şükela:  tümü | bugün
 • ve beklenen oldu. uefa, fifa ve bazı ülke federasyonlarının karşı çıktığı avrupa süper ligi an itibariyle kuruldu.

  12 futbol kulübü, kurucu kulüpler olarak ligde yer alacakmış. bu kulüpler;
  ac milan, arsenal, atlético madrid, chelsea, barcelona, ınternazionale, juventus, liverpool, manchester city, manchester united, real madrid ve tottenham.
  kaynak

  real madrid başkanı florentino perez, avrupa süper ligi'nin başkanı seçilmiş. ilk sezon öncesi 3 kulüp daha kurucu kulüplerin arasına katılacakmış. son olarak avrupa süper ligi organizasyonundan şöyle bir açıklama gelmiş;

  "kurucu kulüpler, uefa ve fıfa'yla birlikte çalışarak futbol ve yeni lig için en iyi sonuçları elde etmeyi dört gözle bekliyor."

  edit: gerçekten, futbol açısından tarihi bir olaya şahitlik ediyoruz galiba. bu kadar büyük kulübün bir araya gelmesi az şey değil. bugün uefa da bu lige katılan kulüpleri şl'ye sokmamak, oyuncuları ise milli takıma almamakla tehdit etmişti. bu konu daha çok su kaldıracağa benziyor. bakalım işin sonunda ne olacak.

  edit2: detaylar gelmeye devam ediyor.
  "avrupa süper ligi, katılımcı takımların kendi liglerinde yarışmaya devam edeceğini ve turnuva fikstürünün buna göre şekilleneceği bir sistemi benimseyecek."

  turnuva formatı şöyle olacak:
  takımlar 10'lu iki gruba ayrılacak ve buna göre çeyrek finaller belirlenecek.
  dördüncü ve beşinci takımlar, kalan çeyrek final yerleri için play-off oynayacak.
  çeyrek finaller itibarıyla iki ayaklı eleme sistemi kullanılacak.
  kaynak

  edit3: avrupa süper ligi'nin kurucusu 12 kulüp, avrupa kulüpler birliği'nden istifa etmiş.
  ve avrupa süper ligi'nin ağustos 2021 de başlaması planlanıyormuş.
  kaynak

  edit4: fifa'dan açıklama: "futbolun yönetici organlarının bu yapının eşitlikçi kalmasını kontrol etmesi gerekmektedir. bu şartlar gereğince, fıfa olarak bu 'kapalı avrupa kaçış liginin', uluslararası futbol iskeletinde yer almasını onaylamadığımızı bildirmek istiyoruz."
  kaynak

  edit5: ulan uefa'nın dediği olur diyorduk 5 dakika dayanabildiler. uefa, şampiyonlar ligi ve avrupa ligini geçiçi olarak askıya almış.
  kaynak
  not: bu şl ve avrupa liginin askıya alındığı haberinin yanlış olduğunu söyleyenlerde var. yarın ki toplantıdan sonra belli olacakmış.

  edit6: 12 kulübün kurduğu avrupa süper liginin resmi sitesi olduğu söylenen site: link

  edit7: uefa başkanı aleksander ceferin: "avrupa süper ligi'ne katılan futbolcuların milli takımlarında oynamalarına izin verilmeyecek."
  kaynak

  edit8: arkadaşlar irili ufaklı bir sürü açıklamalar geliyor hocalardan, ülke federasyonlarından ve kulüplerden. bunların hepsini yazmam tabi ki mümkün değil. ben ondan daha değerli bulduğum bir şey yapacağım, 43 sayfa entry arasında kalmış konuyu analiz eden güzel entryler var. onları paylaşacağım konunun biraz daha kafamızda berraklaşması açısından. bu arada hem bu ligi savunan hem de savunmayan arkadaşların analizlerini seçmeye çalıştım. atladığım güzel bir analiz varsa yeşillendirebilirsiniz. paylaşıyorum;
  (bkz: #122136977)
  (bkz: #122130073)
  (bkz: #122154944) bu yazıyı mutlaka okuyun.
  (bkz: #122130099)
  (bkz: #122133213)
  (bkz: #122137282)
  (bkz: #122165943)

  edit9: son bir edit. marcelo bielsa üstadımız hocamız canımız ciğerimiz demiş ki "futbol kulüplerinin sahipleri var bunu anlıyorum fakat bu takımların asıl sahipleri bu armaları gönülden sevenlerdir. onlar olmadan futbol diye bir şey olmaz."

  ben de katılıyorum bielsa hocama. ve ilk defa konuyla ilgili yorum yapıyorum;

  tamam real madrid'in bir şl maçında astana ile aynı parayı alması doğru değil fakat bunu düzeltmenin yolu diğer tüm takımları göz ardı etmek değildir. bunun yolu taraftarlar ve futbolcular gibi bu futbolun paydaşlarını fikir bile sormayıp yok sayarak, iki amerikan bankası ve 5 medya devini memnun etmek için kafanıza göre bozgunculuk yapmak değildir. bu kadar zengin ve güçlü adamlarsınız bir araya gelseniz istediğiniz parayı uefa ve fifa'dan alabilirdiniz. ama bunu tercih etmediniz. bu yüzden ben de bu 12 kulübün niyetini halis görmüyorum.

  edit10: kendi taraftarlarının protestoları ve uefa'nın baskılarına dayanamayan 6 ingiliz kulübü son iki günde teker teker projeden çekildiklerini açıklamışlardı. bugün de juventus başkanı andrea agnelli, avrupa süper liginin bu şekilde devam edemeyeceğini açıkladı. bu açıkamaya göre bir maceranın daha başlamadan sona erdiğini söyleyebiliriz.
  kaynak

  edit: biraz da mizah, atavratmention'a düşen bir twitır kullancısı yorumu;
  "ucl müziği duymak isteyen banttan dinlesin -florentino perez"
  link

  12 kafadar bir araya gelip avrupa futboluna dinamit koydular resmen olaya bak :)
1042 entry daha

hesabın var mı? giriş yap