şükela:  tümü | bugün
3632 entry daha
 • bu gönül işleriyle ilgili babam hep der ki; "insanoğlu kimseyle yüzde yüz anlaşamaz, doğasına aykırı... taş çatlasa, en fazla yüzde 70 oranında anlaşabilirsiniz biriyle... bu yüzden, ola ki bir gün, yüzde 70 civarında anlaşabileceğiniz biriyle tanışırsanız eğer, onu asla kaçırmayın. bu oran bir daha kolay kolay denk gelmez."

  burada vurgulanan anlaşma/uyum sağlama mevzusu, benzer huylara sahip olmaktan ziyade, benzer değerlere, hayat bakışına vs. sahip olabilmektir.

  neyse, uzun lafın kısası kendisinin bu sözleri bilinçaltımın en derinine işlemiş olacak ki, sırf bu yüzden "sevgili" edinme konusunda çok uzun zamandır beri hiç bir şey yapmıyorum.

  çünkü ben bu yüzde 70 oranını hayatımda iki defa yakaladım zaten (ya da yakaladığımı sandım). çeşitli sebepler yüzünden olumlu sonuçlanmadılar. ama muhtemelen bir daha da kolay kolay denk gelmez :) yuh artık, o kadar da şanslı olamam.

  özellikle son zamanlarda, taş çatlasa en fazla yüzde 20 oranında anlaşabileceğim insanlarla karşılaştıkca anladım ki; ya daha aşağısına razı olacak kadar yalnızlıktan nefret edeceksin ya da bu işleri komple bırakıp, kendi değerlerine/hayallerine odaklanarak dolu dolu bir hayat yaşayacaksın.

  ben ikinciyi seçtim. çünkü, daha önce de belirttiğim gibi şu başlıkta (bkz: #78874608):

  "yalnız kalmaktan daha kötü
  şeyler de vardır hayatta
  ama genellikle
  bir ömür alır bunun
  farkına varmak.
  o zaman da
  çok geçtir
  ve çok geçten
  daha kötü
  bir şey yoktur
  hayatta."
  charles bukowski
22 entry daha