şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
33455 entry daha
 • zaman zaman water fasting (su orucu) yapıp 20-25 gün sadece su ile yaşayan biri olarak merak edip araştırırken yale universitesi'nin çalışmasına denk geldim.

  oruç tutmanın enfeksiyon durumlarında koruyucu mu yoksa zararlı mı olduğu üzerine yapılan çalışmada viral enfeksiyonu olan hayvanların beslenince hayatta kaldığı ancak bakteriyel enfeksiyonu olanların öldüğünü görülmüştür.

  besinleri (yağ, proterin, glikoz) tek tek denediklerinde de enfeksiyon ve beslenme ilişkisinin glikoz üzerinden ilerlediğini görülmüştür.

  ekip aynı deneyi tekrar denerken bu sefer glikoz metobolizmasını bypass etmek için kimyasal ilaçlar kullanmıştır. bu durumda da sonuçlar tersine dönmüş ve viral enfeksiyonu olan fareler ölürken bakteriyel enfeksiyonu olanlar hayatta kalmıştır.

  araştırmacılar, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar ile beslenme ilişkisinin bağışıklık tepkisindeki farklılıklar ile açıklanabileceğini belirtmiştir. enfeksiyonlar doku hasarına sebep olabilecek farklı iltihap türlerine sebep olabilir ve enfeksiyon nedenine bağlı olarak oluşturulacak bir diyet programı vücudun bu iltihaplanmaları atlatmasına yardımcı olabilir.

  araştırmanın başındaki immünobiyolojist ruslan medzhitov'a göre viral enfeksiyon sırasında yemek yemek hayatta kalmak için gerekli olan glikozu sağlamaktadır. oruç tutmak ise viral enfeksiyonları ağır atlatmaya sebep olurken bakteriyel enfeksiyonların tolere edilmesine yardımcı olacak keton üretimini sağlamaktadır.

  araştırmacılara göre konu üzerinde daha fazla araştırılma yapılması gerekse de mevcut bulguların yoğun bakım ünitelerindeki akut enfeksiyonlardan mustarip hastaların nasıl beslenmesi gerektiğine dair faydalı olacağını söylemektedir.

  bu araştırma üzerinden yola çıkarsak covid-19 nedenli yoğun bakımda bulunan hastaların beslenmesinde glikoza önem verilmesi faydalı olabilir. yine önümüzdeki günlerde başlayacak ramazan ile beraber oruç tutarken dikkatli olmak faydalı olabilir.

  viral bir hastalık olan covid-19 açlık sırasında kapıldığında ya da maruz kalındıktan sonra aç kalınması ile daha ölümcül sonuçlara sebep olabilir.

  yale'in konu hakkında yayınladığı video: youtube

  kaynak: news.yale.edu
1866 entry daha