şükela:  tümü | bugün
14 entry daha
 • sonlarına yaklaşılma umudunun iyiden iyiye belirdiği günler yaşadığımız bir savaştır. en son bilgileri verdiğimiz 14 eylül'den beri ne gibi gelişmeler olduğunu ise şöyle özetleyebiliriz:

  - hd-dvd fiyat konusunda inanılmaz bir rekabete girişti. 1080i görüntü verebilen toshiba a2 model bir hd-dvd oynatıcısının fiyatının 200 dolar'ın altına düşmesi, amerika'da perakende satışlarının tavan yaptığı geleneksel kara cuma'da ise 99 dolara kadar inmesi hd medya ile ilgilenen ilgilenmeyen, bilgisi olan olmayan binlerce kişinin hd-dvd player sahibi olmasına sebep oldu. ancak anlaşılan o ki, ucuza bu cihazları alan tüketiciler 30-40 dolar verip hd-dvd film almak konusunda çok da aktif davranmadılar.

  - transformers gibi merakla beklenen bir hd-dvd'ye özel filmin satışları bile hd-dvd'ye beklenen rüzgarı sağlayamadı. transformers her ne kadar rekor satışlar sağlasa da, filmin çıktığı hafta bile hd-dvd film satışları blu-ray film satışlarını geçemedi.

  - blu-ray oynatıcıların fiyatları da 300 dolar altına düştü. bunun yanında her ne kadar hd-dvd cephesi onu bir film oynatıcı cihaz olarak görmese de, playstation 3 etkisi ile başa çıkılamadı. 400 dolara kadar düşen ps3'lerden satın alanlar, belki bir video oynatıcı cihaz sahipleri kadar olmasa da blu-ray filmlere hücum ettiler ve bu da blu-ray'in tüm 2007 boyunca her hafta hd-dvd'den fazla satmasına sebep oldu.

  - blu-ray profile 1.1 olan cihazlar piyasaya çıktı. bd live profili de duyuruldu. profile 1.1 blu-ray'e hd-dvd'de uzun zamandır olan ve büyük bir rekabet unsuruymuş gibi sunulan pip (picture in picture) özelliğini ekliyor. live profili ise blu-ray disklere interaktivite özellikleri ekleyecek ve internetten filmle ilgili altyazı vs. gibi ek özellikler yükleyebilme imkanını sağlayacak. playstation 3 profili upgrade edilebilen bir blu-ray player olsa da, piyasada satılan diğer eski blu-ray oynatıcıların profili değiştirilemiyor.

  - paramount'un yaz aylarında blu-ray'i terketmesinin etkisi beklendiği kadar büyük olmadı. hatta bu blu-ray'in önemli destekçi stüdyolarından olan ama uzun zaman yeni film yayınlamayan fox'un uyanmasına sebep olup, blu-ray'e katkı bile sağladı.

  - uzun zaman dedikodusu dolaşan dahili hd-dvd sürücülü xbox 360 gerçeğe dönüşmedi. belki tam gerçeğe dönüşeceği sırada ise de zaten warner brothers bombası patladı.

  - ve warner brothers blu-ray'i desteklediğini açıkladı. hd-dvd ces 2008'deki partisini iptal etti.bill gates ces'deki konuşmasında hd-dvd'nin adını bile anmadı. hd-dvd destekleyen son iki stüdyodan paramount "hd-dvd'ye desteğimiz sürüyor" açıklaması yapsa da (ki onların zaten hd-dvd ile belli bir sözleşmeleri var ve sözleşmenin feshi ne kadar mümkün belirsiz) asıl ilginç olan en büyük hd-dvd destekçisi universal studios'dan çıt çıkmaması. önümüzdeki kısa vadede universal'in blu-ray de yayınlamaya karar verdiğini açıklaması bekleniyor.

  - blu-ray'in asıl savaşı, format savaşının bittiğini varsayarak, şimdi başlayacak. standart dvd'ye karşı. bu hd-dvd ile olandan çok daha zor bir savaş zira bir çok kişi upscale edilmiş bir dvd ile hd bir disk arasındaki farkı önemsiz buluyor. bir de bu savaşın kısa sürede kazanılması gerekliliği var zira ufukta bekleyen filmlerin dijital olarak "download" edilmesi projesi gerçekleşirse yeni medya formatının tüketici tarafından kullanılması daha da zor olacaktır (microsoft'un hedefinin de bu olduğu ve o yüzden de ne blu-ray'in ne hd-dvd'nin başarılı olmasını istemediği zaten bilinen bir iddiaydı. ancak 30-40gb'lık filmlerin internet üzerinden dağıtılmasını sağlayacak bir altyapı ne zaman oluşur, tüketici fiziksel olarak filmlere sahip olma isteğinden vazgeçer mi, satın alınacak "download"lar nerede nasıl saklanır, ücretlendirme ve drm nasıl olur apayrı sorular.
15 entry daha
hesabın var mı? giriş yap