şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
33383 entry daha
  • daha önce yazıldı mı bilmiyorum ancak arabanızın kilidini uzaktan kumandasıyla açmak veya kapamak istediğinizde kumandanın çalışma mesafesini anahtarı kafanıza dayayarak arttırabilirsiniz.

    evet ilk duyduğumda bana da enteresan gelmişti, ancak yararlı olması açısından bir videoyu şöyle bırakayım. olaya kısaca "beyin dalgasıyla araba kilitleme" deniyor. tabii ki bunun beyin dalgasıyla hiçbir alakası yok*. nedeni basitçe kafamızın içinde su bulunması.

    kısaca açıklamak gerekirse kumandanızın ürettiği elektromanyetik dalgayı suyun içinden geçirdiğinizde, suyun içindeki proton ve elektronlar karşılıklı hareket ederek enerji yayarlar. bu noktada videoda göreceğiniz tatlı amcanın (prof. roger bowley) 3:30 civarında açıkladığı üzere, kafanın üstüne koyulan bir miktar su ile kumandanın mesafesi daha fazla arttırılabilmekte. bunun nedeni de kumandanın ürettiği dalganın boyu (bölgeden bölgeye değişmekle birlikte 433.920 mhz kabul edelim) yaklaşık 70 cm olduğu için, kafanıza dayadığınız kumandanın yaydığı dalgayla sudaki hareketten gelen dalga yaklaşık aynı fazda olacak ve birbirlerine eklenerek arabaya ulaşmaya yeteceklerdir. eğer yarı dalga boyu öteden eklenselerdi, tam olarak birbirlerine zıt fazda olacaklarından etkilerini sönümleyeceklerdi.

    entryi de "do the damned experiment; find out what is reality" diyerek noktalayalım.
1949 entry daha