şükela:  tümü | bugün
 • abdullah öcalan ın suriye den kenya ya kadar olan yolcuğunun sonunda gerçekleşmiş olan olaydır.

  1998 yılı içerisinde pkk nın barınmakta ve destek görmekte olduğu suriye (suriye ve lübnan) ye karşı çok ağır sözler içeren bir konuşma reyhanlı da dönemin kara kuvvetleri komutanı orgeneral atilla ateş tarafından yapılmıştı. ve konuşma içerisinde türkiye cumhuriyetinin sınır komşusu olan suriyeden ismiyle bahsedilmiş ve türkiye nin hakkı olan desteği alamadığı takdirde, her türlü tedbiri alabileceğini söylemişti. hemen ardından cumhurbaşkanı süleyman demirel suriye nin sergilediği tutuma istinaden gerekli olan karşılığın verilebileceğini söyledi. hemen akabinde mesut yılmaz ın yaptığı ve birleşmiş milletler yasasına istinaden aldıkları bakanlar kurulu kararına göre suriye ye her türlü caydırıcı tedbirin alınmasına karar verdiklerini açıkladı.
  bunun üzerine hafız esad ordusuna karşı yaptığı konuşmada her türlü saldırıyı caydıracak güçte olduklarını söyler. yapılan resmi açıklamalar ve nato tatbikatlarında suriye ninde hedef ülkeler arasında gösterilmesi suriye yi rahatsız eder ve abdullah öcalan ın suriye yi terk etmesini ister.
  yanında bulunanlar bütün hazırlıkları tamamlamıştır ve kendisini yunanistan ın kabul edeceğini söylerler.
  ancak atina ya gittiklerinde kendilerini kabul ettiğini söyleyen bürokrat ve politikacılardan kimse kendisine verdiği sözleri tutmaz. atina da havalimanından bile çıkamadan burada yunan gizli servisi ve bazı bürokratların yardımıyla rusya vizesi alır ve rusya ya gider.
  atina ya ve oradan yapacağı yolculuk sırasında kendisini başta mit olmak üzere cia ve mossad izlemektedir. ve yaptığı sürekli uydu telefonu görüşmeleriyle yeri saptanmaktadır. sahte isimle düzenlenmiş bir pasaportla yunanistan a siyasi sığınma talebinde bulunmak istediğini söylese de aynı gün rusya ya gönderilir.
  rusya da kaldığı süre içerisinde yine kendisine destek vereceğini belirten birçok parlamenter ve bürokrata rağmen, en büyük destek kuşkusuz vladimir jirinovski den gelmiştir. buna istinaden abdullah öcalan yaptığı açıklamalarda kürt-rus stratejik ilişkilerinin ilerleyen dönemlerde çok iyi işler yapmalarına olanak sağlayacağını belirtir. öcalan gitmesini takiben bir hafta boyunca jirinovski nin moskova daki evinde kalmıştır. ilerleyen günlerde ise daha güvenli olan başka bir eve nakledilir.
  bir kaç gün sonra aynı evde yapılan bir toplantıda devlet güvenlik sorumluları ve jirinovski kendilerine yöneltilen siyasi sığınma isteğine, rusya yı terk etmesi gerektiği şeklinde cevaplayıp bu hakkın kendisine verilmeyeceğini, en hızlı şekilde rusya yı terk etmesini isterler. bunun üzerine bazı parlamenterler görüşmeler yapan öcalan önce rusya dan sonrada belarustan siyasi sığınma hakkı talep eder. belarus devlet başkanı bu konuda rusya nın kararları doğrultusunda hareket edeceklerini söyler, dolayısıyla buradan da red cevabı alınır.
  ancak o sıralara denk gelen siyasi ziyaretlerde de konu ile ilgili sıkıntı ve kaygılardan bahseden türk politikacılarının tutumu ve abd dışişleri sözcüsü james rubin in daha önce terör örgütü ilan ettikleri pkk yla ilgili olarak rusya nın tavrına karşı sert bir açıklamada bulundu.
  bu gelişmelerden sonra rusya da dönemin devlet başkanı olan yevgeni primakov ile kişisel bir görüşme yapan öcalan tekrar red cevabını aldı. kendisini havaalanında karşılayan jirinovksi ve parlamenterler bulunduğu eve sık sık gelerek rusya yı terketmesi gerektiğini ve öcalan için batı ile olan politik ve ekonomik ilişkilerini zedelemeyeceklerini söylerler.
  jirinovski yahudi kökenlidir ve mossad a istihbarat yapan kişidir aynı zamanda.
  öcalan ın yanındakideler bu seferde yunanistan ın açık desteği çekmesi üzerine kıbrıs planını uygulamaya başlar ve irtibata geçerler. zamanında yunanistan parlamentosu tarafından kendisi açıkça davet edilen, şam da ziyaret edilen ve rusya da destek göreceği kendisine söylenen öcalan beklediği hiç bir desteği bulamaz. hem güvenlik hem de politik sebeplerden dolayı kıbrıs planı da suya düşer. öcalan, kıbrıs a giderken türkiye üzerinden geçeceğini bilir, havada yokedileceğini yada ankara ya zorunlu inişe maruz kalabileceklerini anlatır yanındakilere.

