şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • bir sosyalist olarak varlığından hiç şüphe duymadığım katliam.

  belgeler de bunu onaylamakta. ( kapitalist ülkelerde grevde öldürülenler sosyalist deneyimlerden kat be kat daha fazla ama ad homineme gerek yok.)

  sosyalizm deneyimlerinin en büyük sorunu parti devletine dönüşmedir.

  parti devleti de ideoloji ne olursa olsun aynı sonuçlara neden olur.

  despotizm, temel hak ve hürriyetlerin kaybı vs.

  bir çok alanda ciddi başarıları olan sscb deneyimi de zaten bu despotluğun halkı bezdirmesi sonucu çökmüştür. diğer sosyoekonomik etkenler de çöküşü hızlandırmıştır.

  insanlığın temel hak ve hürriyetleri daha fazla önemseyen , belli ölçülerde özel mülkiyeti de serbest bırakan yeni bir sosyalizm modeline ihtiyacı var. marx'ın teorileri bu noktada yetersiz.

  sevgili kapitalizm ise korona virüs ile bile baş edemeyen , amerikalıların yağlı kıçlarını büyütmesine odaklı garip bir ticaret dengesine ihtiyaç duyan , z kuşağını tyler durden'a çeviren çökmekte olan çarpık bir düzendir.

  bu nedenle sosyalizmi eleştirirken kapitalizmi yüceltme hastalığından artık kurtulmak gerek. her iki sistem de yetersizdir lakin sosyalizm dünyayı değiştirmeyi ve daha 'insani' koşulları hedeflediğinden saygıyı ve üzerinde düşünmeyi hak eder. ( pratikte zaman zaman kötü deneyimler olsa da .)
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap