şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
33298 entry daha
  • haftalarca uzakta kaldığımda dahi telefon ile ailemle konuşurken köpeğime seslendiğimde (facetime, whatsapp ya da mobil arama fark etmez) sesime tepkisiz kalması üzerine yaptığım minicik bir araştırmaya göre;

    köpeğimize telefondan, bilgisayar ve telefon uygulamalarından yaptığımız aramalarla seslendiğimizde bize tepki vermesi ya da tanımamasının iki sebebi bulunmaktadır.

    bunlardan ilki arama yaparken kullandığımız cihazların 500hz ve 4khz arasındaki frekansları iletmek için optimize edilmiş olmasıdır. bu frekans aralığı insanların konuşma frekans aralığına denk gelmektedir. köpeklerde ise çok daha geniş bir işitme frekansı bulunur. yüksek frekanslı seslerin köpekler tarafından kırpılması ihtimalinin sesinizi tanıyamamasına sebep olduğu düşünülür.

    ikinci sebep ise köpeklerin daha ilkel bir "theory of mind"a (zihin teorisi) sahip olmasıdır. yeterli bir zihin teorisine sahip olmayan köpeğiniz sizi duyabilse de kaynağı (bedeniniz) görünmeyen bu sesi sizinle ilişkilendirmesi için bir nedeni olmaz.

    bir sonraki sefer köpeğiniz ile benim gibi telefondan iletişime geçmek istediğinizde ve yanıt alamadığınızda üzülip, sıkılmayın. sesinizi ona ulaştırmak için daha sesli konuşmaya da çabalamayın zira nefesinizi boşa tüketmiş olursunuz.
2435 entry daha