  öcalan ve yanındakilerin aklına gelen en olumsuz konu ise rusya nın adb ve türkiye ile olan ilişkilerine dayanarak öcalan ı türkiye ye iade edebileceğiydi.
  rusya daha sonra kıbrıs la ilgili sorunların çözüldüğünü ve kıbrıs a gönderileceğini söylese de öcalan güvenlik endişesi ile kabul etmedi.

  daha sonra akıllara bir dönem sözde sürgünde kürt parlamentosu'nun ikinci yasama yılı genel kurulu çalışmaları ilk oturumuna ev sahipliği yapmış, milletvekilleri ve bazı belediye meclis üyelerinin de davetini aldığı italya gidecektir.
  ancak öcalan, italyan hükümetinden kesin bir garanti istemektedir ve bu hükümeti zor durumda bırakacak bir garanti anlaşmasıdır. buna göre öcalan ın güvenliği italyanlar tarafından sağlanacak ve kesinlikle hiç bir ülkeye iade edilemeyecektir. bu garantiyi alamayan öcalan daralan çemberden kurtulabilmek adına italya seçeneğini kabul eder.
  hemen temaslar başlar ve öcalan, bizzat italya başbakanı massimo d alema nın konuyla ilgili bilgi almasının üzerine kabul edilir ve hemen roma ya gider.
  burada üzerindeki sahte pasaportu gösterir ve siyasi statü talebinde bulunur ancak, kimlik doğrulama ve pasaport inceleme sırasında tutuklanır. hasta olduğunu belirten öcalan, palestrina hastanesi ne yatırılır.
  ancak hastanede her türlü sosyal imkanı vardır, ziyaretçileri gelmektedir, basın açıklamaları yapabilmektedir. burada kendisini ziyaret eden başbakan özel sekreteri ile görüşmelerde bulunur.

  öcalan ın romada olduğu ortaya çıkar çıkmaz, türkiye ayaklanır, italyan malları protesto edilir, siyasetçiler tarafından sert usluplarla eleştirilir.italya ısrarla, ölüm cezası olan bir ülkeye suçlu iadesi yapmayacaklarını söylüyordu. ancak siyasi ve toplumsal tepkilerin yanında, türkiye ile sıcak ilişkileri olan büyük italyan şirketleri hükümeti bu konuda bir şeyler yapmaya zorlar.
  bunun yanında abd üst düzey yetkilileri italya yı sert biçimde uyarır.
  italya bu konuda almanya ile yanyana olduğunu düşünmekte olsa da almanya, uluslararası tutuklama emrinde bir değişiklik yapıyor ve basın açıklamasıyla, almanya nın iade talebinden vazgeçtiğini söylüyordu. hemen ardından italya bir evde ikamet etmesi ve gözetim altında olması şartıyla öcalan hakkındaki tutuklama kararını kaldırdı.
  bu arada italya ve almanya ortaklaşa bir komisyon kurarak, öcalan ın avrupa da kalmasını sağlamaya çalışsalarda, bir süre sonra çalışmalar iptal edildi.
  artık iyice baskı altında kalan italyan hükümeti, rus hükümetine verilmesi planlanan ve bekletilen imf yardım kredisini serbest bırakma şartıyla, öcalan ın rusya da kalmasını talep etti.
  öcalan italya da kaldığı süre içerisinde, italyan hükümeti tarafından çok iyi korunuyordu.
  bu arada filistin devlet başkanı arafat a yakınlığı ile bilinen, ebu şerif, öcalan a bir mektup yazıp “yardım etmek” istediğini söyler.
  öcalan ikinci defa rusya ya gider. ancak bu sefer pekte hoş karşılanmaz ve ülkede kalamayacağı sadece bir yer bulana kadar üç gün kalabileceği söylenir.
  yeni bir ülke ismi akıllarında dolanır ve ermenistan a gitme kararı alırlar. bir uçak kiralayıp gitmek istediklerinde ise bir ortadoğu ülkesinin daha iyi olacağı konusunda anlaşma sağlarlar.
  ilk durak olan yunanistan a dönerler. buradan da bir ortadoğu ülkesine gidilecektir. buna rağmen akıllarına hollanda fikri gelir ve bu ülkeye gitme kararı alırlar. ancak hollanda ile aralarında şengen anlaşması vardır ve bu durumda öcalan atina ya iade edilcektir.
  hollanda ya gidilecek gün, cia haber alır ve yaptığı uyarı ile, hollanda hava sahası kapatılır ve bu planda suya düşer.

  alınan yeni karara göre öcalan önce kenya ya buradanda güney afrika cumhuriyeti ne gönderilecektir.
  kenya da yunanistan elçilik evinde kalmaya başlar. ancak ortalık dahada gerilmiştir ve yunanistan üst düzey politikacıları büyük elçiye öcalan ı konuttan çıkarması için kesin emir verirler. ikna çabasında olan büyükelçi bir ara bir kaç serseri kiralayıp onların zoruyla çıkarmayı bile düşünür. sonrasında bir özel tim in gelip çıkarması konuşulsada bu da gerçekleşmez. sürekli istihbatarat paylaşımında olan gizli servisler aracılığıyla öcalan ın kenya da olduğu haberi gelir bir toplantı yapılır. cia yetkilisi başbakan, cumhurbaşkanı, mit müsteşarı ve genel kurmay başkanına abd nin öcalan ı türkiye ye vereceğini söyler. ancak bazı şartları vardır. buna göre operasyon ortak yürütülecek, ülkeye canlı getirilecek, adil olarak yargılanacak ve idam cezası almayacaktır.
  kabul edilir ve operasyon gerçekleştirilir.
  yunan üst düzey yetkilileri öcalan la şahsen görüşerek, uçağının hazır olduğunu ve daha güvenli bir yere götürüleceğini söylerler.
  konuttan çıktıktan sonra kapıda bekleyen araçlara tek tek bindirilen öcalan ve yanındakiler, havaalanındaki hangara girer girmez çevreleri sarılır ve öcalan yakalanır.
9 entry daha