şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
33329 entry daha
 • uçak kazası müfettişleri ciddi yaralanma oranının ters yöne bakan koltuklarda oturan uçuş görevlilerinde, uçuş yönüne dönük oturan yolculardan daha düşük olduğunu keşfetmişlerdir.

  bunun sebebi çarpma anında vücudun oluşturduğu enerjinin emniyet kemerine yoğunlaşıp yolcuya zarar vermek yerine koltuk arkalığı tarafından emilmesidir.

  ters yöne bakan koltuklar daha güvenli olsa da havayolu şirketleri bu fikrin yolcular tarafından kabul edilebilir bulunmayacağını düşündükleri için uçaklarda uygulanmamaktadır.

  video

  british airways'in club world business kabinlerinde bu ters koltuk düzeni uygulanmaktadır. southwest airlines ise bu koltuk düzenini ekonomi sınıfı kabinlerinde denemiş ancak sonrasında normal koltuk düzenine geri dönmüştür.

  aynı önerme arabalar için de geçerlidir ve bebek koltuklarının araçlara ters yerleştirilmesinin sebebidir ancak binek arabalar için ters koltuk uygulaması yapmak pek de mümkün değildir.

  belki otobüs, servis gibi toplu taşıma araçlarının yolcu koltuklarında uygulanabilir.

  özetle, bineceğiniz araçlarda gidiş yönünün tersine bakan koltuklar mevcut ise (tramway ve metrolarda var) onları tercih ediniz.

  kaynak: bbc focus
1992 entry daha