şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
  • 30. sıradaki binbir gece masalları çevirisinin listeye nasıl girdiğini merak ettim. çevirmen alim şerif onaran'ın başlığının ilk maddesine bir bakın siz de merak ederseniz.

    çevirmen çok hacimli bu işi kendince büyük titizlikle yapmıştır, çeviri metninin dilbilgisi bakımından sorunlu olduğu da söylenemez. ancak masal dili diye bir şey vardır, kültürel çeviri diye bir şey vardır ve çevirmenin bunlardan haberi olmadığı âşikardır.

    çevirmenin başlığında verilmiş örnekten gidersek: doğu ülkelerine ait hiçbir masalda kimse yaptığı sözleşmeyi notere gidip onaylatmaz. evet, bu batı dillerinde böyle ifade edilir (bu çevirinin kaynak metni arapça değildir, fransızca çevirisi üzerinden, ingilizce bir başka çeviriyle ve daha önceki kısmi türkçe çevirilerle de karşılaştırılarak yapılmıştır), ama türkçede ve hele eski devirlere ait masal dilinde yapılan bu iş, sözleşmeyi kadıya tescil ettirmektir. haydi tescil lafını eski buldunuz, kadıya gidip kayıt altına aldırtmaktır. bu çevirinin tamamı bunun gibi dilbilgisi bakımından doğru, ama kültürel bakımdan karşılığı olmayan ifadelerle örülüdür; üstelik bunların çoğu da bu örnektekinin aksine hiçbir tarih bilgisi bile gerektirmeyen basit masal ve gündelik dil kalıplarıdır.

    çevirmen alim şerif onaran'ın belli bir alanda (sinema) birikimi zengin bir uzman olması ve bir yabancı dili bilmesi iyi çevirmen olmak için yeterli ve gerekli şartlar değildir. belli ki sinema alandaki birikimi ve itibarı bu çevirisini kabul ettirmesinin ve bastırmasının önünü açmıştır. ancak bu metnin bu şekilde basılmasına razı olan editörün de, bu listeye öneren ve alanların da mesleklerine ne kadar hâkim ve saygılı olduklarını gerçekten merak ediyorum.

    çevirinin benim okumaya çalıştığım ve burada verilen örneği de içeren versiyonu 1990'lı yıllarda yapılan ilk baskısıydı. daha yakın zamanda yapı kredi yayınları gözden geçirilmiş yeni bir baskısını yapmış, onu görmedim. ancak yeni baskı bu kusurlarından arındırıldıysa, o çevirinin 2000'de vefat eden alim şerif onaran'a ne derecede ait olduğu tartışılır.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap