şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
33247 entry daha
 • japon yokai (doğa üstü varlık) efsaneleri hayal gücünüzün ikiye katlanmasına sebep olmaktadır.

  kuchisake onna (yarık ağızlı kadın) da bu doğa üstü varlıklardan biridir. vahşice öldürülenlerin, istismara uğramış eşlerin ve işkence görmüş esirlerin yansıması olduğu düşünülmektedir.

  kocası tarafından ağzı makasla kesilerek sakat bırakılan ve dünyaya intikam almak için geri dönen bir kadındır.

  görsel

  ismini yüzünde kulaktan kulağa sırıtan derin, kanlı yarıktan alır. geceleri sokaklarda yalnız dolananlara görünür, yaralı ve kanlı ağzını bir kumaş maske, yelpaze veya mendille kapatır.

  kuchisake onna'nın görünüşünün kime göründüğüne göre değiştiği ancak genellikle 20-30 yaşlarında bir kadın olarak ortaya çıktığı söylenir.

  karanlıkta kurbanlarına gizlice yaklaşır ve onlara “güzel miyim?” (watashi, kirei?) diye sorar.

  kurban “hayır” diye cevaplarsa onu makasla öldürür. “evet” derse maskesini çıkarır ve kırmızı, kan damlayan, grotesk ağzı ortaya çıkar.

  tüyler ürpertici bir sesle “hala güzel miyim” (kore demo?) diye sorar. kurbanı hayır cevabını verirse veya dehşet içinde çığlık atarsa onu ikiye bölerek (parçalayarak) katleder. eğer kurban tekrar evet cevabı verirse kendi yarasını taklit ederek onu kulaktan kulağa keser ve kendisine benzetir.

  edo dönemi’nde yaşanan birçok kuchisake onna saldırısının, onun taklidini yapan genç erkekler tarafından yapıldığı savunulmuştur. 20. yüzyılda ise bu saldırılardan hayaletler ve seri katiller sorumlu tutulmuş ve bu düşünce toplu histeriye sebep olmuştur. bunun üzerine japonya’da kuchisake onna vakası patlaması yaşanmıştır.

  yıllar geçtikçe, zeki gençler hızlı ve kafa karıştırıcı cevaplar vererek, para ya da şeker atarak kuchisake onna'yı zekice alt ettiklerini iddia etmeye, bunların kuchisake onna'nın gazabından kaçmak ve gecenin karanlığında gözlerden kaybolmak için yeterince zaman kazandırdığını iddia etmeye başlamıştır.

  kaynak: 1 - 2 - 3
6265 entry daha
hesabın var mı? giriş yap