak köleyi yakalayıp sahibine geri getiren ödüllendirilir, geri getirilen kölenin ağzı tuzla yakılır. kaçak köleyi saklamak ciddi bir suçtur. kaçak köle saklayan, kölenin sahibine ya yeni bir köle verir ya da ağır bir para cezası öder. kaçak köleyi yakalayan ama sahibine götürmeyip evine götüren, hırsızlıkla yargılanır.

  babil uygarlığında ise bir kölenin kaçmasına yardım eden veya kaçan köleyi saklayan kişi öldürülürdü. kaçan köleyi yakalayıp efendisine teslim eden, ödüllendirilirdi. yakalanan kölenin kulağı kesilirdi.

  hititlerde kaçak köleyi yakalayan sahibine geri getirip ödüllendirilir. köle eğer düşman bir ülkeye kaçar ve biri onu geri getirirse, köle artık geri getirenin malı olur.

  eski yunanlılarda kaçak köleler yakalandıklarında bir daha kaçarlarsa tanınsınlar diye özel bir damgayla damgalanırdı. ayrıca şehir devletleri arasında "kaçak köleleri iade anlaşmaları" vardı.
138 entry daha

hesabın var mı? giriş yap