şükela:  tümü | bugün
105 entry daha
 • debedit: (bkz: #119923537) pamuk eller cebe gençler.
  (bkz: sma hastasi ayaz bebegin dort ayinin kalmasi)
  ---

  buradaki riski ben şöyle anladım - yanlışsa biri düzeltir

  ben binance'a 1000 dolar gönderdiğim anda binance bunun karşılığında benim bakiyeme 1000 usdt coin'i yazıyor.
  ben alım satımımı bununla yapıyorum.

  arkadaki mantık ne - diyor ki binance ben 1000 dolar karşılığında usdt alıyorum, 1000 doları tether'e yolluyorum. ben zaten parayı alım satımdan kazanıyorum, sizin burada tuttuğunuz paralardan değil.

  ama dava dosyalarında görünüyor ki tether'in kasasında benim 1000 doların 1:1 karşılığı yok (yani milyar dolar var belki ama total usdt karşılığı 1:1 karşılığı yok).

  şimdi iş şurada sıçıyor :

  her gün mining yapan aktörler, piyasaya yeni coin sunuyorlar.
  bunları da wallet'ta tutmuyor anında gerçek fiat paraya satıyorlar. çünkü elektrik maliyetleri vs var.

  sonra reel karlarını nasıl yatırım yapıyorlar bilemiyoruz, belki yine btc'ye yatırıyorlardır ama ilk etapta paraya çevirdikleri kesin. alıp beklemek gibi bir olayları yok.

  yani, sürekli olarak borsalardan bir bitcoin girişi ve reel fiat para çıkışı var. diğer yandan btc fiyatları da çılgın artıyor. bunun tek sebebi küçük yatırımcının ve elon musk'ın piyasaya giriş yapması mı?

  bitcoin'in market cap'i 1 trilyon dolar olsa da bu gerçek bir market cap değil - bu piyasadaki bitcoinlerin tamamı bugünkü fiyattan satılırsa ortaya çıkacak olan parasal değer. yani reelde bu miktara ulaşmak imkansız (herkesin satmak istediği durumda).

  bu ne demek, ether'in bitcoin üzerindeki reel etkisi aslında daha fazla. 36 milyar dolara denk gelen tether varsa belki bunun etkisi 360 milyar dolar. yani %3 gibi bir oran değil. belki 30% belki 60% bilemiyoruz.

  özetle benim için problematik olan şu - fiat karşılığı olmayan bir coin kullanılarak (usdt) bitcoin fiyatı yükseltiliyor. yüksek fiyattan bu coini satmak istesek (hepimiz) elimize geçen usdt'i normal fiat paraya çevirebileceğimiz karşılık yok. yani bir satış paniğinde elimizdeki bitcoini sattık diyelim - elimize geçecek usdt'yi de satamayabiliriz - ya da ortaya çıkar ki tether'in kasasında 1 usdt=1 dolar değil, belki 50 cent? hop bizim elimizdeki 1000 usdt oldu mu 500 dolar?

  sürüyle makale var bununla ilgili ve hepsinin ortak görüşü "daha önce böyle bir şey yaşanmadı, ne olacağı belli değil, ama kesindir ki, tether'in karşılıksız usdt basıyor olması bir panik satışa sebep olacak tetik görevi görebilir. "

  özetle,

  yatırım tavsiyesi değil ama şu aralar bence kriptodan çıkmak için baya mantıklı bir zaman. tarihi zirvede, kar realizasyonu yapın, bu tether mevzusu netleşince tekrar girersiniz.

  not olarak : bitcoin'in ve genel olarak blockchain'in fikir olarak şahane oldugunu düşünüyorum.
  aracı 3. parti aktöre gerek kalmadan, sonsuz bir bölünebilirliğe sahip olan, hızlı ve ucuz para saklama ve transferi fikri onun türevi akıllı kontratlar, bence çok çok iyi ve gelecekte mutlaka kullanımı olacak bir teknoloji. ama şu günler yatırım maksadıyla bitcoine giriş için bence epey riskli.

  konuyla ilgili yetkili bir abiye benzeyen kaynaklardan makaleler :

  https://amycastor.com/…-collapse-doomsday-scenario/

  https://cryptobreakdown.substack.com/…ether-lawsuit

  edit: tam anlaşılamayabilir dün üstünkörü hızlıca yazmıştım

  karşılıksız basılan usdt letter of credit modeli bir şekilde basılıyor olabilir - yani belki balina var, diyor ki tether'e kanka sen bana 100 milyon usdt bas, ben sana sonra parayı yollıycam ya da tether'ini geri vericem.

  alıyor 100 milyon usdt, gidip btc alıyor, sonra karını alıp satıyor, cebinde 120 milyon usdt var - 100 milyonu geri veriyor, 20 milyon cepte. adam pazarı oynatabilecek miktarda al sat yaptığı için buı tür işlemlerde tether (zaten karşılıksız bastığı) usdt'yi vermekten çekinmiyor.

  audit de yaptırmıyor tether. mesela bu anlattığımı banka yapsa, audit yaptırmak zorunda, gider price waterhouse yakalar, dünya yaygara kopar. tether diyor ki "bizi audit edebilecek kimse yok, yapımız çok kompleks" falan gibi bahaneler. özetle pis kokular geliyor bu resimden.

  3 sene önce de tether ile şişmişti fiyat, sonra 20.000den 6-7'ye hatta 3000'e düştü. yine benzeri bir mevzu oluyor gibi görünüyor.
70 entry daha