şükela:  tümü | bugün
821 entry daha
 • her kadının yıllar içinde kendince geliştirdiği yöntemlerden bir demet… kimimiz ağrı kesiciler iğneler ve ilaçlarda cevap ararken, kimimiz de karnına sıcak havlu koymaya doğru geniş yelpazede çözüm aradık. bazılarımız en baştan doktorunun dediği yoldan gidip sancı çekmemenin yollarını bulurken, bazılarımız bunu erteledi. ben de işte o erteleyenlerdenim… ve konumuz tam da bu…

  20 yıla yakındır düzenli olarak regl olan ben çözüm diye bahsedilenlerin büyük bir kısmını denedim. "iyi gelir” diye denenen egzersizler, bitki çayları, vitaminler, ağrı kesiciler, “aman onu yapma regl’in kesilir”lere kadar her şeyi risk alıp denedim.
  yok cinsel hayat başlayınca geçer, yok çocuk doğurunca geçer, yok 2. çocuğu doğur mutlaka geçer diye de dünyanın en bilimden uzak söylemlerinin altında ne var acaba diye kurcaladım, cevap: boş küme.

  her yıl 12 kez regl olsam, 240 defadan fazla regl olmuş biri olarak söyleyebilirim ki, bir sefer iyi geldiğini zannettiğim her ne ise, asla bir sonraki sefer iyi gelmedi.

  evet hemen hemen 240 sefer çekilmiş bu sancı…
  ne sınavlar, ne tatiller, ne toplantılar, ne partiler bu sancının gölgesinde geçmiş. hayat kalitesini inanılmaz düşüren bi olay.

  peki neden bu sancıyı çekiyoruz? doktoruma da bunu sordum. bunun tek ve kati bir cevabı yok. her beden farklı, her bedenin hormon sistemi farklı, her bedenin rahim yapısı farklı, her bedenin kas yapısı farklı.
  tıpkı herkesin gözünün, kulağının, elinin, burnunun farklı olması gibi…
  yapısal sebepler de olabilir, hormonsal sebepler de.

  entry’nin başında da dediğim gibi, ertelemeye son vermeye karar verdim. gelmişim bu yaşa, demek ki aradığım çözümler çözüm değil. doktoruma “doğum kontrol hapı kullananlarda olmuyormuş, hekim bana bir çare” diye ağladım.
  kendisi kibar bir insan olduğu için “ben sana kaç defa dedim bunu” demedi. anlattı tane tane, neler olacağını ve olmayacağını söyledi. aylık kullanım periyodunu, doğum kontrol haplarının içeriğini ve ne işe yaradığını anlattı.
  son 6-7 aydır ortam rahat.

  adet sancısına iyi gelen bu işte, doktora sormak, onun önerdiği yoldan gitmek, yap dediğini yapıp, yapma dediğinden uzak durmak.
  ya 240 sancılı deneyim diyorum size. böyle olmasına hiç gerek olmayan 240 sancı, stres, eziyet. çözümü var işte.
224 entry daha
hesabın var mı? giriş yap